Chrupiąca gęś z nadzieniem z pora i grzybów

Czas
przygotowania

Liczba
porcji

Poziom
trudności

Kontekst

Pieczona gęś to jest zawsze święto. Na szczęście gęsiny jest na rynku coraz więcej i nawet w małych miejscowościach można już kupić. Oczywiście najlepsza będzie taka prosto od gospodarza. Co ciekawe, przez wiele lat, kiedy nie promowano tak gęsiny w Polsce, można było kupić w markecie zamrożoną gęś o nazwie “JUNGE POLNISCHE GANS”. Z jednej strony mnie to śmieszyło, z drugiej denerwowało. Pomyślcie. Hodujemy gęsi w Polsce, żeby sprzedać ją Niemcom, a ci odsprzedają ją nam ze swoją marżą? Teraz sytuacja się już poprawiła i mojego ptaka kupiłem już pod polską marką.
Jeśli nigdy nie piekliście gęsi, to musicie wiedzieć, że jest to ptaszysko niezwykle tłuste. Nie powinno was to jednak martwić, gdyż większość gęsiego smalcu wytopi się podczas pieczenia. Niezbędna więc będzie blacha z kratką, lub pierzynka z warzyw korzeniowych, które nie pozwolą gęsi utopić się we własnym tłuszczu. Ten tłuszcz jednak w gęsi zostaje, dzięki czemu mięso nie wysusza się do końca. Ja moją gęś chciałem zrobić przede wszystkim na chrupiąco. Dlatego polecam wam zainwestować w taką specjalną pipetę do polewania mięsa tłuszczem, który się wytopił. Gęś można piec samą, ale świetni się sprawdza nadzianie jej czymś. Ja postawiłem na farsz na bazie porów i leśnych grzybów. Do tego zrobiłem fryty z piekarnika, które piekły się z gęsim tłuszczem <3


Składniki











Wykonanie

Wykonanie:

  1. Upieczenie gęsi jest niezmiernie proste. Jedynie co to wielkość ptaka może początkowo przerażać. Moja gęś, która ważyła ponad 4,5 kg zamierzałem piec ok. 4 godziny, przyjmując zasadę 1 godzina na 1 kg mięsa. Jednak na początku dałem wyższą temperaturę, żeby zamknąć pory w mięsie, więc ograniczyłem się do 4 godzin.
  2. Gęś wyciągnij z opakowania lub najpierw rozmroź (najlepiej przez całą noc w lodówce). Wytrzyj ręcznikiem papierowym. Możesz wyciąć lub zostawić szyjkę. Z tylnej części wytnij nadmiar tłuszczu i odwłok. Wyciętym tłuszczem nasmaruj gęś. Podczas tarcia powinien tłuszcz się stopić nawilżając gęś. Natrzyj gęś wszystkimi przyprawami. Posiekaj rozmaryn i też wetrzyj równomiernie w skórę. Zostaw na minimum pół godziny.
  3. W tym czasie przygotuj farsz. Na maśle przesmaż cebulę z posiekanym drobno czosnkiem i ok. łyżką imbiru. Dodaj pora i grzyby i przesmaż. Przełóż do miski, chwilę ostudź, dodaj grzanki, pietruszkę i dopraw solą i pieprzem do smaku. Dodaj 2 jajka i wymieszaj. Nadziej gęś tym farszem.
  4. Nastaw piekarnik na 190 stopni i wstaw gęś na kratce na niższym piętrze (górne zostaw do pieczenia ziemniaków. Po półgodzinie zmniejsz grzanie do 140 stopni i piecz jeszcze 3,5 godziny. Od czasu do czasu polewaj skórę wytopionym tłuszczem.
  5. Na godzinę przed końcem pieczenia zrób pieczone ziemniaki z tego przepisu. Dopraw ziemniaki tłuszczem z pieczenia gęsi.

ges-pieczona-z-nadzieniem-z-pora-i-grzybow-7ges-pieczona-z-nadzieniem-z-pora-i-grzybow-2ges-pieczona-z-nadzieniem-z-pora-i-grzybow-1ges-pieczona-z-nadzieniem-z-pora-i-grzybow-3ges-pieczona-z-nadzieniem-z-pora-i-grzybow-11ges-pieczona-z-nadzieniem-z-pora-i-grzybow-13



Koniecznie spróbuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab