Skorzystaj z rabatu -10% na produkty w koszyku powyżej 100 zł
KOD: MS100zl
Promocja - wszytskie 5 ebooków za 149 zł -27% taniej. 135 sprawdzonych, autorskich przepisów
SPRAWDŹ

Sezon na Gęś Kapusta

sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak: Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i…
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Dania główne / Boczek

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Dania główne / Boczek

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Dania główne / chili

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Dania główne / Gęś

Gęsia pierś wędzona

Idea jest taka żeby zrobić domową, podwędzaną wędlinę na Święta. Jesteśmy samowystarczalni. Kilkoma prostymi czynnościami jesteśmy w stanie zrobić produkt,…
Dania główne / Czerwona kapusta

Gęś confit z modrą kapustą i dyniowymi arancini

Metoda konfitowania jest prościutka. Jedyne co, to musimy nabyć spore ilości gęsiego tłuszczu na początku, ale możemy go wykorzystywać kilka…
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem w stylu comfort food. Każdy…
Comfort food / Grzyby

Gołąbki z kaszanką, jabłkami i sosem grzybowym

Już wcześniej robiłem z niej gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Tym razem chciałem uzyskać jeszcze lepszy efekt. Podsmażyłem jabłka…

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)

Czas
przygotowania
60 minut
Liczba
porcji
8 pirogów
Poziom
trudności
Trudne

Kontekst

Przepis pochodzi z eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 10 pomysłów na przetwory z tym składnikiem i 7 innych przepisów na potrawy z czosnkiem niedźwiedzim. To danie, które w Italii nazywa się raviolo con uovo, czyli pieróg z żółtkiem. Postanowiłem, jak to ja, trochę przepis spolszczyć i napchać do środka pieroga naszego własnego czosnku niedźwiedziego.

Sprawdź też przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego.

Sprawdź eBook z przepisami i przetworami z czosnku niedźwiedziego.

Zaczynając od ciasta, dodaję po połowie włoską semolinę z twardej pszenicy i polską mąkę pszenną z miękkiego ziarna. Chciałem uzyskać efekt pomiędzy makaronem, a ciastem pierogowym. Nie dodałem jajka, żeby ciasto było delikatniejsze.

Farsz to połączenie puszystej i delikatnej ricotty ze słoną i wyraźnie owczą bryndzą. Bryndzę można już kupić bez problemu w niemal każdym markecie cały rok. Do tego dodaję pastę z czosnku niedźwiedziego, która jest niejako efektem ubocznym produkcji oleju z czosnku niedźwiedziego, ale można też dodać pesto z czosnku niedźwiedziego, które można też kupić gotowe. Taki odsączony materiał ma mnóstwo smaku. To chyba najbardziej pracochłonny przepis w tej publikacji, więc jeśli się z nim uporacie, reszta będzie dziecinną zabawą.

Trudność techniczna leży w odpowiednim przygotowaniu ciasta. Ma być cienkie i elastyczne. Niezbędna jest tu maszynka do makaronu: chociaż będę  podziwiał śmiałków toczących ciasto wałkiem, nie polecam tego rozwiązania. Kolejne progi to delikatne ułożenie żółtka na farszu i zlepienie ciasta, żeby nic się nie rozlało. Iście jubilerska robota, więc możecie szczerze oczekiwać braw kiedy podacie takie PIROGI.


Składniki

Ciasto na 8 pirogów::

  • 100 g mąki pszennej 500
  • 100 g drobnej semoliny
  • 100 g letniej wody
  • szczypta soli

Farsz na 8 pirogów:

  • 200 g sera ricotta
  • 100 g bryndzy
  • 100 g pasty z czosnku niedźwiedziego / pesto
  • 50 g startych orzechów włoskich
  • opcjonalnie 10 świeżych posiekanych liści czosnku niedźwiedziego
  • 8 żółtek wielkości M
  • sól i pieprz do smaku







Wykonanie

Ciasto:
W misce mieszamy obie mąki z solą i dolewamy wody. Woda może mieć temperaturę pokojową. Mieszamy wszystko razem. Ja mieszam zawsze solidnym widelcem.
Kiedy woda się wchłonie, zaczynamy wyrabiać ciasto ręcznie, ale tylko do momentu wchłonięcia wszystkich suchych składników. Ugniatamy jeszcze chwilę i robimy kulę.
Przekładamy do plastikowego pojemnika, żeby nie wykorzystywać folii i wkładamy do lodówki na 30-60 minut. W tym czasie nastąpi autoliza, czyli proces tworzenia glutenu.
Po tym czasie dzielimy ciasto na pół i za pomocą maszynki do makaronu wałkujemy kilkanaście razy składając ciasto. Kiedy ciasto będzie już gładkie, przekładamy jeszcze na minimalnie 10 minut do pudełka, żeby odpoczęło i nie wyschło. To samo robimy z drugim kawałkiem.
Kiedy ciasto będzie odpoczywało, robimy farsz do pirogów.

Farsz:
Mieszamy sery z pastą z czosnku niedźwiedziego. Jeśli takiej nie posiadacie może być drobno posiekany czosnek niedźwiedzi. Doprawiamy i mieszamy wszystko, ale nie za dokładnie.

Sklejanie i podanie:
Kiedy mamy gotowy farsz i jajka w zasięgu ręki, wałkujemy ciasto na ostateczną grubość 6 na maszynce. Najlepiej jeśli szerokość płata ciasta będzie wynosiła 12-13 cm. Ciasto kroimy na kwadraty, układamy na stolnicy i przykrywamy folią, żeby nie obeschło.
Układamy spodnie płaty na stolnicy, na ich środku kilka łyżeczek farszu, na górze farszu formujemy zagłębienie, w którym umieszczamy żółtko.
Jeśli lubisz brawurę, możesz zrobić z farszu cienką warstwę i ułożyć na żółtku, ale moje testy dowiodły, że nie trzeba tego robić, bo po ugotowaniu z piroga i tak wycieka żółtko, a umówmy się, to jest właśnie klucz tego dania. No i jeszcze czosnek niedźwiedzi.
Wracając do przepisu: bierzemy górny płat ciasta, który przyklejamy rogami i krawędziami do dolnego płatu. Następnie dociskamy brzegi tak, żeby pozbyć się nadmiaru powietrza. Ciasto można zostawić sklejone w taki sposób albo pobawić się i zrobić ozdobne brzegi jak ja.
Gotujemy partiami w osolonej wodzie, po wypłynięciu jeszcze 2-3 minuty. Na talerzu podlewamy obficie olejem z czosnku i posypujemy szczypiorkiem.

Przepis na Piroga z czosnkiem niedźwiedzim pochodzi z mojego eBooka “Czosnek niedźwiedzi”, w którym znajdziecie 20 różnych sposobów na przetwory i dania z tym ziołem. Zachęcam serdecznie do zapoznania się i zakupu. Zysk ze sprzedaży przeznaczam na rozwój mojego bloga i wydawanie kolejnych serii przepisów.

Spis Treści eBooka Czosnek Niedźwiedzi:

Prep

Olej i pasta z czosnku niedźwiedziego
Piklowane pąki czosnku – polskie kapary
Kiszony czosnek niedźwiedzi + zakwas
Pesto z czosnku niedźwiedziego
Puree z czosnku niedźwiedziego
Polska przyprawa bbq z suszonego czosnku niedźwiedziego
Majonez z czosnku niedźwiedziego
Bitwa maseł czosnkowych: surowy vs. suszony
Konfitowane łodygi czosnku niedźwiedziego albo olej dla leniwych
Oksymel z czosnku niedźwiedziego

Przepisy:

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim
Chleb żytni na zakwasie z czosnkiem niedźwiedzim
Polska pizza, czyli podpłomyki z czosnkiem niedźwiedzim
Tatar wołowy z majonezem, olejem i pąkami czosnku niedźwiedziego
Chłodnik z kiszonym czosnkiem niedźwiedzim
Devolay z masłem czosnkowym, puree i ogórkiem małosolnym
Turbo ruskie z czosnkiem niedźwiedzim
Kluski śląskie z niespodzianką i pesto z czosnku niedźwiedziego


Przepis pochodzi z eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 10 pomysłów na przetwory z tym składnikiem i 7 innych przepisów na potrawy z czosnkiem niedźwiedzim. To danie, które w Italii nazywa się raviolo con uovo, czyli pieróg z żółtkiem. Postanowiłem, jak to ja, trochę przepis spolszczyć i napchać do środka pieroga naszego własnego czosnku niedźwiedziego.


Koniecznie spróbuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab