Sprawdź też przepis na pierogi (raviolo) z czosnkiem niedźwiedzim.
Pesto z czosnku niedźwiedziego to prawdowpodobnie najczęściej szukany przepis na ten składnik. Jest to oczywiście włoski patent na zutylizowanie nadmiaru ziół, w tym przypadku bazylii, ale w polskich warunkach często wykorzystuje się pietruszkę czy czosnek niedźwiedzi właśnie.
Postanowiłem maksymalnie "spolszczyć" ten sos czy może bardziej pastę. Jak zwał tak zwał. Moje pesto zrobiłem na bazie oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, który kocham chyba najbardziej ze wszystkich olejów. Do tego, zamiast absurdalnie drogich orzechów pinii, dorzucam podprażone ziarna słonecznika i nasiona dyni.
W pesto nie ma też ani grama parmezanu, czy innego włoskiego sera, za to dodałem nasz polski i świetny ser Bursztyn. Sprawdzi się praktycznie każdy twardy i dojrzały ser z mleka krowiego.
Do czego można wykorzystać takie pesto? Ja polecam najbardziej kluski z pesto, na które przepis znajdziecie w eBooku "Czosnek niedźwiedzi", ale tak na prawdę ilość zastosowania jest nieograniczona. Do tatara, do twarogu, do pierogów, do steka, do makaronu, na chleb, na pizzę... Na pewno wymyślicie jeszcze wiele innych zastosowań.
Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi? Polecam dostępne w sezonie prywatne aukcje czy ogłoszenia na Allegro czy OLX. Kupowałem już wiele razy i nigdy się nie zawiodłem. Przesyłka przychodzi do domu, kurierem. Liście są świeże i jędrne. Zawierają też pędy, które można wykorzystać w moim przepisie na "polskie kapary" z eBooka. Jedynie co to trzeba przebrać czosnek z suchych liści i gałązek i porządnie opłukać. Czosnek niedźwiedzi można trzymać w lodówce nawet i tydzień pod mokrą ściereczką.
Do pesto z czosnku niedźwiedziego użyjemy wszystkich części umytego i osuszonego czosnku niedźwiedziego. Ze sprzętu będziemy potrzebowali takiego specjalnego miksera, który nazywa się malakser albo z angielska food processor. Ma on taką ważną funkcję, że żywności nie blenduje na gładką papkę, tylko ją sieka. I o to nam właśnie chodzi!
Z góry informuję, że każdy, kto użyje do sporządzenia pesto moździerza, dodatkowo zostanie oficjalnie uhonorowany przeze mnie wirtualnym orderem Virtuti Culinari.
Wykonanie jest bajecznie proste, więc uważajcie,
bo nie będę powtarzał. Przekładacie wszystkie składniki do wyżej wymienionego urządzenia i mielicie przez minutę czy dwie, aż wszystko się połączy.
Na koniec wypada spróbować i skorygować tak, aby osiągnąć smak, jaki nam najbardziej pasuje. Nie zapominajcie jednak o soku z cytryny! Kwasowe środowisko pozwoli zachować żywy, zielony kolor oraz dodatkowo zabezpieczy pesto mikrobiologicznie. Pamiętajcie, że pesto powinno być przechowywane tylko i wyłącznie w lodówce. Jeśli ma stać dłużej niż tydzień, to warto zamrozić.
Spis Treści eBooka Czosnek Niedźwiedzi:
Prep
Olej i pasta z czosnku niedźwiedziego
Piklowane pąki czosnku - polskie kapary
Kiszony czosnek niedźwiedzi + zakwas
Pesto z czosnku niedźwiedziego
Puree z czosnku niedźwiedziego
Polska przyprawa bbq z suszonego czosnku niedźwiedziego
Majonez z czosnku niedźwiedziego
Bitwa maseł czosnkowych: surowy vs. suszony
Konfitowane łodygi czosnku niedźwiedziego albo olej dla leniwych
Oksymel z czosnku niedźwiedziego
Przepisy:
Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim
Chleb żytni na zakwasie z czosnkiem niedźwiedzim
Polska pizza, czyli podpłomyki z czosnkiem niedźwiedzim
Tatar wołowy z majonezem, olejem i pąkami czosnku niedźwiedziego
Chłodnik z kiszonym czosnkiem niedźwiedzim
Devolay z masłem czosnkowym, puree i ogórkiem małosolnym
Turbo ruskie z czosnkiem niedźwiedzim
Kluski śląskie z niespodzianką i pesto z czosnku niedźwiedziego