informacja
Nowy przepis: 3 marynaty do mięsa na grilla: 3–12 godzn 🔥🥩🍍
sprawdź zamknij informację

Sezon na Czosnek niedźwiedzi Grill Szparagi

Zobacz więcej
Przekąski / Szparagi

Sałatka z chrupiących szparagów i świeżych ziół

Sałatka z chrupiących szparagów i przeróżnych fajnych ziół to mój ulubiony obiadowy i grillowy dodatek…
Zobacz więcej
Grill / Czosnek

Polskie chimichurri z ogórkiem kiszonym (sos do grilla)

Polskie chimichurri z ogórkiem kiszonym, czyli popularny południowoamerykański sos w nieco swojeskiej wersji. Idealny do…
Zobacz więcej
Comfort food / Bryndza

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim, czyli polskie raviolo con uovo.
Zobacz więcej
Dania główne / Schab

Soczyste kotlety schabowe z kością z grilla

Jak pewnie wiecie, uwielbiam eksperymentować z żywym ogniem i wrzucać na ruszt różne ciekawe kąski.…
Zobacz więcej
eBook / Czosnek niedźwiedzi

Pesto z czosnku niedźwiedziego - Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przepis na Pesto pochodzi z mojego eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 20 różnych sposobów…
Zobacz więcej
Śniadania / Szparagi

Śniadaniowe szparagi w sosie holenderskim z jajkiem w koszulce i bekonem

Nie wiem, kto pierwszy wpadł na pomysł podawania szparagów w towarzystwie sosu holenderskiego, ale wydawało…
Zobacz więcej
Comfort food / Szparagi

Białe szparagi w sosie gorgonzola palone masło

Sposób na białe szparagi? To danie nie ma nic więcej na celu niż dać wam…
Zobacz więcej
Azja / Szparagi

Sticky Szparagi - sos do szparagów

Zobaczcie ten sos do szparagów. Sezonowe danie z białych szparagów z pysznym sosem "sticky" na…
Zobacz więcej
Sosy / Masło

Sekundowy sos holenderski

Błyskawiczny sos holenderski w kilka sekund – bez ubijania, bez stresu! Idealny do jajek po…
Zobacz więcej
Ciasta / Pistacje

Ptyś z kruszonką i pistacjowym kremem diplomat

Choux au craquelin, czyli ptyś z kruszonką, wypełniony lekkim kremem diplomat z pistacją. Sprawdź mój…
Zobacz więcej
Comfort food / Ziemniaki

Kluski Ruskie

Kluski ruskie to połączenie farszu z pierogów ruskich i sprężystego ciasta na kluski śląskie. Tradycyjny…
Zobacz więcej
Azja / Ryż

Rice bowl donburi z łososiem miso (gotowanie ryżu w ryżowarze)

Rice bowl w stylu japońskim z pieczonym łososiem w marynacie miso to proste, a jednocześnie…
Zobacz więcej
Azja / Ryż

Mango sticky rice bowl (gotowanie ryżu kleistego na parze)

Mango sticky rice bowl to inspirowany kuchnią tajską deser, w którym kleisty ryż na parze…
Zobacz więcej
Azja / Ryż

Bulgogi rice bowl (gotowanie ryżu na sypko w rondlu)

Bulgogi rice bowl to koreańska miska ryżu z aromatyczną wołowiną w słodko-sojowej marynacie, sezamem i…
Zobacz więcej
Grill / Kurczak

3 magiczne marynaty do mięsa na grilla: 12h solanka, 6h kefir, 3h ananas

Poznaj 3 niezawodne marynaty do mięsa na grilla! Dowiedz się, jak działa solanka (12h), kefir…

Kapusta stożkowa pieczona w oleju chilli

Czas
przygotowania
20 minut
Liczba
porcji
2-4
Poziom
trudności
Łatwe

Kontekst

Robię ten przepis w zimie 2025, ponieważ kapusta stożkowa akurat pojawiła się wszędzie w sprzedaży. Do tego na przestrzeni 2 tygodni kapustę stożkową pieczoną jadłem w 3 restauracjach. Coś jest na rzeczy i mam nadzieję, że produkt ten będzie z nami trochę dłużej. Szczególnie że uprawiana jest w Hiszpanii, więc powinna być dostępna cały rok. Jeśli nigdy jej nie próbowaliście to jest to gatunek bardzo kruchy i delikatny. Zupełnie jakby skrzyżowano sałatę z kapustą. Jest świetna na surowo, dosyć szybko więdnie pod wpływem temperatury, właśnie dlatego w formie pieczonej ważne jest, żeby uchwycić ją w punkt.

Moją wersję pieczonej kapusty stożkowej podpatrzyłem w warszawskiej restauracji Koneser Grill, gdzie szef kuchni Piotr Wójcik przygotował pieczoną z dodatkiem chilli. Tak mi posmakowała, że postanowiłem zrobić swoją wersję. Kapustę, także stożkową piekłem już nie raz, ale teraz znalazłem na nią sposób, do którego chyba właśnie została stworzona. Będzie to danie na szybko. Błyskawiczna marynata, choć można potrzymać w niej kapustę dłużej. Szybkie i intensywne pieczenie i danie mamy w 20 minut na stole. Moja marynata składa się z fajnego balansu prostych smaków. Oleju chilli mojej produkcji, przepis znajdziecie na blogu. Do tego sos sojowy dla słoności, miód i odrobina octu. Chodzi o to, żeby trochę płynu wniknęło pod liście, dlatego polewamy ją przeciętą do góry.

Co ciekawe, kapustę można upiec w piekarniku lub popularnym ostatnio Air Fryerze. Podaję dwa sposoby.

Do pieczonej kapusty polecam prosty u szybki sos z prażonego sezamu na bazie białej fasoli z puszki i kilku przypraw. Wszystko znajdziecie poniżej w tabelce i sposobie wykonania.

Składniki

Kapusta pieczona

  • 1 kapusta stożkowa
  • 3-4 łyżki oleju chilli z przyprawami
  • 2-3 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka octu np. ryżowego lub z białego wina

Sos sezamowy

  • 1 puszka białej fasoli
  • 3 ząbki cozsnku
  • płaska łyżeczka soli morskiej
  • 1/2 łyżeczki białego pieprzu
  • 50 g prażonego sezamu (lub pasty sezamowej)
  • sok z 1 cytryny
  • 50-100 ml wody

Dodatki

  • sok z limonki
  • prażona cebulka
  • kolendra

Wykonanie

  1. Kapustę myjemy i przekrajamy wzdłuż na ćwiartki. Składniki marynaty mieszamy ze sobą i polewamy kapustę od góry tak żeby wniknęło trochę pomiędzy liście. Nastawiamy piekarnik z termoobiegiem na 230 stopni i pieczemy na natłuszczonej blaszce 15-20 minut. Kapusta powinna z zewnątrz się zarumienić, ale nie oklapnąć. Trzeba złapać ją w punkt i ok. 15 minuty obserwować. Każdy piekarnik jest inny. Można też upiec w Air Fryerze. Ja piekłem przez 13 minut w temperaturze 200 stopni. Tu też trzeba pod koniec obserwować, żeby nie przepiec kapusty, która w środku powinna być chrupiąca.
  2. Sos sezamowy zrobimy w blenderze kielichowym, ale ręcznym w jakimś naczyniu też można zrobić z powodzeniem. Wszystkie składniki (fasolę odcedzamy z zalewy) przenosimy do blendera i miksujemy na gładką masę. Sezam trzeba wcześniej uprażyć na delikatnym ogniu na suchej patelni. Można też wstępnie zmielić na proszek.
  3. Gotową kapustę układamy na kilku łyżkach sosu, skrapiamy limonką i posypujemy prażoną cebulką (ja zrobiłem swoją) oraz jakimś ziołem, kolendrą lub szczypiorkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2026 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab