promocja produktowa
Sezon na czosnek niedźwiedzi! - ebook z przetworami i przepisami w specjalnej cenie
tylko 29 zł zamknij informację
informacja
Nowy przepis: Zupa miso, tylko lepsza! Dwa rodzaje
sprawdź teraz zamknij informację

Sezon na Czosnek niedźwiedzi Kiszenie

Zupa miso, tylko lepsza – dwie wersje
Azja / Pasta miso

Zupa miso, tylko lepsza – dwie wersje

Zupa miso nigdy więcej nudna. Zobacz moje dwie wersje na zupę miso, która może stać się pełnowartościowym, obiadowym posiłkiem.
Kimchi z ananasa
Azja / Ananas

Kimchi z ananasa

Ananas nadaje się do sporządzenia smacznego kimchi. Może być bardziej słodkie lub kwaśne. Kimchi z ananasa sprawdzi się do dań…
eBook – Czosnek Niedźwiedzi – przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
sklep / eBooki

eBook – Czosnek Niedźwiedzi – przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Pesto z czosnku niedźwiedziego – Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
eBook / Czosnek niedźwiedzi

Pesto z czosnku niedźwiedziego – Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przepis na Pesto pochodzi z mojego eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 20 różnych sposobów na przetwory i dania z…
Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)
Comfort food / Bryndza

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim, czyli polskie raviolo con uovo.
Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej
Azja / Kapusta pekińska

Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej

Moja miłość do kimchi była w pewnym momencie tak wielka, że pewnego razu wpadłem na pomysł, żeby nakarmić nią większe…
ŻURAMEN czyli żurek a’la ramen
Japonia / Zakwas na żurek

ŻURAMEN czyli żurek a’la ramen

Jak połączyć polską zupę na żytnim zakwasie z japońskim ramenem.? Tym razem postanowiłem od nowa zabrać się za ten przepis…

Indyjska zupa dal na łuskanym grochu z chrustem z cebuli

Czas
przygotowania

Liczba
porcji

Poziom
trudności

Kontekst

Dal to zupa, którą kiedyś bardzo często robiłem w domu, ponieważ jest prosta i aromatyczna dzięki bogactwu przypraw. Wynikiem tego było ciągłe doskonalenie przepisu i publikacja na blogu. Już wiem, że bardzo ważna jest dla mnie konsystencja. Tej zupy generalnie nie trzeba blendować czy przecierać, ale ja preferuję taką strukturę. Mogę w zamian zagrać chrupkością i smakiem dodatków. Nie lubię zup kremów właśnie dlatego, że czuję się jak małe dziecko jedzące papkę ze słoiczka. Zawsze staram się wzbogacać doznania czymś chrupkim, żeby nie było nudno.
Tym razem chciałem coś zmienić i postanowiłem wymienić składnik bazowy. Nie chciałem kombinować z przyprawami, bo dla mnie nie ma tej zupy bez kilku solidnych łyżek indyjskich przypraw. Wymieniłem więc czerwoną soczewicę na dobrze znany w Polsce groch. Dowiedziałem się od Virena z Viren Gotuje, że w Indiach robi się popularną zupę Chana dal, z tym że robią ją z ciecierzycy. Groch z ciecierzycą zaliczają się do tej samej grupy bobowatych jednak suszony groch ma bardziej wyraźny smak. Polecam ten przepis i zachęcam do eksperymentowania.


Składniki











Wykonanie

Wykonanie:

  1. Groch trzeba na przepłukać i moczyć w 3 litrach wody przez całą noc. Można też wcześniej pokroić dynię w mniejsze kawałki, zawinąć w folię aluminiową i upiec w temperaturze 200 stopni przez godzinę.
  2. W dużym garnku o grubym dnie rozgrzej masło i przesmaż pokrojoną w piórka cebulę. Kiedy zacznie się złocić dodaj pokrojony drobno czosnek i imbir. Smaż jeszcze minutę i dodaj łyżkę garam masala, łyżeczkę gorczycy, kurkumy i pół łyżeczki chilli. Upraż przyprawy przez minutę i dodaj odsączony z wody groch. Następnie dodaj pomidory bulion i wodę. Upieczoną dynię oddziel od skóry i dodaj do zupy. Doprowadź do wrzenia i gotuj do momentu kiedy groch zacznie się rozpadać (ok. 45 minut).
  3. W międzyczasie pokrój czerwoną cebulę w piórka, tak żeby każda część była odseparowana. Rozgrzej olej w wysokim naczyniu. Olej musi być naprawdę gorący, więc wrzuć kawałek cebuli i obserwuj czy zaczyna się gwałtownie prażyć. Dodaj cebulę i smaż do uzyskania chrupkości. Odsącz na papierowym ręczniku i dopraw chilli.
  4. Zupę odstaw na chwilę żeby przestygła i zmiksuj ją blenderem na gładki krem. Włącz jeszcze na 10 minut na ogień. W tym czasie możesz ostatecznie doprawić pieprzem i solą. Możesz też dodać więcej garam masala. Podawaj z chrustem z cebuli, kolendrą i chipsami z warzyw, np. buraka.


Koniecznie spróbuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2024 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab