Skorzystaj z rabatu -10% na produkty w koszyku powyżej 100 zł
KOD: MS100zl
Promocja - wszytskie 5 ebooków za 149 zł -27% taniej. 135 sprawdzonych, autorskich przepisów
SPRAWDŹ

Sezon na Gęś Kapusta

sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak: Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i…
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Dania główne / Boczek

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Dania główne / Boczek

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Dania główne / chili

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Dania główne / Gęś

Gęsia pierś wędzona

Idea jest taka żeby zrobić domową, podwędzaną wędlinę na Święta. Jesteśmy samowystarczalni. Kilkoma prostymi czynnościami jesteśmy w stanie zrobić produkt,…
Dania główne / Czerwona kapusta

Gęś confit z modrą kapustą i dyniowymi arancini

Metoda konfitowania jest prościutka. Jedyne co, to musimy nabyć spore ilości gęsiego tłuszczu na początku, ale możemy go wykorzystywać kilka…
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem w stylu comfort food. Każdy…
Comfort food / Grzyby

Gołąbki z kaszanką, jabłkami i sosem grzybowym

Już wcześniej robiłem z niej gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Tym razem chciałem uzyskać jeszcze lepszy efekt. Podsmażyłem jabłka…

Rosół rydzowy z fasolą piękny jaś

Czas
przygotowania
4 godziny
Liczba
porcji
sporo
Poziom
trudności
Trudne

Kontekst

Kiedy zobaczyłem na targu razem te dwa produkty - RYDZE i FASOLĘ, pomyślałem, że bardzo chcę połączyć je w jednym daniu. Oba składniki kocham osobno, ale zmieszane wydają mi się jeszcze bardziej atrakcyjne. Początkowo chciałem zrobić coś w stylu fasolki po bretońsku z rydzami, jednak poszedłem po radę na naszą grupę Magiczne Składniki na FB i skorzystałem z waszej inspiracji. Na sam bulion rydzowy pomysł podsunął Łukasz Szłapa, a na fasolę gotowaną z papryką wędzoną Krzysiek Kempisty. W ogóle ta fasola tak mi się spodobała, że wyciągam ją do osobnego przepisu na Fasolę Piękny Jaś w zalewie z wędzonej papryki.

Bulion rydzowy podbudowałem rosołem na pieczonych kurzych korpusach oraz warzywach. Dopiero w końcowym etapie dodałem grzybów. Smak można dodatkowo podbić suszonymi borowikami czy proszkiem z kani. Już sam rosół z rydzami jest jednak pyszny. Co ciekawe, rydze z rosołu najlepiej zjeść jak najszybciej, ponieważ następnego dnia stracą swój kolor, jednak chrupkość pozostaje. To jest właśnie chyba najlepsze w rydzach. Nie miękną i flaczeją. Są po prostu wspaniałe, szczególnie w połączeniu z lekko dymną fasolką zamiast makaronu. Musicie tego spróbować w rydzowym sezonie.

Sprawdź moje przepisy na inne ciekawe rosoły.


Składniki

Rosół rydzowy z fasolą piękny jaś

  • 4 litry wody
  • 1 kg rydzy
  • fasola Piękny Jaś w zalewie z wędzonej papryki
  • 50 g masła
  • 30-50 g suszonych borowików
  • 2 korpusy z kury lub kilogram skrzydełek
  • 1 duży por
  • 2 średnie cebule
  • pęczek cebuli dymki
  • 2 główki czosnku
  • 2 średnie korzenie pietruszki
  • łyżeczka ziela angielskiego (6-8 ziaren)
  • 2-3 liście laurowe
  • czarny pieprz i sól do smaku
  • 1 płaska łyżka proszku z suszonych kani (opcjonalnie)
  • 1 łyżeczka masła truflowego (opcjonalnie)









Wykonanie

  1. Grzyby namoczyć w 1 litrze wody minimum kilka godzin. Można wodę delikatnie podgrzać, żeby przyspieszyć proces. Następnie grzyby odsączyć, a płyn zachować na później.
  2. Rozgrzać piekarnik do 220 stopni i na blasze posmarowanej olejem wyłożyć korpusy kurczaka i pokrojone w mniejsze części warzywa (por, cebule, czosnek i pietruszkę). Dymkę zostawić na koniec. Piec ok. 30 minut do zrumienienienia kurczaka i warzyw. Następnie zalać 3 litrami wody. Dodać ziele angielskie i liście laurowe. Gotować na małym grzaniu pod przykryciem 2-3 godziny. Następnie odsączyć.
  3. Rydze wypłukać w naczyniu z zimną wodą, żeby ziemia i piasek opadły na dno. Na koniec jeszcze dodatkowo opłukać pod bieżącą wodę. Odcedzić i pozostawić do wyschnięcia na ściereczce przez 2-3 godziny. Następnie pokroić w mniejsze części. Pokroić także namoczone borowiki. Rozgrzać 1 dużą lub dwie mniejsze patelnie. Roztopić masło i podsmażyć rydze z borowikami na złoto. Następnie dodać do wywaru razem z 1 litrem wody spod suszonych borowików i pęczkiem dymki. Gotujemy tak przez 20-30 minut na małym grzaniu i na koniec doprawiamy czarnym pieprzem i solą i gotujemy jeszcze kilka minut, żeby grzyby miały szansę się doprawić solą. Jeśli rydze zamierzamy zjeść też następnego dnia, najlepiej je odsączyć i wstawić do lodówki, inaczej stracą kolor.
  4. Rosół rydzowy jemy jeszcze gorący w towarzystwie gotowanej fasoli Piękny jaś w zalewie z wędzonej papryki oraz szczypiorku.

Kiedy zobaczyłem na targu razem te dwa produkty - RYDZE i FASOLĘ, pomyślałem, że bardzo chcę połączyć je w jednym daniu. Oba składniki kocham osobno, ale zmieszane wydają mi się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab