Skorzystaj z rabatu -10% na produkty w koszyku powyżej 100 zł
KOD: MS100zl
Promocja - wszytskie 5 ebooków za 149 zł -27% taniej. 135 sprawdzonych, autorskich przepisów
SPRAWDŹ

Sezon na Gęś Kapusta

sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak: Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i…
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Dania główne / Boczek

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Dania główne / Boczek

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Dania główne / chili

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Dania główne / Gęś

Gęsia pierś wędzona

Idea jest taka żeby zrobić domową, podwędzaną wędlinę na Święta. Jesteśmy samowystarczalni. Kilkoma prostymi czynnościami jesteśmy w stanie zrobić produkt,…
Dania główne / Czerwona kapusta

Gęś confit z modrą kapustą i dyniowymi arancini

Metoda konfitowania jest prościutka. Jedyne co, to musimy nabyć spore ilości gęsiego tłuszczu na początku, ale możemy go wykorzystywać kilka…
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem w stylu comfort food. Każdy…
Comfort food / Grzyby

Gołąbki z kaszanką, jabłkami i sosem grzybowym

Już wcześniej robiłem z niej gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Tym razem chciałem uzyskać jeszcze lepszy efekt. Podsmażyłem jabłka…

Piernik dojrzewający luksusowy

Czas
przygotowania
Miesiąc
Liczba
porcji
2 blaszki
Poziom
trudności
Trudne

Kontekst

Generalnie, w życiu, jestem osobą niecierpliwą, ale jeśli chodzi o gotowanie to czas jest dla mnie po prostu kolejną techniką kulinarną. W tym przypadku czas osiągnięcia dojrzałości takiego piernika to minimum tydzień-dwa, a niektórzy trzymają ciasto nawet kilka miesięcy. Ja jednak uważam, że zabranie się za ten wypiek pod koniec listopada (jeśli chcemy mieć piernik gotowy na Święta) to optymalna ilość czasu.

Piernik dojrzewający jak dla mnie musi być zrobiony z przytupem. Jeśli już tyle wkładamy wysiłku, to zadbajmy o to, żeby produkty były pierwszej klasy. Sporo dobrego masła, miodu, orzechów i najlepiej własnoręcznie zrobiona mieszanka przypraw. Ja zrobiłem jeszcze własny imbir kandyzowany. Sprawdźcie ten przepis i zapraszam do komentowania i udostępniania tej receptury.


Składniki

Etap I:

  • 1,3 kg mąki pszennej 500
  • 200 g mąki żytniej 720
  • 500 ml miodu
  • 300 g cukru trzcinowego
  • 250 g masła
  • 350 ml mleka
  • 6 żółtek
  • 100 gramów kandyzowanego imbiru*
  • 100 gramów orzechów włoskich
  • skórka z 2 pomarańczy i cytryn
  • 15 gramów sody
  • 10 g soli
  • 50 gramów przyprawy do piernika**

Etap II:

  • 4 słoiczki powideł śliwkowych (ok. 1 kg)

Marcepan:

  • 200 g migdałów bez skórki
  • 100 g cukru pudru
  • 50 ml wody
  • kilka kropel aromatu migdałowego





Wykonanie

ETAP 1
Mieszamy obie mąki z sodą, solą, przyprawą do piernika (przepis niżej), imbirem kandyzowanym pokrojonym w kostkę (przepis niżej) i rozdrobnionymi orzechami. W rondlu podgrzewamy miód, masło i cukier. Mieszamy, aż masło i cukier się rozpuści. Dodajemy do tego samego rondla skórkę z pomarańczy i cytryny. Kiedy mikstura się przestudzi, przelewamy do misy miksera lub makutry i dodajemy stopniowo suche produkty, a także po jednym żółtku i odrobinie mleka. Jeśli ciasto będzie na końcu zbyt gęste, to można dodać jeszcze 50 ml mleka. Przekładamy najlepiej do kamionkowej misy i przykrywamy. Odstawiamy do lodówki na minimum 10 dni a najlepiej 4 tygodnie. Można też zostawić na balkonie (jeśli temp. nie przekracza 5-7 stopni).
* Imbir kandyzowany – 150 obranego imbiru kroimy w cienkie plastry i gotujemy 2 razy w 1 l wody po 10 minut, po czym odcedzamy. W rondlu do imbiru dosypujemy 200 g cukru i 300 ml wody. Gotujemy do osiągnięcia temp. 107 stopni lub kiedy zacznie się pienić i zgęstnieje.
** Przyprawa do piernika – łączymy ze sobą 15g cynamonu, 10g imbiru, 5g gałki, 6 g goździków, 5g ziela, 3g pieprzu, 3g kolendry, 3g kardamonu
Etap 2
Ilość ciasta, którą podałem wcześniej powinna wystarczyć spokojnie na 2 pierniki, a jak wam zostanie to możecie użyć ciasta na pierniczki.
Ciasto dzielimy na połowę, czyli na ok. 1,5 kg części i to dzielimy jeszcze na 4 równe części (używając kalkulatora i wagi oczywiście). Formujemy najpierw kulę, a potem prostopadłościany, które podsypujemy mąką ryżową lub ziemniaczaną i wałkujemy na grubość ok. 7 mm. Możemy też rozwałkować grubsze “blaciki” ale podczas pieczenia wyrosną i będzie trzeba przekrajać je w połowie. Blaciki pieczemy na papierze do pieczenia w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, na dolnym piętrze. Ja dodałem jeszcze miseczkę z wodą, żeby wszystko piekło się z parą wodną. Pieczemy przez 25 minut uważając, żeby nie wysuszyć piernika. Następnie blaciki zawijamy w ściereczkę kuchenną i pozwalamy się całkowicie wystudzić. Ostudzone przekładamy do torebki foliowej i wstawiamy na dobę do lodówki, żeby ciasto utrzymało wilgoć.
Zrobiłem piernik 4 piętrowy, który przełożyłem powidłami śliwkowymi i domowym marcepanem.
Powidła miałem swoje z węgierek, ale takie kupne dobrej jakości też będą ok. Jeden słoik 250 ml na jedno piętro. Takie prosto ze słoika będą jednak za rzadkie, wstawiamy je wiec do rondelka i redukujemy na niskim grzaniu aż staną się gęste, ale nie przypalą się. Można też zagęścić żelatyną.
Marcepan jest super prosty. Bierzemy 200 g migdałów bez skórki, mielimy na drobno. Ja użyłem do tego malaksera. Następnie do migdałów dodajemy w partiach 100 gramów cukru pudru, 50 ml wody i kilka kropel aromatu migdałowego (opcjonalnie). To wszystko mielimy na gładką masę i przekładamy do lodówki.
Następnego dnia nasz piernik przekładamy powidłami i marcepanem. Każde piętro dociskamy czymś płaskim i ciężkim. Powinno delikatnie wypływać. W takim stanie zawijamy i wkładamy do lodówki na kolejną dobę, żeby stężało.
Po tym czasie można piernik kroić i jeść. Można też odkroić końcówki, żeby piernik był idealnie równy i serwujemy taki lub dekorujemy polewą czekoladową. Polewę robimy w ten sposób, że do 200 gramów dobrej czekolady, najlepiej w kaletkach zalewamy 100 gramów gorącej śmietanki kremówki (nie ważna jest ilość, ale proporcja). Zostawiamy na kilka minut, po czym za pomocą rózgi mieszamy naszą polewę. Czekamy, aż trochę się przestudzi i będzie miała odpowiednią konsystencję do nakładania i smarujemy nasz piernik (najlepiej na kratce, żeby nadmiar czekolady ściekał). Wstawiamy do lodówki i podajmy lekko schłodzony.

Piernik dojrzewający jak dla mnie musi być zrobiony z przytupem. Jeśli już tyle wkładamy wysiłku, to zadbajmy o to, żeby produkty były pierwszej klasy. Sporo dobrego masła, miodu, orzechów i najlepiej własnoręcznie zrobiona mieszanka przypraw. Ja zrobiłem jeszcze własny imbir kandyzowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab