promocja produktowa
Sezon na czosnek niedźwiedzi! - ebook z przetworami i przepisami w specjalnej cenie
tylko 29 zł zamknij informację
informacja
Nowy przepis: Zupa miso, tylko lepsza! Dwa rodzaje
sprawdź teraz zamknij informację

Sezon na Czosnek niedźwiedzi Kiszenie

Zupa miso, tylko lepsza – dwie wersje
Azja / Pasta miso

Zupa miso, tylko lepsza – dwie wersje

Zupa miso nigdy więcej nudna. Zobacz moje dwie wersje na zupę miso, która może stać się pełnowartościowym, obiadowym posiłkiem.
Kimchi z ananasa
Azja / Ananas

Kimchi z ananasa

Ananas nadaje się do sporządzenia smacznego kimchi. Może być bardziej słodkie lub kwaśne. Kimchi z ananasa sprawdzi się do dań…
eBook – Czosnek Niedźwiedzi – przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
sklep / eBooki

eBook – Czosnek Niedźwiedzi – przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Pesto z czosnku niedźwiedziego – Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
eBook / Czosnek niedźwiedzi

Pesto z czosnku niedźwiedziego – Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przepis na Pesto pochodzi z mojego eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 20 różnych sposobów na przetwory i dania z…
Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)
Comfort food / Bryndza

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim, czyli polskie raviolo con uovo.
Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej
Azja / Kapusta pekińska

Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej

Moja miłość do kimchi była w pewnym momencie tak wielka, że pewnego razu wpadłem na pomysł, żeby nakarmić nią większe…
ŻURAMEN czyli żurek a’la ramen
Japonia / Zakwas na żurek

ŻURAMEN czyli żurek a’la ramen

Jak połączyć polską zupę na żytnim zakwasie z japońskim ramenem.? Tym razem postanowiłem od nowa zabrać się za ten przepis…

Kozi sernik z figowym toffi

Czas
przygotowania

Liczba
porcji

Poziom
trudności

Kontekst

Wpis gościnny Julity Chodzyńskiej
Miewacie tak, że nagle pojawia się ochota na coś słodkiego? Nie jestem słodkożercą, dla mnie idealny deser to kawałek sera albo placki ziemniaczane. Kiedy jednak nachodzi mnie głód na słodycz zazwyczaj rozwiązaniem okazuje się łyżka miodu albo dżemu, bo ciastek i cukierków w mieszkaniu nigdy nie ma.
W tym tygodniu zainspirowana jęczeniem Tomka (autora bloga), żeby zrobić sernik z figami, miałam jednak szczęście i przez kilka dni do kawy delektowałam się serniczkiem. Moim pierwszym, własnoręcznie przyrządzonym. Z figami i skórką pomarańczową, na spodzie z herbatników.
Figi w dwóch wariantach – pokrojone w plasterki i ułożone na wierzchu lub w formie polewy. Ten z plasterkami mój, z polewą – Tomka. Fajnie robić magię we dwoje, a tu zaczarowaliśmy mój ulubiony składnik – ser, w dodatku kozi.


Składniki











Wykonanie

Wykonanie:
1. Zacznij od rozpuszczenia i ostudzenia masła, które posłuży do zespojenia pokruszonych herbatników i zrobienia spodu. Ciastka najszybciej rozkruszyć blenderem, można też połamać je i użyć widelca do dokładniejszego rozdrobnienia. Następnie połącz masło z pokruszonymi herbatnikami. Jeśli masa jest za sucha, można dodać odrobinę wody. Następnie tak przygotowanym ciastem należy wykleić spód formy (o średnicy 23 cm) i włożyć do lodówki na czas przygotowania masy serowej.
2. Do wysokiego naczynia przełóż ser, zetrzyj skórkę z uprzednio sparzonej pomarańczy (pamiętaj, żeby nie ścierać białej błonki), dodaj cukier i sok z połówki owocu. Zmiksuj wszystko razem. Jajka dodawaj po jednym – dokładnie miksując po każdym z nich. Dodaj śmietanę i krótko mieszaj wszystko mikserem.
3. Tak powstałą masę przelej do formy, udekoruj pokrojonymi w plasterki figami i włóż do rozgrzanego do 140 stopni piekarnika. Piecz przez godzinę. Po tym czasie sprawdź, czy ciasto jest gotowe. Jeśli nie, możesz dać mu jeszcze 15 minut. Następnie zostaw w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, by się ostudził.
4. W czasie pieczenia możesz zrobić figowe „toffi”, którym polejesz ciasto. Świetny przepis znajduje się tutaj. Kiedy toffi zacznie nabierać brązowego koloru, dodaj 3 posiekane figi i gotuj do uzyskania odpowiedniej konsystencji i koloru.
Autorem tekstu jest Julita Chodzyńska.
Sernik z koziego sera z figami



Koniecznie spróbuj

2 comments on “Kozi sernik z figowym toffi”

    1. Możesz spróbować testowo taki minisernik upiec. Ja zdobyłem twaróg słony, więc ciasto wyszło trochę bardziej wytrawne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2024 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab