Jestem szczęśliwy, że w końcu mamy w Polsce sezon na warzywa. Odwieczny cykl w naturze. Jak w "Chłopach"... W tym sezonie odkryłem o dziwo, że warzywa sprowadzane w zimie z Europy Południowej czy Afryki Północnej, nie są takie złe. Z ręką na sercu, jadłem w zimie smaczne pomidory, a cukinie i bakłażany były częstym gościem w mojej kuchni. Zanim jednak zrodzi się w Was chęć dowalenia mi za tę opinię w komentarzach, uprzedzam, że nie ma nic lepszego niż świeże warzywa od gospodarza w polskim sezonie. No, może pomidory jadłem lepsze np. w Gruzji.
Botwinka to dla mnie zupa - kwintesencja początku tego sezonu. Buraki, a z nimi ich liście, przeżywają prawdziwy, należny im boom. Mam wielką nadzieję, że liście buraka będzie można kupić jak dzisiaj sałatę. Są genialne jako sałatka, na surowo. Liście buraka to wielki skarb, dlatego dodaję je do zupy na sam koniec. Chcę je tylko podgotować i zjeść je w jak najświeższej postaci. Do tej sezonowej zupy dodajcie trochę szparagów. Botwinka dzięki nimi wzniesie się na kolejny poziom zajebistości. Przestanie być zupą, którą kojarzycie sentymentalnie z dzieciństwem. Podaję oczywiście z koperkiem i ugotowanym na półtwardo jajkiem.
Wykonanie:
0. Zadanie rozpocznij od ugotowania dobrego, aromatycznego bulionu z warzyw korzeniowych, pora, palonej cebuli i dwóch rodzajów mięs z kością: wołowego i drobiowego. Ugotuj też jajka na półtwardo. Wystarczy jak wyciągniesz je po 7 minutach od umieszczeniu we wrzątku z łyżeczką sody oczyszczonej i zalejesz je zimną wodą.
1. Przygotuj wszystkie warzywa. Będzie trzeba je dorzucać w zależności od czasu gotowania. Młode ziemniaki pokrój w ćwiartki. Botwinę dokładnie umyj. Korzenie pokrój w cienkie plastry, łodygi w paski ok. 2 cm, a liście posiekaj z grubsza. Białe szparagi obierz i odetnij zdrewniałą, dolną część i pokrój w plastry cięte pod kątem, tak aby uzyskać kształt rombu (zielonych nie obieraj, dalej postępuj tak samo jak z białymi). Marchew i pietruszkę obierz i pokrój je w zapałkę (julienne). Pora także pokrój w cienkie paski.
2. Zagotuj kilka litrów bulionu. Możesz rozcieńczyć wodą, ponieważ składniki zupy dodadzą smaku i aromatu. Na lekko gotujący się wywar wrzuć najpierw marchew, pietruszkę, ziemniaki i korzeń buraka. Po ok. 7 minutach dodaj łodygę buraka, szparagi i pora. Gotuj kolejne 5 minut, po czym dodaj liście buraka i gotuj 3-5 minut. Dopraw do smaku solą, pieprzem i łyżką/dwoma octu.
3. Podawaj z jajkiem, śmietaną i koperkiem.