Skorzystaj z rabatu -10% na produkty w koszyku powyżej 100 zł
KOD: MS100zl
Promocja - wszytskie 5 ebooków za 149 zł -27% taniej. 135 sprawdzonych, autorskich przepisów
SPRAWDŹ

Sezon na Gęś Kapusta Ziemniaki

sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak: Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i…
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Dania główne / Boczek

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Dania główne / Boczek

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Dania główne / chili

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Dania główne / Gęś

Gęsia pierś wędzona

Idea jest taka żeby zrobić domową, podwędzaną wędlinę na Święta. Jesteśmy samowystarczalni. Kilkoma prostymi czynnościami jesteśmy w stanie zrobić produkt,…
Dania główne / Czerwona kapusta

Gęś confit z modrą kapustą i dyniowymi arancini

Metoda konfitowania jest prościutka. Jedyne co, to musimy nabyć spore ilości gęsiego tłuszczu na początku, ale możemy go wykorzystywać kilka…
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem w stylu comfort food. Każdy…
Comfort food / Grzyby

Gołąbki z kaszanką, jabłkami i sosem grzybowym

Już wcześniej robiłem z niej gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Tym razem chciałem uzyskać jeszcze lepszy efekt. Podsmażyłem jabłka…

Wegańska fasolka po bretońsku z musem z dyni i mlekiem kokosowym

Czas
przygotowania
120 minut
Liczba
porcji
4-6
Poziom
trudności
Średnie

Kontekst

Choć to oczywiste, że kocham "klasyczny" przepis na fasolkę "po bretońsku", z kiełbasą, to postanowiłem zrobić równie pyszne danie bez krzty produktów odzwierzęcych. Nie bójcie się, nie przechodzę na weganizm, ale ostatnio "weganizowanie" sprawdzonych dań sprawia mi dużo przyjemności i stawia mnie przed wyzwaniem, a ja lubię takie wyzwania.

Z drugiej strony, podejście do jedzenia mięsa, które lansuję, czyli #DeliTarianism (o którym możecie przeczytać np. tutaj lub posłuchać w wywiadzie u Kulinarnie Niepoważnych tutaj) sprawia, że sam szukam na co dzień bezmięsnych rozwiązań, żeby przygotować się na mięsną ucztę, kiedy już zdobędę odpowiednie składniki. Może tym wyznaniem złamię serce weganom, ale dalej lubię mięso. Ale ja nie o tym…

Posłuchajcie! Moją fasolkę postanowiłem zrobić trochę niczym curry z dyni. Starałem się jednak nie przesadzać z przyprawami, żeby całość dalej przypominała starą, dobrą fasolkę. Wszystko to sprawdziłem, przetestowałem i wylizałem garnek do cna. Nie przeszkadzało mi, że nie ma kiełbaski, bo zrobiłem bardzo fajne boczniaki w papryce wędzonej, z resztą zobaczcie sami w przepisie.


Składniki

Wegańska fasolka po bretońsku z musem z dyni i mlekiem kokosowym:

  • 400 gramów fasoli Piękny Jaś
  • 1 kg dyni piżmowej lub innej
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • i puszka pomidorów
  • 250-500 ml bulionu warzywnego
  • 2 cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki startego imbiru
  • 250 ml dobrego mleka kokosowego
  • 500 g boczniaków
  • 50 g oleju kokosowego
  • 1 łyżka wędzonej papryki
  • 1 łyżka zmielonej kozeiradki
  • 1/2 łyżeczki ostrej papryki
  • sok z połowy cytryny
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki majeranku
  • sól i czarny pieprz do smaku
  • kolendra i prażona cebulka do dekoracji









Wykonanie

  1. Fasolę namaczamy przez całą noc i gotujemy do miękkości w lekko osolonej wodzie. Fasolę trzeba ugotować wcześniej, ponieważ w kwasowym PH (od pomidorów) fasola będzie się bardzo długo gotowała. Trzeba też wstępnie ugotować lub upiec dynię. Ja preferuję gotowanie na parze. Kostki obranej dyni gotuję ok. 15 minut do całkowitej miękkości i blenduję na gładki mus. Jeśli będzie problem z miksowaniem, można dodać trochę bulionu warzywnego, który jest na liście składników.
  2. W garnku roztapiamy kilka łyżek oleju kokosowego i smażymy na nim pokrojoną w grubą kostkę cebulę. Kiedy cebula będzie lekko brązowieć wtedy dodajemy starty imbir z czosnkiem i smażymy chwilę. Na to wlewamy połowę bulionu, ugotowaną fasolkę bez zalewy, mus z dyni, zmiksowaną puszkę pomidorów, przecier pomidorowy oraz mleko kokosowe. Mieszamy, doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy i mieszamy od czasu do czasu przez pół godziny.
  3. W tym czasie podsmażamy boczniaki z papryką wędzoną. Kroimy je grubo i smażymy na złoto na oleju kokosowym. Pod koniec oprószamy porządnie papryką wędzoną i doprawiamy solą i pieprzem. Prażymy jeszcze chwilę i dodajemy do fasolki.
  4. Po upływie pół godziny sprawdzamy czy fasolka jest miękka oraz czy nie ma potrzeby dolania większej ilości bulionu. Doprawiamy ostatecznie solą, pieprzem, kozieradką i majerankiem. Balansujemy smak sokiem z cytryny i cukrem.
  5. Podajemy z kolendrą i prażoną cebulką.

 


Choć to oczywiste, że kocham "klasyczny" przepis na fasolkę "po bretońsku", z kiełbasą, to postanowiłem zrobić równie pyszne danie bez krzty produktów odzwierzęcych. Nie bójcie się, nie przechodzę na weganizm, ale ostatnio "weganizowanie" sprawdzonych dań sprawia mi dużo przyjemności i stawia mnie przed wyzwaniem, a ja lubię takie wyzwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab