informacja
Nowy przepis: Prawdziwe teksańskie Red Chilli z wołowiną 🥩🤠🌶️
zobacz przepis zamknij informację

Sezon na Kapusta Ziemniaki Zimowe święta

Zobacz więcej
sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak:…
Zobacz więcej
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem…
Zobacz więcej
Comfort food / Ogórki kiszone

Rybna SOLJANKA z rybnymi pierożkami

Muszę się przyznać, że ja też zimą, świadomie lub podświadomie marzę o rybach, najlepiej o…
Zobacz więcej
Dania główne / Szynka

Wędzona szynka twoich marzeń

Co kilka miesięcy dopada mnie głód zwykłego chleba na zakwasie z masłem i kilkoma plastrami…
Zobacz więcej
Ciasta / Miód

Piernik dojrzewający luksusowy

Piernik dojrzewający luksusowy musi być zrobiony z przytupem. Jeśli już tyle wkładamy wysiłku, to zadbajmy…
Zobacz więcej
Kuchnia skandynawska / Łosoś

Gravlax leśny z ginem i różowym pieprzem

Co ciekawe, gravlax to ten typ przepisu, który bardzo często gości na łamach MS. Łącznie…
Zobacz więcej
Wędliny / Wieprzowina

PASZTETOWA LUKSUSOWA z gęsią wątróbką i brandy

Spróbujcie tego przepisu na pasztetową w trochę bardziej luksusowej formie. Pasztetową robię na podgardlu i…
Zobacz więcej
Bliski Wschód / Bakłażan

Melitzanosalata - grecka sałatka z pieczonego bakłażana

Spróbuj tego greckiego specjału Melitzanosalata - to sałatka/dip z pieczonego bakłażana z dodatkiem czosnku i…
Zobacz więcej
Desery / Pistacje

Sernik pistacjowy na zimno z tartą czekoladą (bez cukru)

Sernik pistacjowy na zimno jest kremowy i pyszny. Zrobisz w kilkanaście minut. Przepis ma policzone…
Zobacz więcej
Azja / Kimchi

Łazanki po koreańsku (z kimchi i makaronem ryżowym)

Łazanki po koreańsku z kimchi i makaronem ryżowym to mój kolejny wkład w szemrany trend…
Zobacz więcej
Comfort food / Wołowina

Redneckie Texas Red Chili

Texas Red Chili to klasyczne danie z Teksasu! Pikantne, aromatyczne i pełne smaku chili con…
Zobacz więcej
Desery / Pomarańcze

Portokalopita - greckie ciasto pomarańczowe z oliwą

Wilgotne, aromatyczne ciasto pomarańczowe na bazie filo, nasączone syropem pomarańczowym z nutą oliwy i cynamonu.…

Pierogi z bobem, wędzonym twarogiem, majerankiem, miętą i okrasą z kabanosa

Czas
przygotowania
1 godzina
Liczba
porcji
6
Poziom
trudności
Średnie

Kontekst

Lepienie pierogów od zawsze kojarzy mi się z zajęciem towarzyskim. Zresztą komu obecnie, oprócz naszych zaprawionych w pierogowych bojach babek, chciałoby się godzinami ślęczeć samotnie w kuchni doprowadzając do perfekcji sztukę finezyjnego sklejania brzegów? Poza tym ze wspólnego wymyślania składników farszu, wymieniania się przepisami i uczenia siebie nawzajem różnych sposobów lepienia można zrobić świetną imprezę.

Taki pogląd na sprawę ma najwyraźniej Kamis, który kilka tygodni temu zorganizował kulinarne warsztaty w studiu Cook Up poświęcone właśnie pierogom. Pomógł nam fakt, że Kamis wprowadził najpopularniejsze przyprawy w dużych opakowaniach, więc mogliśmy lepić do woli. Do zabawy podszedł jednak nietypowo, bo tym razem zaproszeni na spotkanie blogerzy mieli przyprowadzić do pomocy drugą parę, bliskich sobie rąk, a do opracowania zadanie domowe, czyli autorski przepis na pierogi.
Ciasto ciastem, tutaj do szaleństw pole niezbyt wielkie, chociaż opracowanie idealnej proporcji w relacji mąka-woda jest źródłem wiecznych poszukiwań. U mnie ostatnio króluje 500 g mąki na 270 ml ciepłej wody z czego powstaje ciasto cudownie elastyczne i odporne na wysuszanie, które można cieniutko rozwałkować i mieć pewność, że pierogi zachowają kształt.

Trudniejsza decyzja związana była z farszem. Powędrować w stronę regionalnych tradycji Podlasia i zainspirować się tamtejszymi szlachcicami ze smażonymi ziemniakami i kiełbasą? A może wyruszyć w podróż do Chin, wypełnić pierożki wieprzowiną, krewetkami, imbirem i szczypiorkiem, a następnie wrzucić do bambusowego parownika? Zainspirować się włoskimi ravioli z ricottą i parmezanem? A może koreańskimi mandu z pikantnym kimchi?
Ostatecznie w castingu na pieroga tego lata wygrała opcja sezonowa i główną rolę w farszu zgarną bób. Obsadę uzupełnił wędzony twaróg oraz przyprawy: majeranek i mięta. Zadanie domowe odrobione, można ruszać na warsztaty!
Po wspólnym śniadaniu w prawdziwie rodzinnej atmosferze, każda para ruszyła na stanowisko pracy, by na cztery ręce wykonać swoje autorskie pierogi i zdążyć ze wszystkim do 14, kiedy to na pierogową ucztę przy wielkim stole mieli dodatkowo przybyć zaproszeni przez wszystkich warsztatowiczów goście. Czasu na szczęście do tej kulminacji było całkiem sporo, więc przy okazji zagniatania i lepienia można było podpatrzeć pierogowe triki na farsz i ciasto u sąsiadów. Na przygotowanych przez nich talerzach pojawiły się m.in. pierogi z kaczką, z drożdżowego ciasta z nadzieniem z dyni i ricotty, z truskawkami i twarogiem, z soczewicą, z cytrynowym łososiem, w kardamonowym cieście z malinami i karmelem. Na szczęście wszystkich można było spróbować podczas wspólnego, blogorodzinnego obiadu - dzięki temu smakowały jeszcze lepiej, bo wiadomo, towarzystwo i atmosfera to jedna z najważniejszych przypraw.
Jeśli właśnie obudziła się w was żądza lepienia pierogowych zastępów i na jednym przepisie nie zamierzacie spocząć, zajrzyjcie po inspiracje na stronę stworzoną przez Kamis. Kilka przykładowych przepisów:
Pierogi szpinakowe z boczniakami
Pierogi ziemniaczane z makrelą
Pierogi z kaszanką
Dobrej zabawy!
Tekst: Anna Szczotka - Fajny Dining

Składniki

Ciasto

  • 500 g mąki
  • 270 ml wody
  • 1 łyżka miękkiego masła
  • 1/3 łyżeczki soli

Farsz

  • 500 g bobu
  • 250 g wędzony twaróg
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 10-15 listków świeżej mięty
  • 2 łyżki majeranku
  • masło

Okrasa

  • kabanosy
  • masło

Wykonanie

Farsz

  1. Bób ugotować, a nawet odrobinę rozgotować, dzięki temu łatwiej będzie go utrzeć z pozostałymi składnikami farszu. Obrać z łupinek i przenieść do dużej miski, połączyć z twarogiem.
  2. Cebulę i czosnek posiekać na drobną kostkę. Na patelni rozpuścić 2 łyżki masła i smażyć cebulę do momentu, aż będzie złota. Dodać czosnek i smażyć chwilę razem, uważając, aby go nie przypalić.
  3. Cebulę z czosnkiem dosypać do twarogu z bobem, wmieszać posiekane listki mięty i suszony majeranek Kamis, wymieszać razem za pomocą widelca lub tłuczka do ziemniaków. Doprawić do smaku solą i pieprzem.

Ciasto na pierogi

  1. Zagotować potrzebną ilość wody. Pozwolić jej przestudzić się do momentu, aż nie będzie parzyć nam palców.
  2. Przesiać mąkę do miski, dodać szczyptę soli i łyżkę masła. Zalać ciepłą wodą i szybko zagnieść do połączenia składników. Ciasto powinno być sprężyste i łatwo odchodzić od dłoni.
  3. Podzielić ciasto na 3 części. Oddzielić jeden kawałek, resztę szczelnie przykryć ściereczką lub folią, aby nie wysychało - suche ciasto nie będzie chciało się skleić. Oprószyć stolnicę mąką i rozwałkować na niej ciasto. Szklanką lub specjalną obręczą wycinać kółeczka na pierogi.
  4. Na środek wyciętych kółek nakładać sporą ilość farszu, złożyć na pół i dokładnie zlepić, uważając, aby farsz nie dostał się pomiędzy brzegi.
  5. Pierogi gotować partiami w osolonej, wrzącej wodzie. Po włożeniu do garnka odczekać, aż woda znowu się zagotuje i pierogi wypłyną na powierzchnię, odczekać kolejną minutę lub do czasu, kiedy ciasto będzie miękkie, ale wciąż sprężyste. Wyłowić z wody i ułożyć na talerzu.

Okrasa
Kabanosa posiekać na drobne kawałeczki i podsmażyć na maśle na patelni, aż będą chrupiące i nabiorą koloru. Powstałą w ten sposób okrasą oblać pierogi.

Lepienie pierogów od zawsze kojarzy mi się z zajęciem towarzyskim. Zresztą komu obecnie, oprócz naszych zaprawionych w pierogowych bojach babek, chciałoby się godzinami ślęczeć samotnie w kuchni doprowadzając do perfekcji sztukę finezyjnego sklejania brzegów? Poza tym ze wspólnego wymyślania składników farszu, wymieniania się przepisami i uczenia siebie nawzajem różnych sposobów lepienia można zrobić świetną imprezę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2025 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab