Taki pogląd na sprawę ma najwyraźniej Kamis, który kilka tygodni temu zorganizował kulinarne warsztaty w studiu Cook Up poświęcone właśnie pierogom. Pomógł nam fakt, że Kamis wprowadził najpopularniejsze przyprawy w dużych opakowaniach, więc mogliśmy lepić do woli. Do zabawy podszedł jednak nietypowo, bo tym razem zaproszeni na spotkanie blogerzy mieli przyprowadzić do pomocy drugą parę, bliskich sobie rąk, a do opracowania zadanie domowe, czyli autorski przepis na pierogi.
Ciasto ciastem, tutaj do szaleństw pole niezbyt wielkie, chociaż opracowanie idealnej proporcji w relacji mąka-woda jest źródłem wiecznych poszukiwań. U mnie ostatnio króluje 500 g mąki na 270 ml ciepłej wody z czego powstaje ciasto cudownie elastyczne i odporne na wysuszanie, które można cieniutko rozwałkować i mieć pewność, że pierogi zachowają kształt.
Trudniejsza decyzja związana była z farszem. Powędrować w stronę regionalnych tradycji Podlasia i zainspirować się tamtejszymi szlachcicami ze smażonymi ziemniakami i kiełbasą? A może wyruszyć w podróż do Chin, wypełnić pierożki wieprzowiną, krewetkami, imbirem i szczypiorkiem, a następnie wrzucić do bambusowego parownika? Zainspirować się włoskimi ravioli z ricottą i parmezanem? A może koreańskimi mandu z pikantnym kimchi?
Ostatecznie w castingu na pieroga tego lata wygrała opcja sezonowa i główną rolę w farszu zgarną bób. Obsadę uzupełnił wędzony twaróg oraz przyprawy: majeranek i mięta. Zadanie domowe odrobione, można ruszać na warsztaty!
Po wspólnym śniadaniu w prawdziwie rodzinnej atmosferze, każda para ruszyła na stanowisko pracy, by na cztery ręce wykonać swoje autorskie pierogi i zdążyć ze wszystkim do 14, kiedy to na pierogową ucztę przy wielkim stole mieli dodatkowo przybyć zaproszeni przez wszystkich warsztatowiczów goście. Czasu na szczęście do tej kulminacji było całkiem sporo, więc przy okazji zagniatania i lepienia można było podpatrzeć pierogowe triki na farsz i ciasto u sąsiadów. Na przygotowanych przez nich talerzach pojawiły się m.in. pierogi z kaczką, z drożdżowego ciasta z nadzieniem z dyni i ricotty, z truskawkami i twarogiem, z soczewicą, z cytrynowym łososiem, w kardamonowym cieście z malinami i karmelem. Na szczęście wszystkich można było spróbować podczas wspólnego, blogorodzinnego obiadu - dzięki temu smakowały jeszcze lepiej, bo wiadomo, towarzystwo i atmosfera to jedna z najważniejszych przypraw.
Jeśli właśnie obudziła się w was żądza lepienia pierogowych zastępów i na jednym przepisie nie zamierzacie spocząć, zajrzyjcie po inspiracje na stronę stworzoną przez Kamis. Kilka przykładowych przepisów:
Pierogi szpinakowe z boczniakami
Pierogi ziemniaczane z makrelą
Pierogi z kaszanką
Dobrej zabawy!
Tekst: Anna Szczotka - Fajny Dining
Farsz
Ciasto na pierogi
Okrasa
Kabanosa posiekać na drobne kawałeczki i podsmażyć na maśle na patelni, aż będą chrupiące i nabiorą koloru. Powstałą w ten sposób okrasą oblać pierogi.