Skorzystaj z rabatu -10% na produkty w koszyku powyżej 100 zł
KOD: MS100zl
Promocja - wszytskie 5 ebooków za 149 zł -27% taniej. 135 sprawdzonych, autorskich przepisów
SPRAWDŹ

Sezon na Gęś Kapusta

sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak: Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i…
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Dania główne / Boczek

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Dania główne / Boczek

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Dania główne / chili

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Dania główne / Gęś

Gęsia pierś wędzona

Idea jest taka żeby zrobić domową, podwędzaną wędlinę na Święta. Jesteśmy samowystarczalni. Kilkoma prostymi czynnościami jesteśmy w stanie zrobić produkt,…
Dania główne / Czerwona kapusta

Gęś confit z modrą kapustą i dyniowymi arancini

Metoda konfitowania jest prościutka. Jedyne co, to musimy nabyć spore ilości gęsiego tłuszczu na początku, ale możemy go wykorzystywać kilka…
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem w stylu comfort food. Każdy…
Comfort food / Grzyby

Gołąbki z kaszanką, jabłkami i sosem grzybowym

Już wcześniej robiłem z niej gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Tym razem chciałem uzyskać jeszcze lepszy efekt. Podsmażyłem jabłka…

MAGICZNA POSYPKA z chleba i orzechów włoskich DO WSZYSTKIEGO

Czas
przygotowania
10 minut
Liczba
porcji
kilka słoiczków
Poziom
trudności
Bardzo łatwe

Kontekst

Długo by pisać o tym, że inspiracje kulinarne zwykle przychodzą niespodziewanie i dotyczą rzeczy najprostszych. Właśnie dlatego chciałbym z góry uprzedzić, że przepis ten będzie super prosty. Uważam jednak, że w jego nieskomplikowaniu tkwi magiczna siła podkręcania praktycznie wszystkich potraw.

Pierwsza część inspiracji pochodzi z popularnej we Włoszech “posypki” z chleba o nazwie PANGRATATTO, czyli po prostu bułka tarta. U nas rumieni się bułkę na masełku i podaje na przykład z kalafiorem. W Italii najczęściej miesza się z bułką zioła i rumieni na oliwie. Całość ma jednak konsystencję sypką, w odróżnieniu do naszej okrasy. Jadłem taki makaron posypany pangratatto w 2019 roku w Simbiosi Organic Pasta we Florencji. Sam zdziwiłem wtedy, że tak prosty koncept mnie zachwyci.

Druga część inspiracji to bardziej odległa Gruzja i wszechobeznie dodawany tam orzech włoski. Używa się go właśnie w postaci zmielonej. Jednak nie jako posypka, tylko bardziej pasta. Dodaje się takie orzechy do bakłażanów (BADRIDŻANI), do sałatki z pomidorówi ogórków (SALATI NIGVZIT) czy do pasty warzywnej PCHALI. Zainspirowała mnie wizyta w pewnym sklepie z przyprawami, gdzie właściciel opowiadał o tradycyjnie używanych gruzińskich przyprawach i mieszankach przypraw. Tak właśnie trafiłem na mieszanki: SWAŃSKĄ SÓL, suchą ADŻIKĘ, CHMELI SUNELI i przyprawę SACIVI, którą używa się z powodzeniem do kurczaka, jak i dań z orzechów właśnie. Podstawą wielu przypraw w Gruzji jest kozieradka i IMERYTIŃSKI SZAFRAN – KVITELI KVAVILI, który robi się z płatków aksamitki. Barwi on potrawy niczym kurkuma, a ma o wile łagodniejszy aromat, czyli jest bardziej uniwersalny. Wszystkie te przyprawy możecie kupić w polskich sklepach internetowych, jednak nie będą one niezbędne do przygotowania Magicznej Posypki.

MAGICZNA POSYPKA składa się generalnie z bułki tartej i startych orzechów włoskich, doprawionych nieco i podprażonych na suchej patelni. Można ją trzymać w słoiku i używać praktycznie do wszystkiego. Ja uwielbiam z grzybami. Specjalnie na potrzeby przepisu usmażyłem kozaki na maśle i pod koniec podsypałem tym specyfikiem. CUDOWNE :)))


Składniki

Magiczna posypka:

  • 200 g bułki tartej
  • 100 g startych orzechów
  • 1/2 łyżeczki soli morskiej drobnej
  • 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka tymianku
  • 1 spora łyżka przyprawy gruzińskiej Sacivi lub Chmeli Suneli (można też też zrobić plan minimum i zrobić mieszankę z kozieradki, normalnego szafranu, kolendry)
  • 1 spora łyżka płatków drożdżowych lub łyżeczka ekstraktu drożdżowego w proszku









Wykonanie

Produkcja posypki jest cudownie prosta. Zamiast kupnej bułki tartej najlepsza będzie domowa z suchego chleba pszennego na zakwasie lub z dobrej bułki.

Orzechy mielimy na drobny proszek, ale trzeba uważać, żeby orzechy nie zaczęły się sklejać.

Odpalamy patelnię na małym ogniu i wsypujemy wszystkie składniki. Prażymy, aż substancja lekko się zarumieni i zacznie wydzielać piękny aromat. Studzimy i przesypujemy do słoika. Proporcje można oczywiście ekspandować.

Posypkę można wykorzystywać praktycznie do wszystkiego, do grzybów, do pomidorów, do frytek, do makaronu. Można też używać posypki jako zagęszczacza do sosów.


Inspiracje kulinarne zwykle przychodzą niespodziewanie i dotyczą rzeczy najprostszych. Właśnie dlatego chciałbym z góry uprzedzić, że przepis ten będzie super prosty. Uważam jednak, że w jego nieskomplikowaniu tkwi magiczna siła podkręcania praktycznie wszystkich potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab