powiadomienie
Promocja - wszystkie 5 ebooków za 149 zł, 27% taniej. 135 sprawdzonych przepisów
KUP zamknij informację

Sezon na Bób Jagody Pomidory

Zobacz więcej
sklep / eBooki

eBook - POMIDORY - przepisy i przetwory z pomidorów

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się…
Zobacz więcej
sklep / Zestawy Deli

Zestaw: Olej Czosnek Niedźwiedzi + Furikake + Magiczna Posypka

Zestaw 3 produktów kosztuje 84 zł 18% mniej. Zestaw jest w ograniczonej ilości 14 paczek.…
Zobacz więcej
Azja / Pomidory

Tomatomen - ultrapomidorowy wegański ramen

Dawno nie było ramenu? Kiedy scena ramenowa się profesjonalizuje i radykalizuje, ciężko wskoczyć z nową…
Zobacz więcej
Sałatki / Bób

Panzanella, toskańska sałatka z czerstwego chleba i pomidorów

Jedną z największych inspiracji był dla mnie toskański chleb. Może nie tyle jego smak (gdyż…
Zobacz więcej
Ciasta / Jagody

Mega jagodzianki z kruszonką

Co czyni moje jagodzianki najlepszymi? Ciasto jest tłuściutkie i maślane. Wyrabiane tak długo, że z…
Zobacz więcej
Dania główne / Bób

Makaron z szybkim sosem z bobu i pistacji

Makaron z szybkim sosem z bobu i pistacji to chyba jeden z prostszych przepisów u…
Zobacz więcej
Grzyby / Bób

Kurkobób - kurki smażone z bobem i ziołami

Mam wrażenie, że nie bez przyczyny te dwa produkty: kurki i bób występują sezonowo w…
Zobacz więcej
Kuchnia Polska / Jagody

Chłodnik jagodowy wytrawny

Nie bójcie się, to nie jest wcale żadna zupa owocowa na słodko, ani śniadaniowy jogurt…
Zobacz więcej
Azja / Herbata

Przepis na Thai Tea - tajska herbata z mlekiem

Ten przepis na Thai Tea to idealny sposób na przeniesienie odrobiny tajskiego słońca do naszego…
Zobacz więcej
Azja / Kukurydza

Kukurydza z grilla heblowana

Co do kukurydzy to szczerze nie jestem fanem obgryzania całej kolby. Choć smak słodkich ziaren…
Zobacz więcej
Desery / morele

Morele pieczone z migdałami i ricottą

Tym razem zrobiłem morele pieczone dedykowane bardziej na śniadanie bądź rozpustną kolację. Na blaszce posmarowanej…

Rybna SOLJANKA z rybnymi pierożkami

Czas
przygotowania
60 minut
Liczba
porcji
ponad 3 l zupy
Poziom
trudności
Średnie

Kontekst

To jest przepis, który powstał poniekąd w współpracy lub na życzenie czytelników. Obiecałem, że z okazji przekroczenia 10k obserwujących na IG zrobię coś specjalnego. Nie wiem czy to efekt mrozów, czy jakaś nieuświadomiona styczniowa tęsknota za kiszonkami i rybami, ale mnóstwo osób, czy na FB, czy na IG proponowało solankę lub zupę rybną. Pomyślałem, że super, bo i tak mam zamrożone "rybne korpusy", z których planowałem w bliżej nieokreślonej przyszłości ugotować zupę lub bulion.

Muszę się przyznać, że ja też zimą, świadomie lub podświadomie marzę o rybach, najlepiej o tłuściutkich: śledziach, łososiach, halibutach, makrelach... Prawdopodobnie organizm potrzebuje tych wszystkich rybich olejów i daje chemiczne znaki mózgowi, żeby zaczął wyświetlać w wyobraźni pysznie przyrządzone rybki. I tak nasze głodne ciało i umysły spotkały się razem i uradziły, że ma być RYBNA SOLJANKA.

Co ciekawe, rybną soljankę, czyli zupę na ogórkach kiszonych, jadłem raz w Kijowie. Była to jakaś taka trzy razy lepsza wersja naszego Zapiecka, ale zupka była pyszna i pamiętam jej smak do dzisiaj. Poza tym mięsną wersję jadłem kilka razy w warszawskiej Skamiejce. Jeśli nie byliście to musicie nadrobić. Nawet dzień przed gotowaniem mojej wersji pojechałem na przeszpiegi... 😉

Do tego, żeby przygotować się do tego przepisu obejrzałem masę przepisów na YT. Najpierw anglojęzyczne przepisy, ale te szczerze mówiąc były podejrzane. Skorzystałem więc z mocy obliczeniowych Google translatora i zacząłem odkrywać rosyjskojęzyczne filmy. Prawie nic nie rozumiałem, ale kucharze często rozumieją się bez słów. Polecam szczególnie ten film. Myślę, że bym się z typem zrozumiał.

Sama soljanka jest bajecznie prosta (patrz przepis poniżej). Polecam jednak zadać sobie nieco trudu i ulepić pierożki do zupy. Pierożki inspirowane są wontonami, które uwielbiam wyławiać z różnych azjatyckich zup. Nie jest to jednak żaden fusion. Wszystkie przyprawy to klasyki w naszej części Europy, jedynie forma u nas mało spotykana, ale podniosą te pierożki waszą zupę na zupełnie nowy poziom.

Składniki

Bulion

  • 2 litry wody
  • 700-1000 gramów resztek z filetowania ryb morskich i słodkowodnych (kręgosłupy, ości i głowy)
  • 2 marchewki (300g)
  • 1 pietruszka (150g)
  • kawałek selera (150g)
  • 1 cebula
  • mały por

Zupa

  • 2l bulionu
  • 1 duża cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 łyżki masła i 3 łyżki oleju
  • 400 - 500 g ogórków kiszonych (zwarte, bez pustych środków)
  • 250 ml wody z ogórków
  • ok. 1 kg mięsa z dobrej ryby, np. łosoś, dorsz, halibut (1/4 z tego będzie potrzebna na pierożki)
  • 50-70 gramów przecieru pomidorowego (3-4 łyżki)
  • 1 łyżka słodkiej papryki w proszku lub 2 łyżki pasty paprykowej
  • 150-200 gramów dobrych oliwek
  • 50 gramów kaparów
  • łodygi z 2 pęczków pietruszki (50-100 gramów)
  • sól i pieprz do smaku
  • śmietana jako dodatek
  • pietruszka i koperek do dekoracji
  • kilka plasterków cytryny jako dodatek

Ciasto na pierożki

  • 150 g mąki pszennej, np. 500, białko 11% wzwyż
  • 70-80 gramów wody
  • 1/4 łyżeczki soli

Farsz

  • 200 gramów mięsa ryby
  • pół pęczka pietruszki
  • łyżeczka skórki z cytryny (drobno posiekana lub starta)
  • sól i pieprz

Wykonanie

Bulion
Podstawą mojej soljanki będzie bogaty bulion ugotowany z kręgosłupów i głów ryb morskich. Mogą być też słodkowodne, a najlepiej miks tych i tych. Ja zrobiłem bulion tylko na morskich. Zawsze jak kupuję rybę w całości, to resztki chowam do pojemnika w zamrażarce w celu ugotowania bulionu w przyszłości. Miałem zamrożone "ości" z dwóch dorad i turbota i doszedł jeszcze z kawałka dorsza Skreia, którego dokupiłem na mięso do soljanki.
Bulion gotujemy tak, że nastawiamy 2 litry wody przefiltrowanej.

Wkładamy nasze rybne resztki (głowy o ile to możliwe bez skrzeli) oraz warzywa opłukane i pokrojone w mniejsze części. Gotujemy na wolnym ogniu przez półtorej godziny i pozwalamy naturalnie się ochłodzić lub od razu przecedzamy w celu dodania do naszej zupy. Bulionu można od razu ugotować więcej, zwiększając ilość składników, przelać do słoików i zapasteryzować.

Zupa soljanka
Gotowanie naszej rybnej soljanki (o ile mamy już bulion) zaczynamy od podsmażenia cebuli. Najlepiej robić to w garnku z grubym dnem, w którym będziemy gotowali zupę. Rozgrzewamy masło i olej, na tym podsmażamy cebulę pokrojoną w kostkę. Nie za długo, żeby nie zaczęła się karmelizować, to nie okrasa do pierogów. Później podsmażamy przez chwilę pokrojone w drobne plastry 3 ząbki czosnku i pokrojone drobno łodygi pietruszki. Dosłownie 5 minut. Na to wrzucamy paprykę i przecier pomidorowy.

Mieszamy, podsmażamy kilka minut i dodajemy pokrojone w półplasterki lub w kostkę ogórki oraz kapary i pokrojone oliwki. Podsmażamy 5 minut i zalewamy bulionem oraz dodajemy soku z ogórków. Gotujemy dosłownie 5-10 minut na wolnym ogniu. Na koniec doprawiamy pieprzem i solą jeśli potrzeba.

W międzyczasie przygotowujemy mięso ryby. Kroimy filety w grubą kostkę. Wyłączamy grzanie i dodajemy do gorącej zupy rybę. Mieszamy delikatnie. Ryba sama dojdzie w gorącym płynie i będzie gotowa po 5 minutach. Gorącą soljankę nalewamy do misek, uważając, żeby nabrać też "gęstwiny". Podajemy z plasterkami cytryny, którą jemy także, dlatego cytryna powinna być bardzo cienko pokrojona. Do tego łyżka śmietany, pietruszka i koperek do dekoracji i smaku. Jeśli zdecydowaliśmy się na rybne pierożki, to dodajemy 4-5 na talerz. Smacznego.

Rybne pierożki
Rybne pierożki inspirowane są pierożkami wonton, które uwielbiam w azjatyckich zupach. Przepis na ciasto znalazłem na tym filmie na YT. Ja do produkcji użyłem włoskiej maszynki do makaronu. Ciasto powinno być bardzo cienkie. Możecie zrobić tak jak pokazuje pani na filmie lub tak jak opisuję.

Odmierzam mąkę i wsypuję do 1 litrowej miski. Dodaję sól i mieszam pałeczkami. Powoli dodaję wodę i mieszam dalej, aż mąka połączy się wstępnie z wodą. Następnie ugniatam chwilę, żeby cała mąka była wilgotna i przykrywam miskę folią. Zostawiam na 30 minut. Po tym czasie wyciągam ciasto na stolnicę i ugniatam kilka minut, aż ciast ostanie się gładkie. Formuję kulkę, wkładam do miski i przykrywam na 30 minut. Następnie dzielę ciasto na 4 części i roluję je maszynką kilka razy za każdym razem składając na 2 lub więcej razy. Na koniec roluję cienki płat ciasta na grubości 7. Obsypuję i smarują mąką ziemniaczaną, żeby ciasto się nie kleiło. Tak samo robię z pozostałymi kawałkami. Na koniec kroję z płatów ciasta kwadraty i układam jeden na drugim. Muszą być dokładnie, ale nie nie za bardzo obsypane mąką ziemniaczaną.
Kiedy ciasto jest gotowe. Przekładamy rybę bez skóry i ości pokrojoną w kostkę do malaksera, który sieka produkty lub robimy to wszystko nożem na desce. Dodajemy drobno posiekaną pietruszkę, skórkę z cytryny, sól i pieprz. Miksujemy chwilę, żeby uzyskać rozdrobnioną rybę i wszystkie składniki połączone. Jeśli farsz jest zbyt mokry, można dodać trochę bułki tartej.

Z łyżeczki farszu formujemy kulki. Bierzemy płat ciasta, smarujemy wodą tam, gdzie chcemy, żeby się ciasto połączyło, układamy kulkę na środku i zamykamy ciasto nad nią. Upewniamy się czy ciasto jest szczelne. Gotujemy od razu na osolonym wrzątku przez 2-3 minuty i dodajemy do zupy

Muszę się przyznać, że ja też zimą, świadomie lub podświadomie marzę o rybach, najlepiej o tłuściutkich: śledziach, łososiach, halibutach, makrelach... Prawdopodobnie organizm potrzebuje tych wszystkich rybich olejów i daje chemiczne znaki mózgowi, żeby zaczął wyświetlać w wyobraźni pysznie przyrządzone rybki. I tak nasze głodne ciało i umysły spotkały się razem i uradziły, że ma być RYBNA SOLJANKA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2024 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab