promocja produktowa
Sezon na czosnek niedźwiedzi! - ebook z przetworami i przepisami w specjalnej cenie
tylko 29 zł zamknij informację
informacja
Nowy przepis: Zupa miso, tylko lepsza! Dwa rodzaje
sprawdź teraz zamknij informację

Sezon na Czosnek niedźwiedzi Kiszenie

Zupa miso, tylko lepsza – dwie wersje
Azja / Pasta miso

Zupa miso, tylko lepsza – dwie wersje

Zupa miso nigdy więcej nudna. Zobacz moje dwie wersje na zupę miso, która może stać się pełnowartościowym, obiadowym posiłkiem.
Kimchi z ananasa
Azja / Ananas

Kimchi z ananasa

Ananas nadaje się do sporządzenia smacznego kimchi. Może być bardziej słodkie lub kwaśne. Kimchi z ananasa sprawdzi się do dań…
eBook – Czosnek Niedźwiedzi – przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
sklep / eBooki

eBook – Czosnek Niedźwiedzi – przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Pesto z czosnku niedźwiedziego – Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
eBook / Czosnek niedźwiedzi

Pesto z czosnku niedźwiedziego – Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przepis na Pesto pochodzi z mojego eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 20 różnych sposobów na przetwory i dania z…
Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)
Comfort food / Bryndza

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim, czyli polskie raviolo con uovo.
Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej
Azja / Kapusta pekińska

Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej

Moja miłość do kimchi była w pewnym momencie tak wielka, że pewnego razu wpadłem na pomysł, żeby nakarmić nią większe…
ŻURAMEN czyli żurek a’la ramen
Japonia / Zakwas na żurek

ŻURAMEN czyli żurek a’la ramen

Jak połączyć polską zupę na żytnim zakwasie z japońskim ramenem.? Tym razem postanowiłem od nowa zabrać się za ten przepis…

Kluski śląskie z sosem roladowym i pieczoną kapustą

Czas
przygotowania
120 minut
Liczba
porcji
4
Poziom
trudności
Średnie

Kontekst

Cały ten przepis mógłbym nazwać "Śląski Łobiod dla leniwych". Idę w nim totalnie na skróty technicznie, ale za to chcę dokładnie taki smak, jaki spodziewamy się po kluskach śląskich z roladą i modrą kapustą. Kolejna zabawa z kuchnią regionalną. Mam nadzieję, że rodowici Ślązacy nie wywiozą mnie za to na jakąś hałdę lub nie wrzucą do zamkniętego szybu kopalni. Ja po prostu zrobiłem to z miłości dla tej kuchni.

Śląski Łobiod  zainspirował mnie już kilka lat temu, ale dopiero teraz odważyłem się ruszyć ten temat. Zawsze powtarzam, że nie ma sensu publikować kolejny taki sam przepis, jeśli wszyscy go dobrze znają, tylko po to, żeby utwierdzić kolejny raz, że tak się właśnie jada. Jeśli znacie moje przepisy to wiecie, że zawsze staram się dodać coś od siebie, ale staram się, żeby miało to sens i uzasadnienie. Możesz się z moim uzasadnieniem nie zgadzać, ale ja mam dzięki temu poczucie, że nie gotuję niczego bez sensu.

Przepis ten, jak widać na zdjęciach, zrobiłem od początku do końca na zewnątrz podczas pobytu w Bieszczadach w październiku 2020. Używałem grilla ceramicznego Monolith, który robił za kuchenkę. Mięso do sosu zrumieniłem też najpierw nad ogniem, żeby dodać jeszcze więcej smaku. Generalnie ten przepis idealnie nadaje się na wszelakie biwaki, jeśli macie podstawowy sprzęt kuchenny. Ja większość czynności robiłem scyzorykiem.


Składniki

Kluski śląskie

  • 1kg ugotowanych ziemniaków typu kulinarnego B do C (wysoka zawartość skrobi)
  • 200 gramów mąki ziemniaczanej (lepiej mieć w zanadrzu więcej)

Sos roladowy

  • 1 kg chudej wołowiny (najlepiej z udźca)
  • 200 gramów wędzonej słoniny lub wędzonego na zimno boczku
  • kilka twardych ogórków kiszonych
  • 1 cebula
  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki musztardy dijon
  • 2 litry bulionu warzywnego
  • kilka liści laurowych i ziaren ziela angielskiego
  • 2 łyżeczki wędzonej papryki
  • sól i pieprz do smaku

Pieczona czerwona kapusta

  • mała główka kapusty
  • kilka łyżek oleju rzepakowego tłoczonego na zimno
  • łyżka cukru
  • sok z 1 cytryny
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka pieprzu





Wykonanie

Kapusta pieczona:
Zacznijmy od zaplanowania czasu. Sos i kapusta będą gotowały się w przybliżonym czasie, więc zacznijmy od kapusty i wstawmy ją do pieca. Małą główkę kapusty (1-1,5 kg) kroimy na ćwiartki wzdłuż, żeby każda ćwiartka miała kawałek głąba, który trzyma ją w całości. Robimy sos z oleju, soku z cytryny i przypraw. Mieszamy aż do rozpuszczenia. Każdy kawałek kapusty układamy w naczyniu żaroodpornym i dokładnie skrapiamy sosem. Przykrywamy pokrywką lub folią aluminiową i pieczemy w temp. 180 stopni przez ok. 2 godziny. Kapusta powinna być lekko przypieczona.

Sos roladowy:
Teraz zabierzmy się za sos. Podam sposób przygotowania sosu bez użycia grilla. Mięso pokrój w poprzek włókien na cienkie plastry i przekrój na mniejsze kawałki (patrz zdjęcie). Dopraw pieprzem i solą. Na koniec posyp mięso odrobiną mąki pszennej.
W garnku z grubym dnem podsmaż wędzoną słoninę lub boczek, tak żeby wytopił się tłuszcz. Na tym tłuszczu podsmaż mięsne kawałki. Kiedy będą już dobrze zrumienione dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażaj kilka minut do zezłocenia. Jeśli tłuszczu będzie za mało, można dodać trochę masła, więcej słoniny lub smalec. Następnie zalewamy wszystko litrem bulionu, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie i gotujemy bez przykrywki na średnim ogniu. Jeśli płyn odparuje dolewamy kolejną porcję bulionu. Po ok. 2 godzinach mięso powinno już zmięknąć, a sos się zagęścić. Na ostatnie 10-15 minut dodajemy musztardę, pokrojonego w kostkę ogórka, wędzoną paprykę, pieprz i sól jeśli jeszcze potrzeba.

Kluski śląskie:
Ziemniaki obieramy, większe bulwy przekrajmy na pół i gotujemy do miękkości w lekko osolonej wodzie. Kiedy będą już miękkie, odcedzamy i w tym samym garnku odstawiamy na parapet na zewnątrz lub na balkon, żeby ziemniaki się wystudziły i odparowały. Takie letnie ziemniaki przeciskamy przez praskę lub ugniatamy tłuczkiem, z tym, że praska będzie do tych klusek o wiele lepszym rozwiązaniem. Następnie odmierzamy ok. 200 g mąki ziemniaczanej lub robimy taki trick Śląskich gospodyń jak w tym przepisie. Wyrabiamy delikatnie ciasto z ziemniaków i mąki uważając, żeby nie wyrobić za mocno. W praktyce oznacza to, że ciasto zacznie robić się mokre i klejące. Takie ciasto dzielimy na kilka części i na stolnicy (podsypanej mąką ziemniaczaną w razie potrzeby) formujemy wałek i kroimy kluski. Jeśli macie więcej czasu to zróbcie kluski z dziurką. Ja nie miałem 🙂 Kluski gotujemy na posolonym wrzątku. Czekamy jeszcze kilka minut jak wypłyną i podajemy z sosem i pieczoną kapustą.


Cały ten przepis mógłbym nazwać "Śląski Łobiod dla leniwych". Idę w nim totalnie na skróty technicznie, ale za to chcę dokładnie taki smak, jaki spodziewamy się po kluskach śląskich z roladą i modrą kapustą. Kolejna zabawa z kuchnią regionalną.

Koniecznie spróbuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2024 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab