promocja produktowa
Sezon na szparagi! Kup eBook z 30 przepisami w specjalnej cenie - darmowe przepisy!
promocja 37 zł zamknij informację

Sezon na Czosnek niedźwiedzi Szparagi

Zupa miso, tylko lepsza - dwie wersje
Azja / Pasta miso

Zupa miso, tylko lepsza - dwie wersje

Zupa miso nigdy więcej nudna. Zobacz moje dwie wersje na zupę miso, która może stać się pełnowartościowym, obiadowym posiłkiem.
Białe szparagi w sosie gorgonzola palone masło
Comfort food / Szparagi

Białe szparagi w sosie gorgonzola palone masło

To danie nie ma nic więcej na celu niż dać wam maksimum przyjemności. Nawet jeśli szparagi okazałyby się pozbawione wszelakich…
Spaghetti al limone / podstawowy przepis / ze szparagami i muszlami
Dania główne / Cytryny

Spaghetti al limone / podstawowy przepis / ze szparagami i muszlami

Kiedy dostajesz "od życia" świeże, niepryskane cytryny z wybrzeża Amalfi, zrób z nimi... Właśnie takie pytanie zadałem jakiś czas temu…
Śniadaniowe szparagi w sosie holenderskim z jajkiem w koszulce i bekonem
Śniadania / Szparagi

Śniadaniowe szparagi w sosie holenderskim z jajkiem w koszulce i bekonem

Nie wiem, kto pierwszy wpadł na pomysł podawania szparagów w towarzystwie sosu holenderskiego, ale wydawało się to nieuchronne niczym przyczyna…
eBook - SZPARAGI - przepisy i przetwory ze szparagów
sklep / eBooki

eBook - SZPARAGI - przepisy i przetwory ze szparagów

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Pesto z czosnku niedźwiedziego - Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
eBook / Czosnek niedźwiedzi

Pesto z czosnku niedźwiedziego - Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przepis na Pesto pochodzi z mojego eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 20 różnych sposobów na przetwory i dania z…
Bread&butter pudding z białymi szparagami i porem
Comfort food / Masło

Bread&butter pudding z białymi szparagami i porem

Pamiętam jak pracowałem kiedyś w Anglii w knajpie, która podawała typowo brytyjskie szlagiery. Był tam też Bread&Butter pudding. Ok, trochę…
Raclette z żeliwnej patelni z białymi szparagami
Dania główne / Ser

Raclette z żeliwnej patelni z białymi szparagami

Raclette z żeliwnej patelni z białymi szparagami, czyli przepis, który udowadnia, że do raclette nie potrzeba drogiego sprzętu.
Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)
Comfort food / Bryndza

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim, czyli polskie raviolo con uovo.
Sałatka z chrupiących szparagów i świeżych ziół
Przekąski / Szparagi

Sałatka z chrupiących szparagów i świeżych ziół

Sałatka z chrupiących szparagów i przeróżnych fajnych ziół to mój ulubiony obiadowy i grillowy dodatek w sezonie szparagowym. Prosta, szybka…

Kanapka z policzkami wołowymi duszonymi w piwie

Czas
przygotowania
4 godziny
Liczba
porcji
4
Poziom
trudności
Trudne

Kontekst

Odkąd zajmuję się tylko rozwijaniem moich pasji i projektów kulinarnych, teoretycznie mam więcej czasu. Jest oczywiście nieprawdą, bo co bym robił i tak codziennie czuję się zapracowany i projekty wszelakie mnożą się i czekają w kolejkach. Jest oczywiście taki plus, że nie muszę się zrywać z rana i siedzieć przez 8 godzin w biurze. Minusem jest to, że muszę nauczyć się sam byś swoim szefem. Muszę dowozić terminy, dbać o jakość pracy, zdobywać nowy biznes i sam się motywować co jest bardzo trudne.
Okazało się jednak, że udało mi się w tym czasie odkurzyć starą konsolę i ukończyć dwie gry. Wkręciłem się okrutnie w serię Far Cry od Ubisoftu. Lubię ją za to, że mogę odkrywać i eksplorować rozległy świat. Uczestniczyć w serii misji, albo włączyć tylko na chwilę żeby się zrelaksować. Lubię też grać ze znajomymi, dlatego wpadłem na pomysł, żeby ugotować coś specjalnie na taka sesję. Od dawna chodziły za mną policzki wołowe. Jest to mięso pełne kolagenu, który rozpływa się w żel podczas długiego duszenia. Z doświadczenia wiem, że świetnie się łączy z ciemnym piwem. Do gotowania użyłem piwa Turbo Geezer z craftowego Browaru Kingpin. Piwo uwarzone w epickim stylu Dubble Irish Espresso Stout. Jeśli słyszeliście w telewizji reklamę o piwie z charakterem to nie wierzcie jej. To jest piwo z charakterem, którego potrzebowało moje danie. Kilka godzin w piecu sprawia, że mięso wprost oblepione jest smakami kawy, wanilii i chmielu. To jest to co lubię w gotowaniu z piwem. Pełnia smaku dzięki tej delikatnej goryczce. Po ugotowaniu mięso (policzki kupiłem na Hali Mirowskiej w Warszawie) poszarpałem i dodałem gotowanej czarnej fasoli. Nie dawałem żadnych warzyw czy sałaty. Zrobiłem tylko coleslaw z czerwonej kapusty z domowym aioli. Można go jeść z kanapką albo obok niej. Bułki upiekłem sam z mojego najlepszego przepisu na bułki do burgera. Dodałem tylko garść suszonej żurawiny, która dała trochę słodyczy całości.
Na zdjęciach swojego wizerunku użyczył Jacek z bloga Duchowi Kulturyści.


Składniki

Kanapka

  • 500 gramów policzków wołowych
  • 1 szklanka passaty pomidorowej
  • 1 szklanka bulionu
  • 2 łyżki oleju
  • 500 ml ciemnego piwa typu stout
  • 2 cebule
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 2 marchewki
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 papryki chilli np. peperoni lub jalapeno
  • 1 gwiazdka anyżu, 1 kora cynamonu, 2 ziarna czarnego kardamonu
  • kilka listków laurowych i nasion ziela angielskiego
  • łyżeczka kozieradki, łyżeczka kolendry w nasionach
  • sól morska i pieprz czarny do smaku
  • kilka szyszek chmielu (niekoniecznie)
  • szklanka czarnej fasoli
  • bułki do burgerów wg tego przepisu
  • liście kolendry

Colesław

  • 500 gramów czerwonej kapusty
  • 2 żółtka
  • ząbek czosnku
  • sok z połowy cytryny
  • pól szklanki oleju lub oliwy
  • sól i pieprz do smaku







Wykonanie

  1. Generalnie przepis jest dosyć prosty, jednak napiszę w szczegółach jak zrobić go prawidłowo. Zaczynamy od pokrojenia mięsa na ok 5 cm kawałki. Smarujemy każdy kawałek odrobiną oleju i wstawiamy na blasze do pieca nagrzanego na max. na 20 minut, aż mięso się zarumieni. Zmniejszamy grzanie do 150 stopni. wysokim naczyniu żaroodpornym wkładamy mięso i resztę  składników poza solą. Doprawimy nią danie na koniec. Przykrywamy i wstawiamy do pieca na 3 godziny. W tym czasie gotujemy na miękko fasolę.
  2. Kiedy mięso będzie dochodziło zrobimy coleslaw. Kapustę poszatkuj za pomocą ostrego noża lub mandoliny. Posiekaj dodatkowo kapustę i pougniataj przez chwilę pięściami, żeby była bardziej delikatna. Aioli zrób tym sposobem i wymieszaj dokładnie z kapustą.
  3. Po 3 godzinach wyciągnij mięso z piekarnika i przygotuj wysoki rondel lub coś z grubym dnem i sito. Do rondla przełóż mięso i przecedź cały płyn tak, żeby nie dostały się żadne warzywa. Możesz dodatkowo trochę przetrzeć pozostałości i dodać do mięsa. Chodzi o to, żeby uzyskać gładki sos bez części stałych. Tak uzyskany produkt duś jeszcze kolejną godzinę bez przykrycia co jakiś czas mieszając. Chodzi o to, żeby sos skoncentrował się i zgęstniał. Na tym etapie możesz doprawić solą i pieprzem, ale uważaj bo odparowanie wody wiąże się ze wzmocnieniem smaku. Lepiej mniej posolić niż więcej.
  4. Po godzinie odlewamy sos na bok i rwiemy mięso widelcem na osobne włókna. Dolewamy trochę sosu, żeby uzyskać zwatrą konsystencję, ale żeby sos nie wyciekał z bułki podczas jedzenia. Mięso łączymy dokładnie z fasolą. Fasolę można przed tym lekko ugnieść tłuczkiem do mięsa. Bułki rozcinamy i grillujemy od wewnątrz. Nakładamy sporo mięsa i 2-3 łyżki coleslaw. Smacznego! 🙂


Koniecznie spróbuj

9 comments on “Kanapka z policzkami wołowymi duszonymi w piwie”

  1. imho kolendra (liście) jest zbyt wyrazista i momentami dominuje w smaku, szczególnie jeżeli są to duże (dojrzałe) liście. osobiście kolendrę odradzam, dodaje niepotrzebny dziwny posmak który kłóci się z piwną goryczką czy słodkością mięsa z sosem.

        1. Nie zgodzę się o tyle, że po pierwsze to nie jest odmiana kolendry grubo łodygowej, tylko taka delikatna z marketu. Po drugie, właśnie to mięso - przyprawione w ten sposób - nie jest delikatne. Właściwie uderza intensywnym smakiem, który uzyskuję przez zredukowanie sosu. Pamiętaj, że do tego dania dodałem naprawdę intensywne piwo i jeszcze kilka szyszek chmielu pod koniec. Wracając jeszcze do kolendry, to nie trzeba jej dodawać. Znam ludzi, którzy na samą myśl o zapachu kolendry dostają mdłości - ja kocham 🙂

  2. Kapitalnie wygląda. Jeśli dobrze kojarzę John Quilter zrobił coś podobnego - z tą różnicą, że zamiast piwa gotował w ... wiśniowej coca coli. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2024 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab