Przepis na idealne ciasto na pizze - zrób pizzę jak we włoskiej pizzerii!
Pisałem już o tym, że nie ma czegoś takiego jak kuchnia narodowa, jest raczej kuchnia regionalna. W wielu rejonach świata spotykamy podobne dania o innej nazwie. Przypadek? Kiedy patrzysz na placek chaczapuri, to co myślisz? Pizza? Tylko gdzie ten ser? No właśnie! Jest ciasto i jest ser, tylko ser jest w środku, ale pomysł jest ten sam. Sami Gruzini to lud dumny i chętny do wygłaszania legend na tematy kosmogonii i kulinarnej etymologii. Stwierdzili oni stanowczo, że Włosi pizzę przywieźli z Gruzji!
Od przyjazdu z Gruzji chaczapuri robiłem już kilka razy. Jeszcze kilka razy minie, kiedy nauczę się produkcji placków bogatych w ser i cienkich. Na razie wychodzą bogate i grube. Jak w baroku. Poza ciastem drożdżowym przyda się ser. Najlepszy byłby oczywiście gruziński solony twaróg, ewentualnie sery zagrodowe, korycińskie lub zakopiański bunc. Ja jednak przetestowałem i z powodzeniem używam serów dostępnych w miejscowym Lidlu. 50/50 mieszam "ser typu włoskiego" marki Pilos i mozzarellę.
Sam produkcja chaczapuri jest dosyć prosta. Najpierw zagniatamy elastyczne ciasto drożdżowe. Dodajemy kulkę tartego sera, zawijamy boki i pięściami rozgniatamy na płaski placek. Są dwa sposoby pieczenia w domowych warunkach. Pierwszy i najprostszy to usmażyć na teflonowej patelni. Drugi to po prostu upiec w piekarniku. Ja ostatnio zatrzymałem się na smażeniu. Jest to sposób prosty i wydajny. Uzyskujemy przy tym podpieczoną, chrupiąca skórkę. 🙂
Gwoli wyjaśnienia. Chaczapuri, które przygotowuję nazwę swoja bierze od regionu Imeretii w zachodniej Gruzji.
Wykonanie:
1. Do kubeczka wlej ciepłą wodę i rozpuść cukier. Wsyp 3 łyżki mąki i drożdże. Rozmieszaj dokładnie widelcem. Odstaw w ciepłe miejsce na kila minut.
2. W tym czasie przesiej mąkę do miski, posyp łyżeczką soli i wymieszaj dokładnie. Rozpuść masło.
3. Kiedy drożdże będą się wylewały z kubeczka, wlej je do mąki. Dolej też masło (zostaw trochę na dnie do posmarowania placka) i połowę jogurtu/maślanki. Rozmieszaj łyżką i sprawdź konsystencję.
4. Jeśli ciasto potrzebuje więcej płynu, to dolej po trochę tego pozostałego. Po wymieszaniu składników przełóż ciasto na stół i wyrabiaj ok. 10 minut (tak, 10 minut) do uzyskania gładkiego i elastycznego ciasta. Następnie posmaruj je oliwą i przełóż do miski do wyrośnięcia.
5. W tym czasie zetrzyj ser (jeśli nadaje się do ścierania) do miski, dodaj sól i pieprz do smaku i dokładnie połącz.
6. Po ok. 30-50 minut, wyciągnij ciasto i wyrabiaj jeszcze 5 minut. Podziel na 3 kulki. Weź jedną, a resztę przykryj ściereczką.
7. Rozgnieć ciasto delikatnie pięścią. Nałóż 1/3 przygotowanego sera i przykryj ser ciastem na kopertę. następnie rozgniataj delikatnie pięścią na okrągły placek. Jeśli pojawią się pęknięcia, zalep je.
8. Rozgrzej patelnię lub piekarnik (2oo stopni). Smaż z każdej strony przez 5-7 minut, do uzyskania przyrumienionej skórki. W piekarniku pozostaw placek przez 20 minut. Na koniec posmaruj górę roztopionym masłem. Gaumardżos! 😉
Przepis na idealne ciasto na pizze - zrób pizzę jak we włoskiej pizzerii!
uwielbiam chaczapuri, te wyglądają niesamowicie i zapewne również tak smakują:)
Mam nadzieję, że wychodzą ci lepiej niż mi 😉
przekonałeś mnie, robię chaczapuri 🙂 niestety, jadłam tego dużo w Gruzji, więc pewnie ciągle będę gonić ideał.
Każda gospodyni robi inne, mi też za każdym razem inaczej wychodzi. Kwestia dobrego, sprężystego ciasta.
Z całym szacunkiem, co to znaczy: duża kostka drożdży? 🙂
Duże http://studencik.com.pl/shop/43-76-large/drozdze-piekarskie.jpg bo są jeszcze małe, jakieś 1/3 wagi tych dużych, ale jak znam kobiety, to musicie mieć co do grama wszystko wyliczone, wymierzone... 😉
Siedziałam wracając do Polski obok Gruzina, który takimi plackami częstował cały samolot. Zrobiła mu mama na drogę 🙂 Był z serem suluguni (sulguni). Spróbuj zrobić taki ser do chaczapuri. Kilkudniowy twaróg pokrojony w koskę zalewasz wrzątkiem i mieszasz drewnianymi łyżkami. Wystygniętą wodę kilkakrotnie zlewasz i zastępujesz wrzątkiem. Kiedy ser zlepi się w gumową jednolitą masę, odsączasz pod ciężarkiem, a po kilku godzinach namaczasz w zimnej solance. Podpatrzyłam w rosyjskojęzycznych przepisach.
Bardzo dziękuję, postaram się tak kiedyś zrobić.