Dekonstrukcja Beef Wellington

Czas
przygotowania
1 godzina
Liczba
porcji
4
Poziom
trudności
Średnie

Kontekst

Już od dawna nosiłem się z zamiarem pokazania wam jak robię beef wellington. Moje jedno z ulubionych dań kuchni brytyjskiej (tak, istnieje taka). Francuzi mają swoje boeuf bourguignonne w formie potrawki, a Anglicy wolą wszystko zapiekać pod ciastem. Biorą dorodny kawałek polędwicy wołowej. Obsmażają jak steaka z każdej strony. Na ciasto francuskie kładą posiekane, podsmażone grzyby i wszystko to zawinięte szczelnie pieką w piekarniku. W efekcie dostajemy bardzo aromatyczne i eleganckie danie. Ja jednak chciałem zamienić potrawę tą w imprezową przekąskę dla miłośników soczystej wołowiny. Biorę z oryginalnego przepisu to co najlepsze, usuwam to co zbędne. Rezygnuję z ciasta, a grzybami faszeruję środek polędwicy. Po wystygnięciu i stężeniu będzie świetnie prezentowało się podawane jako wędlina lub na chrupiącym spodzie z pieczywa.


Składniki

Dekonstrukcja BW

  • Polędwica wołowa: 500 gram
  • Grzyby suszone: 100 gram
  • Cebula: 1 mała
  • Oliwa: do smażenia
  • Sól, pieprz

Wykonanie

  1. Zacznij od namoczenia grzybów we wrzątku. Po przestygnięciu odcedź i posiekaj. Posiekaj cebulę i podsmaż na oliwie razem z grzybami. Dopraw solą i pieprzem. Odstaw do ostygnięcia.
  2. Weź polędwicę i długim, ostrym nożem zrób otwór w mięsie na całej długości. Uważaj, by nie naruszyć ścianek oraz drugiego końca polędwicy. Korzystając z otworu napełnij mięso farszem. W razie potrzeby zaszyj otwór nicią.
  3. Rozgrzej piekarnik (góra i dół) do 190 stopni. Rozgrzej patelnię (może być grillowa) i obsmaż polędwicę z każdej strony przez ok. 3 minuty. Przełóż mięso na blachę i wstaw do piekarnika na maksymalnie 15 minut. Mięso powinno być różowe w środku. Dla pewności w najgrubszą część mięsa wbij termometr, który powinien wskazywać ok. 65 stopni.
  4. Odstaw wołowinę na talerz i pozwól jej odpocząć kilka minut. Możesz zjeść od razu z puree ziemniaczanym lub odstawić na noc do lodówki i podawać jako zimną wędlinę.


Koniecznie spróbuj

4 comments on “Dekonstrukcja Beef Wellington”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab