Skorzystaj z rabatu -10% na produkty w koszyku powyżej 100 zł
KOD: MS100zl
Promocja - wszytskie 5 ebooków za 149 zł -27% taniej. 135 sprawdzonych, autorskich przepisów
SPRAWDŹ

Sezon na Gęś Kapusta Ziemniaki

sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak: Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i…
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Dania główne / Boczek

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Dania główne / Boczek

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Dania główne / chili

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Dania główne / Gęś

Gęsia pierś wędzona

Idea jest taka żeby zrobić domową, podwędzaną wędlinę na Święta. Jesteśmy samowystarczalni. Kilkoma prostymi czynnościami jesteśmy w stanie zrobić produkt,…
Dania główne / Czerwona kapusta

Gęś confit z modrą kapustą i dyniowymi arancini

Metoda konfitowania jest prościutka. Jedyne co, to musimy nabyć spore ilości gęsiego tłuszczu na początku, ale możemy go wykorzystywać kilka…
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem w stylu comfort food. Każdy…
Comfort food / Grzyby

Gołąbki z kaszanką, jabłkami i sosem grzybowym

Już wcześniej robiłem z niej gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Tym razem chciałem uzyskać jeszcze lepszy efekt. Podsmażyłem jabłka…

Smażone pierogi z ogonami wołowymi (gyoza)

Czas
przygotowania
90 minut
Liczba
porcji
ok. 20 pierogów
Poziom
trudności
Średnie

Kontekst

Jak zwykle u mnie to danie też jest trochę takim patchworkiem różnych inspiracji. Największa zauważalna gołym okiem to oczywiście japońskie smażone pierogi gyoza. Najwięcej w tych pierogach jest właśnie Japonii i trochę Chin. Poza głównym produktem, którego nie jestem w stanie przypisać do żadnej tradycji, bo ogony wołowe jada się wszędzie, ale nie wszędzie są tak popularne jak w Europie.

Wracając do Azji, mamy tu szczypiorek, imbir, sos sojowy, olej sezamowy i tę specyficzną technikę smażenia surowego ciasta na patelni i zalewania jej odrobiną wody, żeby ugotowały się na parze jednocześnie dalej smażąc. Uznałem, że do samego farszu jak i na koniec, jako glazurę dodam mój sos demiglace, który dodatkowo podbije mięsność i lepkość samych ogonów. Ten pomysł z dodaniem płynu do farszu zaczerpnąłem oczywiście z tradycji gruzińskiej, gdzie do mięsnych chinkali dolewają rosołu, żeby można go było wyssać podczas jedzenia. Kto się z kusi na takie prawie gyoza za ogonami wołowymi?


Składniki

Farsz

  • kilogram ogonów wołowych z mięsem
  • warzywa do wywaru (marchew, pietruszka, seler, cebula, czosnek)
  • kilka listków laurowych i ziaren ziela angielskiego
  • pęczek drobnego szczypiorku
  • 1 łyżka drobno posiekanego imbiru
  • 150-200 ml sosu demiglace z tego przepisu
  • łyżka oleju sezamowego
  • 4 łyżki sosu sojowego
  • sól i pieprz jeśli będą konieczne

Ciasto

  • 250 gramów mąki pszennej
  • 150 gramów gorącej wody
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oleju sezamowego

Sos

  • 100 ml sosu sojowego
  • 50 ml octu ryżowego
  • łyżeczka cukru
  • 2 łyżki oleju sezamowego

Sprzęt

  • garnek do gotowania ogónów
  • patelnia z grubym dnem
  • szczypce
  • wałek
  • stolnica
  • wykrojniki do pierogów



Wykonanie

  1. Tym razem pierogi zaczniemy od farszu, który będzie się robił najdłużej. Ogony wołowe, żeby były miękkie i odchodziły od kości potrzebują od 3 do 4 godzin gotowania. Ogony przełóż do garnka razem z grubo pokrojonymi warzywami i przyprawami. Dolej wody, żeby przykrywała wszystko i gotuj 3-4 godziny na wolnym ogniu. Pod koniec możesz trochę dosolić. Wywaru nie wylewaj. Jeśli nie masz gotowego sosu demiglace, to z tego wywaru możesz zrobić taki szybki “oszukany” sos demiglace. Jeśli masz demi, to pomiń ten opis. Przecedzony wywar połącz z 500 ml czerwonego wina i redukuj tak długo, aż płyn będzie miał konsystencję oblepiającą łyżkę, czyli śmietany kremówki.
  2. W międzyczasie zrób ciasto. Do miski przesiej mąkę, dodaj sól i olej. Wlej gorącą wodę i za pomocą widelca lub pałeczek połącz ciasto do momentu połączenia składników. Utwórz kulę. Odstaw do lekkiego ostudzenia na pół godziny, po czym wyrabiaj dłońmi do uzyskania gładkiego ciasta. Zawiń w folię i przełóż do lodówki.
  3. Odcedzone mięso oddziel od kości i przełóż do miski. Dolej 100-150 gramów demi glace. Możesz dolać też trochę wywaru, żeby farsz był wilgotny. Zostaw trochę demi do glazury. Dodaj drobno posiekany szczypiorek i imbir. Dodaj olej sezamowy i sos sojowy i wymieszaj.  Jeśli trzeba to dopraw solą i pieprzem.
  4. Wyciągnij ciasto z lodówki i rozwałkuj na grubość 2-3 mm. Wykrój krążki ok. 8 cm i na każdym umieść łyżeczkę farszu. Sklej końce w półksiężyc, po czym palcami zrób takie fałdki jak na zdjęciach. Praktyka czyni mistrza, także się nie zrażajcie 😉
  5. Pierogi najpierw trzeba usmażyć, więc dodaj na patelnię 2-3 łyżki oleju rzepakowego. Obsmaż do zarumienienia pierogi, po czym wlej pół szklanki wody i przykryj pokrywką. Kiedy woda zacznie się wygotowywać dodaj kilka łyżek sosu emiglace i rozprowadź go po wszystkich pierogach, żeby nagrały ładnego błysku. Pierogi przełóż na talerz i podawaj posypane szczypiorkiem w towarzystwie sosu.

Uznałem, że do samego farszu jak i na koniec, jako glazurę dodam mój sos demiglace, który dodatkowo podbije mięsność i lepkość samych ogonów. Ten pomysł z dodaniem płynu do farszu zaczerpnąłem oczywiście z tradycji gruzińskiej, gdzie do mięsnych chinkali dolewają rosołu, żeby można go było wyssać podczas jedzenia.

Koniecznie spróbuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab