promocja produktowa
Sezon na szparagi! Kup eBook z 30 przepisami w specjalnej cenie - darmowe przepisy!
promocja 37 zł zamknij informację

Sezon na Czosnek niedźwiedzi Szparagi

Zupa miso, tylko lepsza - dwie wersje
Azja / Pasta miso

Zupa miso, tylko lepsza - dwie wersje

Zupa miso nigdy więcej nudna. Zobacz moje dwie wersje na zupę miso, która może stać się pełnowartościowym, obiadowym posiłkiem.
Białe szparagi w sosie gorgonzola palone masło
Comfort food / Szparagi

Białe szparagi w sosie gorgonzola palone masło

To danie nie ma nic więcej na celu niż dać wam maksimum przyjemności. Nawet jeśli szparagi okazałyby się pozbawione wszelakich…
Spaghetti al limone / podstawowy przepis / ze szparagami i muszlami
Dania główne / Cytryny

Spaghetti al limone / podstawowy przepis / ze szparagami i muszlami

Kiedy dostajesz "od życia" świeże, niepryskane cytryny z wybrzeża Amalfi, zrób z nimi... Właśnie takie pytanie zadałem jakiś czas temu…
Śniadaniowe szparagi w sosie holenderskim z jajkiem w koszulce i bekonem
Śniadania / Szparagi

Śniadaniowe szparagi w sosie holenderskim z jajkiem w koszulce i bekonem

Nie wiem, kto pierwszy wpadł na pomysł podawania szparagów w towarzystwie sosu holenderskiego, ale wydawało się to nieuchronne niczym przyczyna…
eBook - SZPARAGI - przepisy i przetwory ze szparagów
sklep / eBooki

eBook - SZPARAGI - przepisy i przetwory ze szparagów

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Pesto z czosnku niedźwiedziego - Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego
eBook / Czosnek niedźwiedzi

Pesto z czosnku niedźwiedziego - Przepisy i przetwory z czosnku niedźwiedziego

Przepis na Pesto pochodzi z mojego eBooka "Czosnek niedźwiedzi", w którym znajdziecie 20 różnych sposobów na przetwory i dania z…
Bread&butter pudding z białymi szparagami i porem
Comfort food / Masło

Bread&butter pudding z białymi szparagami i porem

Pamiętam jak pracowałem kiedyś w Anglii w knajpie, która podawała typowo brytyjskie szlagiery. Był tam też Bread&Butter pudding. Ok, trochę…
Raclette z żeliwnej patelni z białymi szparagami
Dania główne / Ser

Raclette z żeliwnej patelni z białymi szparagami

Raclette z żeliwnej patelni z białymi szparagami, czyli przepis, który udowadnia, że do raclette nie potrzeba drogiego sprzętu.
Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)
Comfort food / Bryndza

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim (raviolo con uovo)

Piróg z bryndzą, żółtkiem i czosnkiem niedźwiedzim, czyli polskie raviolo con uovo.
Sałatka z chrupiących szparagów i świeżych ziół
Przekąski / Szparagi

Sałatka z chrupiących szparagów i świeżych ziół

Sałatka z chrupiących szparagów i przeróżnych fajnych ziół to mój ulubiony obiadowy i grillowy dodatek w sezonie szparagowym. Prosta, szybka…

Pączki ziemniaczane z twarogiem i bekonowym cukrem

Czas
przygotowania
3 godziny
Liczba
porcji
12
Poziom
trudności
Średnie

Kontekst

Pomysł na pączki ziemniaczane nie jest nowy, chociaż ja pierwszy raz spotkałem się z nim w 2016 roku na warsztatach z Joanną Jakubiuk w Krzesku (destylarnia Chopina). W ogóle wtedy świętowaliśmy ziemniaczane plony i robiliśmy wszystko z ziemniaków. Co ciekawe, drugi raz te pączki jadłem o dziwo na kolejnych warsztatach z Joanną, tym razem organizowanych przez magazyn Usta (Święto Wsi). Jak zwykle pączków nie tykam, tam płakałem, że zrobiliśmy ich tak mało. Pomyślałem więc, że skorzystam z tego zacnego przepisu i zrobię go trochę inaczej.
Po pierwsze, dlaczego ziemniaki? Pączki dzięki tej wspaniałej bulwie są w środku wilgotne i zarazem nieznośnie delikatne. Gdyby dać komuś do spróbowania, pewnie nie odgadłby, że są tam ziemniaki. Z tego co pamiętam Joanna Jakubiuk gotowała ziemniaki w mundurkach, a potem przeciskała je przez specjalną prasę. Ja takiej prasy nie mam, więc zrobiłem klasyczne puree. Po drugie, twaróg. Takie pączki kojarzą mi się oczywiście z dzieciństwem, kiedy babcia z mamą robiły takie minipączki lub tzw. oponki z białym serem. Z tego co słyszałem (ale sam nie jadłem) to Włosi robią swoje pączki z ricottą. Widziałem jednak, że w ich przepisach nie dodaje się drożdży, a dla mnie pączki powinny trochę wyrosnąć i mieć puszystą konsystencję.
Pączków nie trzeba niczym nadziewać, samo ciasto z ziemniakami i twarogiem jest nadzieniem ;-). Żeby dopełnić zniszczenia zrobiłem cukier aromatyzowany bekonem. Co zrobiłem? Usmażyłem boczek na chrupko. Dokładnie odsączyłem z nadmiaru tłuszczu, wystudziłem i zmieliłem w malakserze na proszek. Następnie dodałem drobny cukier i trochę cynamonu. Chyba nie muszę tłumaczyć, że jest to dobre? 😀

Składniki

Składniki na 10-15 pączków

  • 130 ml maślanki
  • 2 łyżeczki cukru
  • 20 gramów drożdży lub 1/2 saszetki
  • 200 gramów ziemniaków ugotowanych w mundurkach
  • 2 jajka
  • 25 ml ziemniaczanej wódki
  • 375 gramów mąki pszennej 450-550
  • 150-200 gramów półtłustego twarogu, dobrze osuszonego na ręcznikach papierowych
  • pół łyżeczki soli
  • półtora litra tłuszczu do smażenia w wysokiej temperaturze (najlepiej smalec lub łój wołowy)

Składniki na bekonowy cukier

  • 100 gramów wędzonego boczku
  • 150 gramów drobnego cukru
  • łyżka cynamonu







Wykonanie

  1. Maślankę w pokojowej temperaturze przelej do miski i dodaj 2 łyżeczki cukru oraz drożdże. Dobrze wymieszaj do rozpuszczenia cukru i drożdży i odstaw w ciepłe miejsce do wytworzenia pianki (15-20 minut).
  2. Ugotowane w mundurkach ziemniaki obierz i przeciśnij przez prasę do ziemniaków lub zrób puree za pomocą blendera. Dodaj do roztrzepanych jajek. Do tego dodaj pół łyżeczki soli i wódkę. Dodaj pokruszony twaróg i zmiksuj wszystko razem.
  3. Do takiej masy dodaj maślankę z drożdżami i mąkę. Wyrabiaj ciasto kilka minut za pomocą robota lub ręcznie. Ciasto powinno mieć dosyć luźną konsystencję. Będzie się lepiło.
  4. Odstaw do wyrośnięcia na godzinę - dwie. Po tym czasie można wstawić ciasto do lodówki na całą noc i wyciągnąć 2 godziny wcześniej przed smażeniem.
  5. Jakieś pół godziny prze smażeniem uformuj kulki z ciasta. W tym celu przygotuj najlepiej sylikonową matę i olej rzepakowy. Nasmaruj ręce olejem i nabierz sporą łyżkę ciasta. Uformuj kulkę i odstaw do wyrośnięcia na pół godziny.
  6. Tłuszcz rozgrzej do 170 stopni (użyj termometru). Ja wymieszałem 500 gramów łoju wołowego z kilogramem oleju rzepakowego. Smaż do uzyskania rumianej skorupki.
  7. Żeby zrobić bekonowy cukier podsmaż bekon na chrupko. Odsącz na ręcznikach papierowych z nadmiaru tłuszczu i ostudź. Zblenduj na drobny proszek i dodaj cukier z cynamonem. Blenduj jeszcze kilka sekund. W takim proszku obtocz świeżo usmażone pączki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2024 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab