informacja
Nowy przepis: Prawdziwe teksańskie Red Chilli z wołowiną 🥩🤠🌶️
zobacz przepis zamknij informację

Sezon na Kapusta Ziemniaki Zimowe święta

Zobacz więcej
sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak:…
Zobacz więcej
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem…
Zobacz więcej
Comfort food / Ogórki kiszone

Rybna SOLJANKA z rybnymi pierożkami

Muszę się przyznać, że ja też zimą, świadomie lub podświadomie marzę o rybach, najlepiej o…
Zobacz więcej
Dania główne / Szynka

Wędzona szynka twoich marzeń

Co kilka miesięcy dopada mnie głód zwykłego chleba na zakwasie z masłem i kilkoma plastrami…
Zobacz więcej
Ciasta / Miód

Piernik dojrzewający luksusowy

Piernik dojrzewający luksusowy musi być zrobiony z przytupem. Jeśli już tyle wkładamy wysiłku, to zadbajmy…
Zobacz więcej
Kuchnia skandynawska / Łosoś

Gravlax leśny z ginem i różowym pieprzem

Co ciekawe, gravlax to ten typ przepisu, który bardzo często gości na łamach MS. Łącznie…
Zobacz więcej
Wędliny / Wieprzowina

PASZTETOWA LUKSUSOWA z gęsią wątróbką i brandy

Spróbujcie tego przepisu na pasztetową w trochę bardziej luksusowej formie. Pasztetową robię na podgardlu i…
Zobacz więcej
Bliski Wschód / Bakłażan

Melitzanosalata - grecka sałatka z pieczonego bakłażana

Spróbuj tego greckiego specjału Melitzanosalata - to sałatka/dip z pieczonego bakłażana z dodatkiem czosnku i…
Zobacz więcej
Desery / Pistacje

Sernik pistacjowy na zimno z tartą czekoladą (bez cukru)

Sernik pistacjowy na zimno jest kremowy i pyszny. Zrobisz w kilkanaście minut. Przepis ma policzone…
Zobacz więcej
Azja / Kimchi

Łazanki po koreańsku (z kimchi i makaronem ryżowym)

Łazanki po koreańsku z kimchi i makaronem ryżowym to mój kolejny wkład w szemrany trend…
Zobacz więcej
Comfort food / Wołowina

Redneckie Texas Red Chili

Texas Red Chili to klasyczne danie z Teksasu! Pikantne, aromatyczne i pełne smaku chili con…
Zobacz więcej
Desery / Pomarańcze

Portokalopita - greckie ciasto pomarańczowe z oliwą

Wilgotne, aromatyczne ciasto pomarańczowe na bazie filo, nasączone syropem pomarańczowym z nutą oliwy i cynamonu.…

Miękkie maślane bułki do burgerów

Czas
przygotowania
5 godzin
Liczba
porcji
8
Poziom
trudności
Trudne

Kontekst

Największym problemem większości burgerowni nie jest mięso, które jest coraz lepsze, lecz bułki do burgerów. Zazwyczaj sucha, nietrzymająca składników, nasiąkająca sosami. Katastrofa. Często bułka jest też za duża. Dla mnie ideałem jest miękka i puszysta bułka, która pachnie masłem. Takiego właśnie ideału szukałem. Bułki piekłem już wiele razy, za każdym razem coraz bardziej zbliżając się do celu. Na wasze szczęście zapisywałem sobie ilości składników, dlatego z przyjemnością się z wami podzielę na moje miękkie, maślane, trzymające składniki bułki do burgerów.

Uważam, że w kwestii burgerów nie można iść na kompromis. Bułka ma być z białej mąki pszennej, ma być maślana, ma być trochę słodka, ma być też lekko słona. Nie jadam burgerów na co dzień, więc mogę sobie pozwolić na taki wyjątek i zjeść burgera jak należy. Składniki są dokładnie odważone i jest to bardzo ważne. Wszystko zostało dobrane podczas wielu testów, które robiłem na przestrzeni lat. Bądźcie precyzyjni i zarezerwujcie sobie jakieś 4-5 godzin na pieczenie. Oczywiście możecie więcej ich napiec i zamrozić. Naprawdę warto tyle czasu włożyć w pracę nad tymi bułkami do burgerów.

Sprawdźcie też moje WEGAŃSKIE BUŁKI DOI BURGERÓW.

 

Składniki

Składniki na 8 bułek

  • 16 gramów suchych drożdży (35-40 g świeżych)
  • 500 gramów mąki pszennej typ 450 do 550 (patrzcie za ilością białka powyżej 12 g)
  • 200 ml tłustego mleka o temp 30 stopni
  • 100 ml jajek w temp. pokojowej (mniej więcej 2 jajka rozmiaru M)
  • 50 gramów miękkiego masła
  • 50 gramów cukru
  • 10 gramów soli
  • mikstura do posmarowania bułek to: 1 jajko + 50 ml mleka
  • sezam do posypania

Wykonanie

Tajemnica miękkości bułek tkwi w dobrym wyrobieniu ciasta, które jest bardzo miękkie, pełne glutenu i nie klei się do rąk. Podam dwa sposoby na wyrabianie ciasta: ręcznie i w robocie kuchennym. Zapraszam też na film i do subskrybcji kanału 🙂

Wyrabianie ręczne:

  1. Masło wyciągnąć z lodówki na 2 godziny przed wyrabianiem ciasta. Mąkę zważyć i przesiać do miski. Jedną łyżkę z odważonej mąki przenieść do miski ok. 500 ml. Do tej miski z mąką wsypać odważone świeże drożdże (przy suchych pomijamy ten proces i wsypujemy bezpośrednio do mąki) i wlać lekko podgrzane (ok. 30 stopni) mleko z łyżeczką cukru (z odważonej ilości). Wymieszać dokładnie i odstawić. Kiedy mikstura zacznie się pienić i podwoi swoją objętość będzie gotowa do użycia. Chodzi o maksymalne obudzenie drożdży. Jajko dokładnie roztrzepać i dodać do bąbelkującej drożdżowej mikstury. Przelać do mąki i połączyć składniki tak, żeby ciasto nie miało grudek, ale nie wyrabiać już dalej. Uformować w mniej więcej kulę, przykryć miskę folią lub mokrą ścierką i odczekać 20 minut. W tym czasie gluten będzie się rozwijał.
  2. Po tym czasie dodać sól, cukier i miękkie masło. Zacząć wyrabiać w misce, tak żeby całe masło wchłonęło się w ciasto. Następnie wyciągnąć ciasto na stolnicę i wyrabiać 5-10 minut, aż do momentu, kiedy nie będzie już czuć grudek soli i cukru pod palcami (rozpuszczą się). Ciasto powinno być gładkie, elastyczne. Wyrabiać można też na kilka razy. Wyrabiać 2-3 minuty, po czym odstawić ciast do miski na 5-10 minut i wracać do czynności. Na koniec formujemy kulę z ciasta, przekładamy do miski i przykrywamy folią lub mokrą ściereczką. Czekamy pół godziny-godzinę, aż ciasto zacznie wstępną fermentację i podwoi swój rozmiar.

Wyrabianie mechaniczne:

  1. Masło wyciągnąć z lodówki na 2 godziny przed wyrabianiem ciasta. Można wcześniej pokroić w kostkę. Mąkę zważyć i przesiać do dzieży miksera. Jedną łyżkę z odważonej mąki przenieść do miski lub kubka ok. 500 ml. Do tej miski z mąką wsypać odważone świeże drożdże (przy suchych pomijamy ten proces i wsypujemy bezpośrednio do mąki) i wlać lekko podgrzane (ok. 30 stopni) mleko z łyżeczką cukru (z odważonej ilości). Wymieszać dokładnie i odstawić. Kiedy mikstura zacznie się pienić i podwoi swoją objętość będzie gotowa do użycia. Chodzi o maksymalne obudzenie drożdży. Jajko dokładnie roztrzepać i dodać do bąbelkującej drożdżowej mikstury. W robocie kuchennym zainstalować standardowy mieszalnik (nie hak). Przelać miksturę do mąki i miksować na niskiej prędkości ok. 1-2 minuty tylko do połączenia suchych składników z mokrymi. Można użyć przerywać i dociskać ciasto, żeby pochłonęło całą suchą mąkę. Po tym procesie wyjąć ciasto, uformować w mniej więcej kulę, przykryć dzieżę folią lub mokrą ścierką i odczekać 20 minut. W tym czasie gluten będzie się rozwijał.
  2. Do robota kuchennego zainstalować hak. Do ciasta dodać sól, cukier i miękkie masło. Zacząć wyrabiać na niskiej prędkości, tak żeby całe masło, cukier i sól. Powinno zająć to ok. 5-10 minut. Na koniec można nieco przyspieszyć obroty. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i powinno odchodzić od ścianek dzieży. Wyrabiać można też na kilka razy. Wyrabiać 2-3 minuty, po czym odczekać 5 minu-10 minut, żeby ciasto się "zrelaksowało" i wracać do czynności. Na koniec formujemy kulę z ciasta i przykrywamy folią lub mokrą ściereczką. Czekamy pół godziny-godzinę, aż ciasto zacznie wstępną fermentację i podwoi swój rozmiar.

Wyrastanie i pieczenie:

  1. Po tym czasie dzielimy ciasto na 8 części (dla dokładności ważymy każdy kawałek, który powinien mieć ok. 115 gramów). Każdy kawałek ciasta składamy metodą od zewnątrz do środka, tak żeby stworzyć gładką kulę. Staramy się stworzyć jak najbardziej napiętą powierzchnię i maksymalnie kulisty kształt. Układamy takie kulki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w takich odstępach, żeby się nie sklejały. Przykrywamy drugą blaszką, żeby nie wysychały i czekamy 10 minut. Po tym czasie za pomocą dłoni lub dna miski i kawałka papieru do pieczenia spłaszczamy bułki do grubości ok 1 cm. Przykrywamy blaszką i czekamy ok. 1 godzinę, żeby bułki osiągnęły swoją maksymalną wielkość.
  2. 30 minut przed końcem wyrastania nastawiamy piekarnik na 200 stopni i wkładamy miskę ze 500 ml wody, która naparuje nam piekarnik i bułki będą się piekły w odpowiedniej dla wzrostu ciasta wilgotności. Na kilka minut przed końcem wyrastania smarujemy wierzch bułek miksturą 1 jajka z 50 ml mleka (ubite blenderem lub trzepaczką). Można posypać sezamem, makiem lub innymi ziarnami. Pieczemy przez 15 minut po czym przenosimy na kratkę do ostygnięcia. Jeśli chcemy uzyskać bardziej miękkie bułki, to pieczemy w temp. 180 stopni 16-17 minut i zaraz po wystygnięciu przekładamy do torebki strunowej i czekamy dzień dwa. Bułki przed użyciem przekrajmy i tostujemy na złoto, ale tylko wewnętrzną stronę. Bułki można mrozić w torebkach strunowych.
  3. Co ciekawe, z tego przepisu wychodzi też idealny, maślany chleb tostowy. Wystarczy po pierwszym wyrastaniu rozpłaszczyć ciasto i  zwinąć w ciasny rulon, który wstawiamy do 30 cm keksówki posmarowanej masłem. Górę smarujemy tą samą miksturą. Pieczemy w 180 stopniach przez 20 minut.

Jeśli zależy wam na większych, bardziej wyrośniętych bułkach to dodajcie tylko 1 jajko i 250 ml mleka zamiast 200 ml.

Największym problemem większości burgerowni nie jest mięso, które jest coraz lepsze, lecz bułki do burgerów. Zazwyczaj sucha, nietrzymająca składników, nasiąkająca sosami. Katastrofa. Często bułka jest też za duża. Dla mnie ideałem jest miękka i puszysta bułka, która pachnie masłem. Takiego właśnie ideału szukałem. Bułki piekłem już wiele razy, za każdym razem coraz bardziej zbliżając się do celu. Na wasze szczęście zapisywałem sobie ilości składników, dlatego z przyjemnością się z wami podzielę na moje miękkie, maślane, trzymające składniki bułki do burgerów.

28 comments on “Miękkie maślane bułki do burgerów”

  1. Najlepsze bułki, jakie robiłem - PETARDA! O to właśnie chodzi w bułkach do burgerów. A robiłem bez lecytyny - gdzie właściwie można ją dostać?

    1. Dzięki! Też do tej pory z niego korzystam. Co do lecytyny to kupiłem ją na allegro. Bardzo tania rzecz. Delikatnie zmienia właściwości sprężystości bułek.

  2. Wyglądają przepysznie ! Muszę wypróbować 🙂
    ____________________________________
    Zapraszam do mnie -> coklaudia.blogspot.com

  3. Dodatkowe 30 minut wyrastania w punkcie 4tym jest w ogole nie potrzebne. Wsadzilem do piekarnika bezposrednio po obsmaorwaniu jajkiem i wyszly wspaniale.

  4. W swoim życiu jadłem kilkaset hamburgerow. Kupionych, jak i domowej roboty. Bułki zawsze kupione, gdy robiłem w domu. Ale gdy zrobiłem te bułki, to nigdy więcej nie kupię gotowych. Bułki fenomenalne!!!!!!!!!!!!!

  5. Uwielbiam ten przepis! Bułki zawsze wychodzą idealnie, obojętnie czy wyrastają dodatkowe pół godziny czy nie. Po wyjęciu z piekarnika duma rozpiera mnie za każdym razem i nie wyobrażam sobie domowych burgerów bez nich. <3 Dzięki!

  6. Robiłam kiedyś – wyszły mega, ale dzisiaj okazało się, że nie mam maślanki... Czy mogę zamienić ją na jogurt?

  7. Te bułki są genialne. I szczerze to mogłabym je jeść nawet bez burgera w środku, a i tak byłabym w niebie... ale musiałam się chwilkę powstrzymać, bo jednak jestem 100 % mięsożercą. Razem zafundowały moim kubkom smakowym odlot w kosmos 😀

  8. Najlepsze bułki świata...jak z katalogu stwierdziła teściowa (a toż to zaszczyt), świetne i na drugi dzień i na trzeci też. Co prawda drożdże zamieniłam na świeże, a maślankę na jogurt, a bułki naprawdę mistrzowskie!

  9. Robię ja od roku i Ciągle są świetne. Ostatnia modyfikacja to zamiast 6 dużych, to 10-12 mniejszych.
    Znikają 4 od razu, bo dzieci zjadają jeszcze ciepłe, same bułki. Powiem szczerze jeszcze nigdy nie dodałem lecytyny, a i tak rosną i są puszyste.
    Jako zastępstwo pieczywa w niedzielę, też sie sprawdzają.
    Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2025 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab