Skorzystaj z rabatu -10% na produkty w koszyku powyżej 100 zł
KOD: MS100zl
Promocja - wszytskie 5 ebooków za 149 zł -27% taniej. 135 sprawdzonych, autorskich przepisów
SPRAWDŹ

Sezon na Gęś Kapusta Ziemniaki

sklep / eBooki

Zestaw wszystkich 5 eBooków (Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i Czosnek Niedźwiedzi)

Zdobądź wszystkie moje dotychczasowo wydane eBooki w jednym pakiecie. W paczce znajdziecie eBookie takie jak: Ziemniaki, Pomidory, Szparagi, Rabarbar i…
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Dania główne / Boczek

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Dania główne / Boczek

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Dania główne / chili

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Dania główne / Gęś

Gęsia pierś wędzona

Idea jest taka żeby zrobić domową, podwędzaną wędlinę na Święta. Jesteśmy samowystarczalni. Kilkoma prostymi czynnościami jesteśmy w stanie zrobić produkt,…
Dania główne / Czerwona kapusta

Gęś confit z modrą kapustą i dyniowymi arancini

Metoda konfitowania jest prościutka. Jedyne co, to musimy nabyć spore ilości gęsiego tłuszczu na początku, ale możemy go wykorzystywać kilka…
Comfort food / Grzyby

Bigos grzybowy na golonce i czerwonym winie

Z bigosem jest tak, jak z sałatką warzywną, paelą, hummusem, gulaszem czy innym popularnym daniem w stylu comfort food. Każdy…
Comfort food / Grzyby

Gołąbki z kaszanką, jabłkami i sosem grzybowym

Już wcześniej robiłem z niej gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Tym razem chciałem uzyskać jeszcze lepszy efekt. Podsmażyłem jabłka…
11 maja, 2023

Szparagi – najważniejsze fakty, jak kupować i przechowywać

Szparagi to wieloletnia bylina z tej samej grupy liliopodbnych,
co cebula, czosnek czy imbir. Została udomowiona ok. 5000 lat temu w rejonie basenu Morza Śródziemnego, ale rośnie dziko praktycznie w Europie, Północnej Afryce i Bliskim Wschodzie. Co ciekawe, zjadamy tylko młode pędy szparagów i mało kto miał okazję widzieć je w postaci dorosłej.

Sprawdź też mój eBook z 30 przepisami na Szparagi.

Sprawdź też inne, darmowe przepisy na szparagi.

 


Kiedy jest sezon na szparagi?

W Polsce szparagi gruntowe dostępne są od końca kwietnia nawet do początku lutego. Sezon w ostatnich latach, dzięki doświadczeniu rolników, nieco się wydłużył. Odpowiednie przechowywanie w chłodniach także pozwala cieszyć się wiosennymi warzywami o wiele dłużej.

Jakie są rodzaje szparagów?

Białe, które są zwykle najgrubsze i mają łykowatą skórkę, dlatego trzeba je obierać przed ugotowaniem. Są białe ponieważ uprawia się je pod pryzmą z ziemi oraz dodatkowo przykrywa czarną folią, żeby słońce nie zmieniło ich koloru. Białe szparagi kochają towarzystwo masła.

Zielone, czyli białe szparagi, którym pozwolono opalać się na słońcu, dzięki czemu zachodzi proces fotosyntezy i zabarwienia na zielono. Są delikatniejsze i nie trzeba ich zwykle obierać. Można jeść na surowo, choć najlepiej smakują z grilla

Fioletowe, to ponoć najtrudniejsza w uprawie odmiana, ponieważ istnieje bardzo krótki okres, kiedy można je zbierać. W innym wypadku zmieniają kolor na zielony. W smaku praktycznie nie różnią się od zielonych. Fioletowy kolor zanika podczas obróbki termicznej, dlatego najlepiej jeść je na surowo.

Oliwkowe, czyli dalej zielone szparagi, ale o trochę łagodniejszym kolorze. W smaku delikatniejsze i zdecydowanie posiadające mniej błonnika. Jedzone na surowo przypominają w smaku zielony groszek. Dosyć rzadkie w handlu.

Kiedy i jak kupować szparagi?

Szparagi kupujemy tylko w sezonie i tylko polskie, ponieważ mają wtedy dobrą cenę i są najsmaczniejsze. Szczyt sezonu przypada na przełom maja i czerwca. Wtedy właśnie targowiska uginają się od szparagów i można myśleć o robieniu zapasów i przetworów.

Po szparagi do bezpośredniej konsumpcji przychodzimy możliwie jak najwcześniej, a do przetworów jak najpóźniej, wtedy kupując kilka pęczków możemy liczyć na rabat u sprzedawcy, a lekkie“zmęczenie” warzyw nie będzie nam doskwierało.

Jak przechowywać szparagi?

Szparagi wytrzymają leżenie na blacie kuchennym przez 2, maksymalnie 3 dni, dlatego najlepiej przechowywać je w lodówce. Polecam zawinąć szparagi w kilka warstw ręcznika papierowego, który zwilżamy. Zawijamy grubiej u dołu, odsłaniając końcówki, które nie lubią być moczone, ponieważ zaczynają gnić. Jeśli
się to nam przydarzy, po prostu odcinamy końcówkę. Tak przechowywane szparagi zachowają swoją jędrność przez tydzień, ale nie trzymajmy ich dłużej niż 10-12 dni.

Sprawdź też mój eBook z 30 przepisami na szparagi.


Sprawdź przepisy >


Jak pokroić szparagi?

Jak widać na załączonym obrazku, kroić można w każdym kierunku. Każdy rodzaj i wielkość cięcia może być wykorzystywany do innych dań. Godnym uwagi jest sposób krojenia na bardzo cienkie plastry za pomocą zwykłej obieraczki do warzyw. Takich pasków można z powodzeniem używać na pizzy. Obierków z białych szparagów nie wyrzucamy, ponieważ po ususzeniu posłużą nam do zrobienia proszku szparagowego, który jest świetną przyprawą.

Bardzo ciekawy efekt daje pokrojenie cienkich, zielonych szparagów na cieniutkie talarki, grubości 1-2 mm. Sprawdzą się wtedy jako surówka lub ozdoba innego dnia.

Dlaczego mocz pachnie inaczej po zjedzeniu szparagów?

Przeczytałem, że naukowcy dalej nie rozwiązali tej odwiecznej zagadki ludzkości, w szczególności, że pewnie mieli ważniejsze sprawy na głowie. Faktem jest jednak, że ok. połowa populacji ma genetyczny czynnik uwalniający do moczu charakterystyczny związek zapachowy.

Czy można przedłużyć szparagowy sezon?

Tak, na przykład dzięki moim pomysłom na szparagi, chociaż ja generalnie nie polecam robienia wielkich zapasów na zimę. Cieszmy się, że sezon trwa tak krótko i dajmy sobie kolejną szansę za rok. Polecam zużywanie “słoików” najpóźniej do wczesnej jesieni.


MOŻE CIE ZAINTERESOWAĆ

Czosnek niedźwiedzi – Co warto o nim wiedzieć?

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to roślina z rodziny amarylkowatych, która rośnie dziko w wilgotnych lasach lasach i na łąkach Europy…
zobacz wpis

Moje drogie robaczki

Moje drogie robaczki, właśnie wystartowałem z nową odsłoną bloga. Wśród ponad 300 przepisów nie znajdziecie niestety sposobów na przygotowanie owadów,…
zobacz wpis

Podsumowanie roku Magicznego Składnika i gastro trendy | Polski Obiad 2022

Moje osobiste podsumowanie 2022 U mnie działo się jak zwykle sporo. 2022 to już 10 rok, jak zajmuję się projektem…
zobacz wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2023 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab