Kiedy jest sezon na szparagi?
W Polsce szparagi gruntowe dostępne są od końca kwietnia nawet do początku lutego. Sezon w ostatnich latach, dzięki doświadczeniu rolników, nieco się wydłużył. Odpowiednie przechowywanie w chłodniach także pozwala cieszyć się wiosennymi warzywami o wiele dłużej.
Jakie są rodzaje szparagów?
Białe, które są zwykle najgrubsze i mają łykowatą skórkę, dlatego trzeba je obierać przed ugotowaniem. Są białe ponieważ uprawia się je pod pryzmą z ziemi oraz dodatkowo przykrywa czarną folią, żeby słońce nie zmieniło ich koloru. Białe szparagi kochają towarzystwo masła.
Zielone, czyli białe szparagi, którym pozwolono opalać się na słońcu, dzięki czemu zachodzi proces fotosyntezy i zabarwienia na zielono. Są delikatniejsze i nie trzeba ich zwykle obierać. Można jeść na surowo, choć najlepiej smakują z grilla
Fioletowe, to ponoć najtrudniejsza w uprawie odmiana, ponieważ istnieje bardzo krótki okres, kiedy można je zbierać. W innym wypadku zmieniają kolor na zielony. W smaku praktycznie nie różnią się od zielonych. Fioletowy kolor zanika podczas obróbki termicznej, dlatego najlepiej jeść je na surowo.
Oliwkowe, czyli dalej zielone szparagi, ale o trochę łagodniejszym kolorze. W smaku delikatniejsze i zdecydowanie posiadające mniej błonnika. Jedzone na surowo przypominają w smaku zielony groszek. Dosyć rzadkie w handlu.
Kiedy i jak kupować szparagi?
Szparagi kupujemy tylko w sezonie i tylko polskie, ponieważ mają wtedy dobrą cenę i są najsmaczniejsze. Szczyt sezonu przypada na przełom maja i czerwca. Wtedy właśnie targowiska uginają się od szparagów i można myśleć o robieniu zapasów i przetworów.
Po szparagi do bezpośredniej konsumpcji przychodzimy możliwie jak najwcześniej, a do przetworów jak najpóźniej, wtedy kupując kilka pęczków możemy liczyć na rabat u sprzedawcy, a lekkie“zmęczenie” warzyw nie będzie nam doskwierało.
Jak przechowywać szparagi?
Szparagi wytrzymają leżenie na blacie kuchennym przez 2, maksymalnie 3 dni, dlatego najlepiej przechowywać je w lodówce. Polecam zawinąć szparagi w kilka warstw ręcznika papierowego, który zwilżamy. Zawijamy grubiej u dołu, odsłaniając końcówki, które nie lubią być moczone, ponieważ zaczynają gnić. Jeśli
się to nam przydarzy, po prostu odcinamy końcówkę. Tak przechowywane szparagi zachowają swoją jędrność przez tydzień, ale nie trzymajmy ich dłużej niż 10-12 dni.
Sprawdź też mój eBook z 30 przepisami na szparagi.
Jak pokroić szparagi?
Jak widać na załączonym obrazku, kroić można w każdym kierunku. Każdy rodzaj i wielkość cięcia może być wykorzystywany do innych dań. Godnym uwagi jest sposób krojenia na bardzo cienkie plastry za pomocą zwykłej obieraczki do warzyw. Takich pasków można z powodzeniem używać na pizzy. Obierków z białych szparagów nie wyrzucamy, ponieważ po ususzeniu posłużą nam do zrobienia proszku szparagowego, który jest świetną przyprawą.
Bardzo ciekawy efekt daje pokrojenie cienkich, zielonych szparagów na cieniutkie talarki, grubości 1-2 mm. Sprawdzą się wtedy jako surówka lub ozdoba innego dnia.
Dlaczego mocz pachnie inaczej po zjedzeniu szparagów?
Przeczytałem, że naukowcy dalej nie rozwiązali tej odwiecznej zagadki ludzkości, w szczególności, że pewnie mieli ważniejsze sprawy na głowie. Faktem jest jednak, że ok. połowa populacji ma genetyczny czynnik uwalniający do moczu charakterystyczny związek zapachowy.
Czy można przedłużyć szparagowy sezon?
Tak, na przykład dzięki moim pomysłom na szparagi, chociaż ja generalnie nie polecam robienia wielkich zapasów na zimę. Cieszmy się, że sezon trwa tak krótko i dajmy sobie kolejną szansę za rok. Polecam zużywanie “słoików” najpóźniej do wczesnej jesieni.