informacja
Nowy przepis: Kimchi z ananasa? Musisz tego spróbować!
sprawdź teraz zamknij informację

Sezon na Kiszenie Ziemniaki

Kimchi z ananasa
Azja / Ananas

Kimchi z ananasa

Ananas nadaje się do sporządzenia smacznego kimchi. Może być bardziej słodkie lub kwaśne. Kimchi z ananasa sprawdzi się do dań…
Przechrupiące gratin ziemniaczane
Przystawki / Ziemniaki

Przechrupiące gratin ziemniaczane

Pamiętajcie też, że gratin to nie jest zapiekanka ziemniaczana na wieczorną kolację. Dobre gratin robi się dwa dni i nie…
eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza
sklep / eBooki

eBook – ZIEMNIAKI – przepisy, testy, wiedza

Zapraszam do zakupu tego wyjątkowego eBooka z przepisami opracowanymi przez Magiczny Składnik. Najbardziej opłaca się nabycie kilku różnych produktów, ponieważ…
Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze
Comfort food / Gęś

Gołąbki z pieczoną gęsiną na cydrze

Przepyszne, jesienne i bogate w smaki gołąbki z pieczoną gęsiną. Specjał na gęsina na świętego marcina
SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki
Comfort food / Ziemniaki

SOS PIEROGOWY z ziemniaków, maślanki i smażonej cebulki

O co chodzi? Czym jest sos pierogowy? To jest sos na bazie ziemniaków, maślanki, masła i podsmażanej cebulki, który smakuje…
Pelustka kiszona – ukraińska bomba zdrowia (ukr. Пелюстка)
Kiszenie / Kapusta

Pelustka kiszona – ukraińska bomba zdrowia (ukr. Пелюстка)

Pelustka kiszona to prawdziwa ukraińska bomba zdrowia! Pierwszy raz z pojęciem Pelustka spotkałem się w manufakturze Zakwasowni w Gdańsku, którą…
Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?
Przekąski / Ziemniaki

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar?

Jak zrobić domowe chipsy salt & vinegar? Temat zrobienia CHIPSÓW OCTOWYCH chodził za mną od przeszło 10 lat, kiedy to…
Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace
Dania główne / Ziemniaki

Gołąbki z ziemniakami z ogniska i grzybowym sosem demi-glace

Gołąbki z ziemniakami z ogniska można zjeść same, można podać z sosem demi-glace z mojego przepisu, można podać ze śmietaną…
Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem
Dania główne / Ziemniaki

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem

Baba ziemniaczana z cebulką i wędzonym boczkiem to moja własna wariacja na temat jednego z najpopularniejszych dań Podlasia!
Kartacze po syczuańsku
Dania główne / Ziemniaki

Kartacze po syczuańsku

Nikt pewnie jednak nie spodziewał się, że moja wyobraźnia sklei wschód Polski z południem Chin. :) Niech kulinarni puryści wypiją…
Kiszone ananasy z imbirem, czosnkiem i dymką
Kiszenie / Ananas

Kiszone ananasy z imbirem, czosnkiem i dymką

Tak powstał pomysł na kiszone ananasy, które dodajemy do kanapki pod groźną nazwą Los Sicarios. Ananasy co dwa tygodnie kisimy…
Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej
Azja / Kapusta pekińska

Klasyczne kimchi z kapusty pekińskiej

Moja miłość do kimchi była w pewnym momencie tak wielka, że pewnego razu wpadłem na pomysł, żeby nakarmić nią większe…
19 lipca, 2020

Prawie wszystko co można zrobić z truskawek – przetwory z truskawek

Truskawki są cudownym owocem sezonowym, do którego tęsknię większość roku. Nie możemy się cieszyć ich soczystością cały rok, ale za to nadają się one na wiele ciekawych i prostych przetworów z truskawek. Moja lista przetworów truskawkowych powstała przez zebranie moich wieloletnich doświadczeń i przepisów, ale też nowych pomysłów i eksperymentów. Możecie być pewni jednak, że przepisy były wcześniej przetestowane i powinny się udać każdemu. Jak coś to pogadajmy w komentarzach. Jeśli macie pomysły na kolejne przetwory, których tu brakuje też czekam na komentarze. Uzupełnię listę w przyszłym roku.


1. Kompot truskawkowy (turbo kompot)

Przepis: Kompot z truskawek robię już od wielu lat. Za dzieciaka byłem o kompot wysyłany do piwnicy, gdzie na zimę czekało na nas zawsze kilkadziesiąt słoików gotowych przypomnieć trochę lata. Przez wiele prób wykrystalizował się mój przepis. W podstawowej wersji to nic innego jak ugotowane w wodzie i dosłodzone truskawki. Ja jednak korzystając z sezonu dodaję też innych składników, takich jak kwaśne jabłka i rabarbar. Oczywiście w mniejszych ilościach. Dodaję też przyprawy, tradycyjnie kojarzone z zimowymi wypiekami, ale zaufajcie mi, że w kompocie idealnie pasują.

Przepis jest na ok. 6 litrów kompotu. Potrzebujesz dużego garnka, 2 kg truskawek, 3 łodygi rabarbaru, 4 kwaśne jabłka, 2 kory cynamonu, 4 gwiazdki anyżu, opcjonalnie 3 ziarna czarnego kardamonu oraz 300-600 gramów cukru. Do garnka wlewam 6 litrów filtrowanej wody. Wodę podgrzewam i dodaję pokrojone w kawałki jabłka, kiedy woda się zagotuje dodaję truskawki i zmniejszam grzanie na do połowy mocy. Gotuję truskawki pół godziny, po czym dodaję pokrojony w kawałki rabarbar i gotuję jeszcze pół godziny. Pod koniec dodaję cukier i przyprawy. Cukru dodajcie najpierw ok. 50 g/litr i spróbujcie czy nie trzeba dosłodzić. Ja lubię taki mniej słodki. Przykrywam przykrywką i pozwalam się ostudzić samoistnie. W tym czasie kompot nabierze głębi. Ostudzony kompot przelewam do słoików, dodaję kilka świeżych truskawek i pasteryzuję w garnku z wodą lub w piekarniku. Temperatura ok. 72 stopnie przez pół godziny.

Ilość truskawek: 2 kg

Techniki: gotowanie

Sprzęt: deska, nóż, duży garnek 8 l

Czas: do godziny

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: napój orzeźwiający

 

 

2. Konfitura z truskawek

Generalnie w przetworach rozróżniam dwa typy: konfiturę i dżem. Przepisów na jedne i drugie jest mnóstwo, ja jednak przyjmuję, że konfiturą jesto owoc gotowany krócej w większej ilosci cukru, tak żeby była zachowana konsystencja owocu, a dżem gotuję trochę dłużej w mniejszej ilości cukru. W dżemi rozpad owoca jest pożądzny, w konfiturze staram się tego unikać. Ta klasyfikacja dotyczy u mnie tylko truskawek. Konfitura mogłaby składać się tylko z truskawek i cukru, jadnak spróbujcie dodać nieco skórk iz cytryny i wanilii, a pokochacie taką formę. Jest wtedy niebywale świeża. Co ciekawe, w przypadku mojego przepisu na konfiturę z truskawek efektem “ubocznym” jest syrop truskawkowy, więc te przepisy są ze sobą splecione.

2 kilogramy twardych truskawek kroję w ćwiartki. Zasypuję cukrem (400 g) i włączam dosyć mocne grzanie. Zależy mi na tym, żeby płyn dosyć szybko się redukował, żeby truskawki niejako “smażyły” się w syropie cukrowym. Kiedy mieszanina zacznie się pienić od temperatury dodaję sok z 1 cytryny oraz startą skórkęz 1 cytryny. Dodaję też jedną laskę wanilii. Obserwujemy jak wyglądają truskawki i kiedy nabiorą lekkiej szklistości wyłączamy grzanie. Truskawki nie powinny się rozpadać. Odcedzamy truskawki od syropu i przekłądamy do małych słoiczków. Górę konfitury można podlać łyżką-dwiema syropu. Pasteryzujemy w temp. ok. 72 stopnie przez pół godziny.

Ilość truskawek: 2 kg

Techniki: gotowanie w syropie cukrowym

Sprzęt: deska, nóż, duża patelnia lub szeroki garnek

Czas: ok. 30 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: na chleb, do deserów

 

 

3. Syrop truskawkowy

Syrop truskawkowy to efekt “uboczny” przygotowywania konfitury moim sposobem. Po odcedzeniu truskawek zostaje nam sporo płynu, któy jest pełen truskawkowego smaku. Zwykle ten pozostały płyn redukuję jeszcze o połowę, wtedy nabiera ciemniejszego koloru i jest bardziej skoncentruwany. Zamykam w słoiku lub w butelce i używam np. do napojów, choć ciekaw jestem do czego wy użyjecie takiego syropu?

Ilość truskawek: 2 kg

Techniki: gotowanie, redukowanie

Sprzęt: deska, nóż, duża patelnia lub szeroki garnek

Czas: ok. 30 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach/butelkach

Zastosowanie: do napojów, do deserów

 

 

4. Mus truskawkowy

To nic innego jak zmiksowane truskawki. Na mus wybieramy najdojrzalsze i niekonieczne idealne truskawki. Po umyciu i odszypułkowaniu blendujemy na gładki mus. Często dodatkowo przecieram jeszcze przez sito, żeby pozbyć się tych małych pestek. Mus można przelać do szklanych butelek i pasteryzować lub zamrozić.

Ilość truskawek: 2 kg

Techniki: blendowanie, pasteryzowanie, mrożenie

Sprzęt: deska, nóż, blender

Czas: ok. 10 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach/butelkach/woreczkach do mrożenia

Zastosowanie: do napojów, do deserów, do sosów

 

 

5. Ocet truskawkowy

Jeśli nigdy nie robiliście swojego octu to możecie się zdziwić jak bardzo jest to proste. Wystarczy truskawki zmieszać z cukrem i z wodą i resztę zostawić naturze. Tak proste! W litrze wody rozpuść 100 gramów cukru i przestudź. Przelej do 3 l słoika. Truskawki odszypułkuj, opłucz i pokrój w mniejsze części. Dodaj do słoika. Jeśli to możliwe to dolej 100-200 ml innego, naturalnego octu jako startera. Może być jabłkowy. Proces szybciej ruszy i będzie stabilniejszy. Jeśli nie posiadasz to po prostu przykryj kilkoma warstwami gazy i zabezpiecz gumką. Naturalne, “dzikie” drożdże, które latają w powietrzu zaszczepią się w miksturze i zacznie się po kilku dniach fermentacja alkoholowa, a po niej bakterie octowe zamienią alkohol w ocet. Po tygodniu odcedź owoce od reszty płynu i zabezpiecz ponownie gazą. Proces trwa minimum 2 tygodnie, ale optymalny czas dla octu, zanim zlejemy go do butelek to ok. 2 miesiące. W międzyczasie na pojawi się kożuch na powierzchni, który następnie zamieni się w tzw. “matkę octową”. To naturalny proces i oznacza, że z naszym octem jest wszystko ok. Taką matkę, można trzymać w słoiku z odrobiną octu i używać jako startera do kolejnych octów.

Ilość truskawek: 1 kg

Techniki: fermentacja octowa

Sprzęt: duży słoik, gaza, gumka

Czas: ok. 2 tygodnie

Przechowywanie: w szklanych butelkach

Zastosowanie:  do sosów, do sałatek, do zdrowotnego spożycia

 

 

6. Dżem truskawkowy

Dżem truskawkowy tym się różni od konfitury, że gotuje się długo, dzięki czemu jest naturalnie gęsty. Nie potrzeba dodawać żadnych pektyn czy żelatyny. Przygotowanie dżemu zaczynam od odszypułkowania i umycia truskawek. Owoców nie kroję. 2 kilogramy tryskawek zasypuję 150-200 gramów cukru w szerokim, ciężkim garnku i włączam połowę mocy na kuchence. Kiedy zacznie się gotować jeszcze zmniejszamy granie, żeby tylko lekko “pyrkało”. Dodajemy też sok z 1 cytryny. Dusimy truskawki jeszcze 2-3 godziny, aż całość ściemnieje, zgęstnieje i nawet zacznie się delikatnie przypalać. Taki dżem jest najlepszy. Pakujemy go od razu do słoików i pasteryzujemy.

Ilość truskawek: 2 kg

Techniki: gotowanie

Sprzęt: garnek z grubym dnem

Czas: 2-3 godziny

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie:  na kanapki, do deserów

 

 

7. Chipsy truskawkowe

Chipsy truskawkowe to nic innego jak wysuszone truskawki. Zastosowanie jest czysto intuicyjne – po prostu do zjedzenia, choć ciekaw jestem co innego z nimi wymyślicie? Do suszenia wybieramy dosyć duże ale też twarde truskawki. Kroimy na ok. 5 mm plastry i układamy na papierze do pieczenia lub macie sylikonowej. Wkładamy do piekarnika i nastawiamy temperaturę 60 stopni z termoobiegiem. Co godzinę otwieramy drzwiczki, żeby upuścić parę oraz sprawdzić ile jeszcze potrzeba czasu. Zwykle zajmuje to ok. 12 godzin. Truskawki powinny być chrupiące i pozbawione wilgoci. Chrupiące pozostaną tylko przez kilka dni. Żeby spowolnić ten proces pakuję je do słoików z ręcznikiem papierowym lub grubą solą, które mają za zadanie absorbować wilgoć.

Ilość truskawek: 1 kg

Techniki: suszenie

Sprzęt: piekarnik z termoobiegiem lub suszarka do grzybów

Czas: 1 dzień

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie:  do bezpośredniego spożycia

 

 

8. Kombucha truskawkowa

Kombuchę zacząłem produkować dopiero w tym roku, zacząłem od klasycznego smaku, czyli po prostu fermentowanej czarnej herbaty. Do produkcji kombuchy niezbędny będzie tak zwany grzybek, który zawiera drożdże i bakterie charakterystyczne dla tego napoju. Grzybek aka SCOBY można dostać za darmo. Wystarczy zapytać na jakiejś lokalnej grupie, sprawdzić OLX czy Allegro. Przepis zaczynam od sporządzenia 3 litrów czarnej herbaty. Na 3 litry wody używam jakieś 15-20 gramów dobrej, czarnej herbaty bez aromatów. Dosładzam 200 g cukru i ostudzam. Przecedzam do słoika i dodaję grzybek SCOBY oraz 100-200 ml żywej kombuchy, może być taka ze sklepu, jednak nie może być pasteryzowana. Przykrywam tę miksturę gazą. Po kilku dniach nasz grzybek powinien wypłynąć i powinna pojawić się piana, która zwiastuje poprawną fermentację. Po tygodniu kombucha powinna być już gotowa. W zapachu i smaku powinno się wyczuwać lekki aromat octowy. Po tygodniu-dwóch przenosimy grzybek do innego słoika i zostawimy mu jakieś 500 ml płynu. Będzie to starter na kolejną kombuchę. Do słoika z resztą kombuchy dodajemy 500 g pokrojonych truskawek i zostawiamy na 3 dni do dalszej fermentacji i nabierania smaku. Po tym czasie odcedzamy płyn i przelewamy do butelek, najlepiej z zamknięciem patentowym. Trzymamy butelki w temperaturze pokojowej. Przez kilka dni upuszczamy nadmiar gazu i kiedy będzie go już niewiele można kombuchę trzymać w lodówce. Nie pasteryzować!

Ilość truskawek: 500 g truskawek

Techniki: fermentacja

Sprzęt: duży słoik

Czas: tydzień-dwa

Przechowywanie: w szklanych butelkach

Zastosowanie:  jako napój orzeźwiający

 

 

9. Wino truskawkowe

Produkcja wina truskawkowego jest jeszcze prostsza niż kombuchy. Na wino wybieramy najdojrzalsze i najsłodsze truskawki, żeby oddały maksymalną ilość smaku naszemu winu. Poza truskawkami, wodą i cukrem będziemy potrzebowali jeszcze specjalnych drożdży winiarskich, które będą odpowiedzialne za prawidłową fermentację i stabilność naszego wina. Drożdże kupicie w każdym markecie budowlanym lub w internecie. Produkcję wina zaczynamy od zrobienia syropu cukrowego. Na litr wody dodajemy 500 gramów cukru. Przestudzamy. Suche drożdże rozpuszczamy w 100 ml wody. Truskawki siekamy drobno lub miksujemy w malakserze, który sieka, a nie blenduje na mus. Truskawki przekładamy do butli lub słoika z rurką fermentacyjną, dodajemy połowę syropu oraz drożdże. Fermentacja powinna ruszyć w przeciągu dwóch dni. Ważne, żeby w naczyniu było 1/3 wolnej przestrzeni, bo wino będzie mocno fermentowało i może nam wszystko wylecieć. Naczynie zamykamy szczelnie i zabezpieczamy rurką fermentacyjną. Po tygodniu dolewamy pozostałą część syropu. Rozdzielamy ten etap na dwie części, żeby początkowo nie było za dużo cukru, co może spowolnić drożdże. Po 2 tygodniach odcedzamy owoce od płynu i zamykamy rurką z powrotem. Czekamy jakieś 2-3 tygodnie zanim fermentacja ustanie i wino się wyklaruje. Wino następnie butelkujemy i sprawdzamy czy nie zbiera się w nim gaz (chyba, że interesuje nas wino musujące). Przepis na wino można oczywiście skalować.

Ilość truskawek: 2 kg truskawek

Techniki: fermentacja

Sprzęt: duży słoik lub butla

Czas: dwa-trzy tygodnie

Przechowywanie: w szklanych butelkach

Zastosowanie:  jako napój orzeźwiający/alkoholowy

 

 

10. Truskawki janginizowane

O tej technice dowiedziałem się dosyć późno, bo w momencie, kiedy zabierałem się za ten poradnik. Jest to bardzo prosta metoda konserwacji truskawek, a zarazem zachowania części ich konsystencji. Janginizowanie to nic innego jak pasteryzacja suchych truskawek w słoiku z odrobiną soli. Wybieram małe i jędrne truskawki. Na kilogram używam pół łyżeczki drobnej soli morskiej. W misce posypuję nią truskawki i przekładam do słoików. Pasteryzuję przez godzinę w 72 stopniach.

Ilość truskawek: 1 kg truskawek

Techniki: janginizowane

Sprzęt: słoiki 250-500 ml

Czas: godzina

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie:  do ogólnego zastosowania

 

 

11. Mrożenie truskawek

To chyba najprostsza metoda konserwacji truskawek. Ja zazwyczaj myję truskawki, odszypułkowuję, suszę przez kilka godzin na kuchennym ręczniku i pakuję truskawki do worków próżniowych. Takie worki trzymam w lodzie przez godzinę i od razu przekładam do zamrażarki, żeby proces zamrażania trwał jak najkrócej (szokowo). Tak zamrożone truskawki zachowają część swojej konsystencji po rozmrożeniu. Nadają się raczej do pieczenia niż do dekoracji.

Ilość truskawek: 1 kg truskawek

Techniki: mrożenie

Sprzęt: pakowarka próżniowa

Czas: godzina

Przechowywanie: w foliowych workach

Zastosowanie:  do ogólnego zastosowania

 


MOŻE CIE ZAINTERESOWAĆ

Szparagi – najważniejsze fakty, jak kupować i przechowywać

Szparagi to wieloletnia bylina z tej samej grupy liliopodbnych, co cebula, czosnek czy imbir. Została udomowiona ok. 5000 lat temu…
zobacz wpis

Czosnek niedźwiedzi – Co warto o nim wiedzieć?

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to roślina z rodziny amarylkowatych, która rośnie dziko w wilgotnych lasach lasach i na łąkach Europy…
zobacz wpis

Moje drogie robaczki

Moje drogie robaczki, właśnie wystartowałem z nową odsłoną bloga. Wśród ponad 300 przepisów nie znajdziecie niestety sposobów na przygotowanie owadów,…
zobacz wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2013 - 2024 Blog kulinarny – Magiczny Składnik
Projekt i wykonanie MadLab