Magiczne wegańskie dania z Projekt Plaża by Electrolux
Są takie propozycje, które ciężko odrzucić. Dlatego od razu potwierdziłem, kiedy Electrolux zapytał mnie czy nie chciałbym poprowadzić warsztatów podczas Projekt Plaża w Darłówku. Jedyna wątpliwość z mojej strony dotyczyła tego, że mam przygotować przepisy wegańskie. Ja, który uwielbia dobre mięso i jest absolutnym fanem ryb i owoców morza? Dlaczego nie, pomyślałem! Przecież kocham wszystkie warzywa i często w tygodniu nie jem w ogóle mięsa.
Mam duży szacunek do wegan i zazdroszczę im kreatywności w przygotowywaniu i doprawianiu warzyw. Jedyne czego nie lubię to udawanie przez wegan mięsa i próbowanie na siłę z roślin wytworzyć produkty mięsopodobne. Po co – się pytam? Tymi warsztatami chciałem udowodnić, że wegańskie jedzenie może być świeże, zdrowe, dobrze doprawione i mało przetworzone. Jedyne czego potrzebujemy to podstawowy, dobry sprzęt kuchenny.
Tutaj możecie pooglądać jak to wyglądało w TV 🙂
Ja wykorzystałem wok indukcyjny (Infinite Wok ) Electrolux, który ma tradycyjny owalny kształt. Zrobiłem na nim szybkie tajskie curry z tofu i polskimi grzybami. Doprawiłem wszystko mlekiem kokosowym, pastą z tamaryndowca i trawą cytrynową. Bardzo spodobało mi się, że będę mógł pracować na piekarniku parowym. Podoba mi się ta funkcja parowania, bo możemy takie bułki “upiec” wcześniej i resztę zamrozić. Później wystarczy kilka minut, żeby odzyskały swoją pierwotną świeżość, kiedy tylko chcemy. Dlatego przygotowałem chińskie bułki na parze BAO z pieczonymi warzywami i sosem z mango-hoisin. Wszystko oczywiście sążniście doprawione kolendrą i orzeszkami ziemnymi. Na deser powstała oryginalna receptura na “Superfoods icetea”, która świetnie wygląda i tak samo smakuje 🙂
Dzięki wielkie całej ekipie Electroluxa, a także Karnie Zuchorze za gościnę 🙂 Zapraszam na kolejne warsztaty, na które możecie zapisywać się tutaj oraz odwiedzenie Elextroluxa na FB.
Przepisy z warsztatów:
Tajskie curry z tofu, grzybami i chrupiącymi warzywami
Składniki na danie dla 2-3 osób:
kostka 200 gramów tofu
5 łyżek sosu sojowego i 4 łyżki oleju sezamowego jako marynata do tofu (można też skropić sokiem z limonki)
150 ml mleka kokosowego
2 łyżki tajskiej pasty curry
2 szalotki
2 ząbki czosnku
200 gramów kurek
200 gramów boczniaków
1 marchew
1 łodyga selera naciowego
pół małego bakłażana
2 łyżeczki cukru palmowego lub brązowego
łyżka pasty z tamaryndowca
łyżeczka pasty z trawy cytrynowej lub 1 łodyga trawy cytrynowej (rozbita tłuczkiem)
sok i skórka z 1-2 limonek
2 papryczki chilli bez pestek
100 gramów ryżu jaśminowego / 200 gramów makaronu np. chow mein
3 łyżki oleju do smażenia
Do przybrania:
garść pokruszonych orzeszków ziemnych
2 garści kiełków z fasoli mung
kilka gałązek świeżej kolendry i tajskiej bazylii
ćwiartka limonki na każdym talerzu
Wykonanie:
- Przed zrobieniem curry należy pokroić tofu w kostkę ok. 2 cm i zamarynować w mieszance sosu sojowego, oleju sezamowego oraz soku z limonki. Wystarczy kilka minut, żeby tofu nabrało smaku. Tofu można używać w takiej formie, ale jeszcze lepiej będzie je podpiec w piekarniku nagrzanym nad 200 stopni przez 10 minut z termoobiegiem. Przed przystąpieniem do gotowania zagotuj wodę i ugotuj makaron lub ryż w osolonej wodzie.
- Rozgrzej woka lub patelnię razem z olejem. Wsyp posiekaną drobno szalotkę i po chwili dodaj 2 ząbki posiekanego czosnku. Smaż minutę, po czym dodaj pokrojone z grubsza grzyby i pokrojonego w kostkę bakłażana i podsmaż kilka minut. Następnie dodaj pastę curry, pomieszaj przez minutę-dwie i dolej mleko kokosowe. Pozwól poddusić się 5 minut ciągle mieszając, zanim przejdziesz do dalszych czynności.
- Dodaj posiekaną papryczkę chilli oraz marchewkę i seler naciowy pokrojone w tzw. zapałki. Długie na 5-7 cm słupki o boku 3-5mm. Dodaj cukier, pastę z tamaryndowca, trawy cytrynowej, skórkę i sok z limonki. Duś jeszcze przez 5 minut. Jeśli potrzeba dolej trochę wody. Powinna zostać szklanka płynnego sosu. Na koniec dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Jeśli użyłeś makaronu to dodaj go na patelnię i dokładnie wymieszaj z sosem. Po czym rozdziel porcje na tarze. Jeśli ryżu, to dodaj ryż na talerz i dodaj obok curry. Wykończ danie orzeszkami ziemnymi, kiełkami, bazylią tajską, kolendrą i limonką.
Bułki na parze BAO z pieczonymi warzywami, ziołami i sosem mango-hoisin
Składniki dla 3-4 osób:
500 gramów mąki pszennej 480
saszetka drożdży lub 1/3 kostki drożdży
300 ml mleka migdałowego
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli morskiej
2 łyżki oleju roślinnego
1/3 szklanki puree z mango
kilka łyżek sosu hoisin
2 papryczki chilli
pół małego bakłażana
2 małe cukinie
1 mały fenkuł ( koper włoski
3 ogórki gruntowe
1 papryka czerwona
2 marchewki
pół doniczki kolendry
kilka gałązek pietruszki, tajskiej bazylii i mięty
kilka łyżek oleju
sól i pieprz do smaku
pieprz syczuański
chilli w proszku
orzeszki ziemne
Wykonanie:
- Mąkę przesiać i dodać sól. Drożdże wsypać do mleka, razem z cukrem i dokładnie wymieszać. Jeśli świeże drożdże to dodaj dodatkowo 3 łyżki mąki i wymieszaj. Poczekaj ok. 10 min aż drożdże zaczną się namnażać. Wyrabiać mąkę z mąką z drożdżami i olejem przez ok. 10 -15 minut. Następnie zrobić z ciasta kulkę, posmarować olejem i odstawić pod przykryciem na 2 godziny. Następnie wyrośnięte ciasto podzielić na 10 równych części. Każdą kulkę można rozwałkować w elipsę szerokości ok. 10 cm i długości ok. 25 cm. Można też utworzyć okrągłe kulki i pozwolić im wyrosnąć przez minimum pól godziny. Następnie „upiecz” je na parze za pomocą specjalnego piekarnika parowego lub w innym parowniku.
- Bakłażana, cukinię, paprykę i fenkuł pokrój na mniejsze części. Skrop oliwą, dopraw delikatnie solą, pieprzem czarnym i syczuańskim i upiecz przez 20-30 minut w temperaturze 200 stopni. Bakłażan może potrzebować trochę więcej czasu.
- Marchew i ogórka obierz i pokrój w słupki julienne (3-5mm). Papryczkę chilli posiekaj drobno. Puree z mango połącz z sosem hoisin. Możesz dodatkowo doprawić solą, pieprzem i chilli w proszku.
- Wyciągnij gorące bułki do BAO z parownika. Posmaruj sosem z mango i nałóż wszystkie warzywa. Pomiędzy nie włóż porwane zioła. Dodaj jeszcze trochę sosu na górę i posyp wszystko pokruszonymi orzeszkami.
Ice Tea z zielonej herbaty z mlekiem migdałowym, tapioką, chia i musem z mango
Składniki na 4 herbaty:
pół litra zimnej, mocno zaparzonej zielonej herbaty np. gun powder lub matcha
szklanka musu z mango
szklanka ugotowanej tapioki perlistej
szklanka mleka z migdałów
kilka łyżek nasion chia
cukier brązowy lub kandyzowany
kilka garści lodu
1 mango pokrojone w kostkę
kilka listków mięty
Wykonanie:
Wykonanie tej herbaty jest bardzo proste. Nasiona chia namocz przez 15 minut w Po prostu podziel te wszystkie składniki na 4 szklanki. Dodaj łyżeczkę, dwie cukru i wymieszaj. Na górę dodaj pokrojone mango i listki mięty. Pij za pomocą rurki, a resztę zjedz łyżeczką.
Komentarze