Magiczny składnik

Magazyn

Jak idealnie ugotować jajko?

Czy jajka mogą być tym magicznym składnikiem, który sprawia, że wszystko staje się smaczniejsze? Dla mnie jak najbardziej! Pod warunkiem, że uda się je dobrze ugotować.

Zawsze jadłem dużo jajek, a od kiedy obalono mit wpływu żółtka na wzrost złego cholesterolu w organizmie, jem ich zdecydowanie więcej. Używam wyłącznie jajek ekologicznych lub jedynek. Wierzę, że mają nie tylko lepszy smak, są również zdecydowanie lepszym wyborem etycznym.

Bardzo ciekawą kwestią jest jakość jajka, a więc jego wielkość, kolor skorupki, kolor żółtka, konsystencja białka. Wiedzieliście, że większe jajka i ciemniejsze żółtka pochodzą od starszych kur? Natomiast kolor skorupki (np. brązowy) nie przekłada się zupełnie na kolor żółtka. Wpływ ma rasa ptaka. Jeśli chodzi o konsystencję, to świeże jajka mają bardziej zwarte białko, które z czasem się rozwadnia, tracąc również smak i wartości odżywcze. Dlatego jeśli chcesz zrobić jajko w koszulce, wybieraj jak najświeższe jajko! Jest to produkt, który ma datę przydatności 4 tygodnie od zebrania, więc można łatwo sprawdzić w sklepie, które są świeżutkie.

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jak najlepiej przygotować jajka? Myślę, że gotowanie jajka ma dużo wspólnego ze smażeniem steka: ważny jest czas i temperatura, ale jak ognia należy unikać przesmażenia (w przypadku jajka przegotowania). Jestem wielkim fanem półpłynnego żółtka, które traktuję często jak najlepszy sos.

  • Składniki
  • Sprzęt
  • Jajka
  • Woda

Jak idealnie ugotować jajko:

Najbardziej lubię jajko ugotowane tak, że 2/3 żółtka jest płynne. To, że zawsze trafiam z jajkiem w punkt, to efekt wielu eksperymentów. Jak wcześniej wspominałem, wszystko sprowadza się do temperatury i czasu, a dokładniej:

  • jajko powinno mieć temperaturę pokojową, dlatego wyciągnij je z lodówki na godzinę przed gotowaniem
  • żeby lepiej zapanować nad całym procesem, będziemy umieszczali jajka w gotującej się wodzie
  • najlepiej wybrać spory garnek, żeby jajko nie ochłodziło zbytnio wody
  • Jajko wkładamy delikatnie za pomocą łyżki i od razu włączamy stoper

Po wielu próbach, doszedłem do wniosku, że mój ulubiony efekt jajko osiąga w czasie 6 minut 30 sekund. Mowa tutaj o jajkach wielkości M. Jeśli gotujesz L-ki, dodaj do czasu 30 sekund.

Ugotowane jajko przełóż do miski z lodowatą wodą, co pozwoli na sprawne zdjęcie skorupki. Ciekawy efekt daje również gotowanie jajek metodą sous vide w 63 stopniach przez godzinę. Całe jajko ma jednolitą, galaretowatą konsystencję. Warto spróbować!

Czasy gotowania jajek w rozmiarze L:

5 minut: białko jest półpłynne, żółtko jest ledwo ciepłe

5 minut 30 sekund: białko jest delikatnie ścięte, żółtko jest lejące

6 minut : żółtko zaczyna się ścinać

7 minut: pół żółtka jest ścięte

8 minut: żółtko jest plastyczne, ale nie zestalone

10 minut: jako zaczyna wciągać zamieniać się w czarną dziurę, która wchłania całą materię dookoła

Tekst powstał wspólnie z magazynem Slow Life.

Jak ugotować jajko-10 Jak ugotować jajko-6 Jak ugotować jajko-5 Jak ugotować jajko-4 Jak ugotować jajko-3 Jak ugotować jajko-2 Jak ugotować jajko-1Jak ugotować jajko-13

 

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Jak idealnie ugotować jajko
Opublikowany
Total
Średnia ocena
4.51star1star1star1star1star Based on 8 Review(s)
Magiczne Składniki:

Komentarze