Pasztet ze szparagów
Pod koniec sezonu szparagowego, pomimo przejedzenia się nimi, jest mi trochę żal. Nawiedzają mnie myśli o 10 miesiącach oczekiwania na te cenne łodygi. Zaczynam myśleć jak je przechować jeszcze na trochę dłużej. Opracowałem już plan marynowania i mrożenia, ale tym razem postanowiłem spróbować czegoś innego. Zrobiłem wegetariański pasztet ze szparagów białych i zielonych. Użyłem ich jako nośnika smaku, a warzyw korzeniowych jako wypełniacza. Białe przetarłem, a zielone jako bardziej cenne zostawiłem w kawałkach, żeby przypominały zielony pieprz w mięsnym pasztecie. Mówię wam, pycha!
- Składniki
Składniki na 1 keksówkę:
2 pęczki szparagów, zielone i białe
2 marchewki
2 korzenie pietruszki lub pasternaku
pół małego selera
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
1 łyżeczka pieprzu syczuańskiego
1 jajko (lub pół szklanki zmielonego siemienia lnianego w wersji wegańskiej)
3 łyżki masła lub oleju
sól morska i pieprz do smaku
Wykonanie:
1. W garnku ugotuj warzywa korzeniowe na miękko z odrobiną soli. Białe szparagi obierz, odkrój zdrewniałe końce i ugotuj w wodzie z solą na miękko, ok. 10 minut. Z zielonych szparagów odkrój końcówki, a resztę pokrój na półcentymetrowe plastry i zblanszuj w wodzie z solą przez pół minuty, po czym odcedź dokładnie.
2. Na patelni rozgrzej tłuszcz i usmaż cebulę pokrojoną w kostkę na lekko złoto. Pod koniec dodaj drobno posiekany czosnek. Ugotowane białe szparagi pokrój na mniejsze kawałki i rozdrobnij za pomocą blendera. Uzyskaną papkę przetrzyj przez sito w celu pozbycia się włókien. Przetarte szparagi dodaj do pokrojonych w mniejsze części warzyw i zblenduj na gładką masę. Dopraw solą, pieprzem syczuańskim i gałką muszkatołową. Dodaj jajko i zielone szparagi i dokładnie wymieszaj.
3. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Miksturę na pasztet przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki i piecz ok. 35 minut. Pozostaw do schłodzenia na kilka godzin. Podawaj w towarzystwie truskawek i sosu aioli z tymiankiem.






Komentarze