Magiczny składnik

Magazyn

Najlepsze piwo pszeniczne do kabanosów – Test

Wpis jest dziełem współpracy z firmą Henryk Kania.

Zawsze chciałem zrobić test jakiegoś produktu z prawdziwego zdarzenia. Najlepiej test ślepy, żeby wyniki były wiarygodne. Traf padł na piwa. Odkąd pootwierali te wszystkie multitapy, tak na dobre otworzyła się moja głowa na bogactwo piwnego świata. Wcześniej kibicowałem polskim winiarniom, ale moim zdaniem Polska nie stanie się niestety nigdy winiarską potęgą, a piwną jak najbardziej.

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-1

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-4

Do zabawy w testowanie piwa zainspirowała mnie firma Henryk Kania, która wytwarza kabanosy pod nazwą „Kabanoski”. Jak się okazuje, są one dostępne w różnych konfiguracjach smakowych, zupełnie jak piwo. Znajdziesz klasyczne, z wołowiną, bekonowe czy moje ulubione – orzechowe. Uznałem (i słusznie), że piwo można pić podobnie jak wino, czyli w połączeniu z serami czy wędlinami. Jeśli kabanosy uznać za kiełbasę, to pasuje  do nich oczywiście piwo!

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-5

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-6

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-7

Jakie piwo jednak wybrać do testów? Miałem kilka pomysłów. Myślałem, żeby sprawdzić polskie piwa typu IPA (India Pale Ale), ale, po pierwsze, zrobił to ostatnio z powodzeniem Tomek Kopyra z Blogu Blog.Kopyra.com (lol – pozdro dla kumatych), a po drugie, przez swoje zacne nachmielenie, smak kabanosów zginie w gąszczu cytrusowych aromatów. Moim kolejnym pomysłem było poszukanie odpowiedniego gatunku piwa. Zrobiłem sobie mały test i kupiłem klasyczne marki piw typu pils, lager, pszeniczne, porter i stout. Uwaga! Nie piłem ich sam 😉 Zupełnie zaskoczyło mnie połączenie kabanosów z piwem pszenicznym. To piwo okazało się idealnie balansować smak mięsa, ponieważ jest bardzo łagodne w smaku i to kabanosy rządzą w tym związku. Zaskoczony tym odkryciem postanowiłem zrobić większy test złożony z najlepszych (najdroższych) piw pszenicznych tworzonych w Polsce.

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-9

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-11

Do panelu trafiło 10 piw. 7 kupiłem w specjalistycznym sklepie z piwami rzemieślniczymi, a 3 w zwykłym markecie. Na początku chciałem kupić wszystkie pszeniczne dostępne na rynku, ale musiałbym ich kupić ze 30. Co jak co, ale takich pijusków do panelu nie znalazłem 😉 10 piw przedstawia się następująco: Cornelius Pszeniczny, Cesarok Weizen, Podróże Kormorana Witbier, Witnica Pszeniczne Weizen, Birbant American Wheat, Browar Gościszego Viva Hel, Jan Olbracht White Summer oraz Żywiec Białe, Amber Pszeniczniak i Namysłów Białe Pszeniczne. Zależało mi, żeby żadne z tych piw nie było udziwnione, np. wędzone lub mocno chmielone. Jedynie Birbant okazał się zbyt wyraźny (choć dla mnie bardzo smaczny).

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-38

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-12

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-13

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-16

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-17

Do panelu zaprosiłem mojego kolegę z pracy Piotra, który jest dla mnie niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie piwa. Przyniósł on kwestionariusze do oceny piwa autorstwa Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Ocenialiśmy piwa w kategoriach aromat, smak, goryczka oraz połączenie z kabanosami. Na „Imprezę” zaprosiłem jeszcze Basię, Martę oraz Arka, moich serdecznych przyjaciół, którzy przyjechali specjalnie spod Wrocławia. Zaletą ich (poza tym, że dobrze wyglądają na zdjęciach) było to, że nie są tak jak my z Piotrkiem zmanierowani setkami różnych smaków piwa. Miałem nadzieję, że rzucą świeże spojrzenie i tym samym test będzie bardziej wiarygodny.

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-18

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-19

Test wyglądał tak, że na początku Piotr opowiedział wszystkim jak podejść do testowania, jak wąchać piwo, jak smakować i jak zapisywać te odczucia. To było dla wszystkich ciekawe doświadczenie. Ja byłem wyłączony z testu, ponieważ jako jedyny znałem marki lanych piw. Co nie oznacza, że nie piłem i nie miałem swoich faworytów. Moje zdanie natomiast się nie liczyło. Do końca byłem ciekaw kto zwycięży. Oczywiście każde z 10 piw wszyscy zagryzali kabanosami, które w dużych ilościach dostarczył mi Henryk Kania (nie osobiście, a szkoda! 😉 ).

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-20

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-21

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-22

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-25

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-27

Po podliczeniu punktów doznałem szoku. W pierwszej trójce znalazły się piwa, które kupiłem w supermarkecie. Pomyślałem, nie po to wydałem fortunę na rzemieślnicze piwa, żeby teraz koncerniaki okupowały mi podium. Fakt jest jednak faktem i może to i dobrze, bo mamy naprawdę solidne piwa w Polsce z gatunku pszenicznych.

Odwrócona klasyfikacja wygląda tak:

10. Viva Hel – 54 punkty

9. Cesarok Weizen – 56 punktów

8. Kormoran Witbier – 78 punktów (ogólnie się nie zgadzam)

7. Cornelius Pszeniczne – 93 punkty

6. Namysłów Pszeniczne – 104 punkty

5. Witnica Weizen – 105 punktów

4. Birbant American Wheat – 109 punktów

——————————

3. Amber Pszeniczniak – 111 punktów

2. Żywiec Białe – 115 punktów

1. Jan Olbracht White Summer – 122 punktów

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-39

Jestem naprawdę zadowolony z takiego wyniku, bo piwo od Jana Olbrachta jest wybitnie dobre. Żywiec Biały udał się niesamowicie. Do kabanosów pasuje może nawet bardziej niż White Summer, ponieważ jest wytrawne. Pszeniczniaka natomiast skreśliłem na początku, jednak okazał się solidnym piwem i został doceniony przez testerów. Rozczarowuje Viva Hel. Wyjątkowo bezbarwne piwo.

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-28

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-29

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-30

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-32

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-33

Kabanoski Kani i piwo pszeniczne-34

Podsumowując, takie testowanie to świetna zabawa. Już teraz planuję organizację kolejnego panelu z inną kategorią piwa. Tym razem to inni będą nalewać. Chcę spróbować z tej drugiej strony. Dziękuję firmie Henryk Kania, która dostarczyła swoje produkty – Kabanoski – na imprezę. Sprawdziły się jako przekąska do piwa, do testów i na co dzień. Jedyne co bym poprawił to ilość kabanosów w jednym opakowaniu. 6 kiełbasek tak szybko się kończy… 🙂

Jeśli podobał Ci się wpis, podziel się nim ze znajomymi.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Piwa pszeniczne
Author Rating
51star1star1star1star1star
Magiczne Składniki: ,

Komentarze