Magiczny składnik

Przepisy

Gravlax – łosoś peklowany w soli morskiej

To wszystko zaczęło się prawie rok temu. Znowu wracam do mglistego lasu. Tym razem naprawdę. Wdrapuję się na skalne urwisko z aparatem, by uwiecznić kolejne magiczne w swej prostocie danie. Może nie danie, a produkt, składnik właśnie. Przedstawiam wam GRAVLAX (szw. gravad lax – pogrzebany łosoś). Jest to surowy łosoś pogrzebany na jakiś czas. Początkowo był to morski piasek. Teraz stosuje się mieszankę dobrej soli morskiej z przyprawami (koperek, skórka z cytryny, herbata, pieprz i wódka). Rybę przykrywa się taką pierzynką, po czym zawija się w gazę. Zawiniątko w tym czasie traci bardzo dużo wody (sól wyciąga wodę z ryb, mięs czy warzyw). Łosoś straci ok. 1/3 wagi i zmienia kolor na mocno pomarańczowy.

Surowy łosoś potraktowany w ten sposób przypomina w konsystencji łososia wędzonego na zimno, ale jego smak jest o niebo bogatszy. Nadaje się do spożycia po prostu, ukrojony ostrym nożem na cienkie plasterki. Może być na skalnym urwisku, tal jak zrobiłem toja 😉 Ten egzemplarz trafił jednak na sylwestrowe ptysie, o których pisałem już wcześniej.

Spróbujcie sami. Zobaczycie, że dwa razy zastanowicie się, kiedy przyjdzie wam kupić wędzonego łososia. Zagwarantować mogę, że Gravlax będzie smaczniejszy i zdrowszy od tego wędzonego.

Sprawdźcie też:

Przepis na gravlaxa z dorsza

Przepis na czerwonego gravlaxa wędzoną solą, burakiem i salsą z mango

  • Składniki
  • Surowy łosoś: ok 500 gram
  • Gruba sól morska: 1 szklanka
  • Skórka z cytryny: starta z 2 cytryn
  • Pieprz: 1 łyżka świeżo zmielonego
  • Koperek: 4 łyżki posiekanego
  • Czarna herbata: 2 łyżki
  • Wódka: 40 ml
  • Gaza opatrunkowa: powierzchni 1 m2

Wykonanie:

1. Łososia opłucz i osusz. Przytnij do estetycznego kształtu.

2. Wszystkie składniki połącz ze sobą. Rozłóż gazę. Na spód nasyp warstwę soli i przypraw dostosowaną do kształtu ryby. Ułóż na niej łososia skórą do dołu. Przysyp całe mięso resztą mieszanki konserwującej i zawiń dokładnie gazą.

3. Z ryby będzie sączyła się woda. Dlatego owiń gazę ręcznikami papierowymi, które zmieniaj co jakiś czas. Takie zawiniątko przyciśnij czymś ciężkim. Może być kamień, inne naczynie lub cegła. Wstaw do lodówki na minimum 48 godzin. W miarę możliwości rybę przewracaj i wymieniaj papierowe ręczniki.

4. Po 2 dniach odwiń gazę, wyrzuć sól z przyprawami i opłucz rybę. Osusz dokładnie ręcznikami. Łososia tnij na cienkie plastry wąskim nożem. Tak zakonserwowana ryba będzie świeża przez dłuższy okres, u mnie zjedzona została natomiast. Powodzenia! 🙂

Sprawdźcie nowy przepis na czerwonego gravlaxa wędzoną solą, burakiem i salsą z mango.

Gravlax z łososia 2 Gravlax z łososia 3 Gravlax z łososia 8 Gravlax z łososia 6

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Gravlax - łosoś peklowany w soli morskiej
Opublikowany
Total
Średnia ocena
41star1star1star1stargray Based on 27 Review(s)

Komentarze