Magiczny składnik

Przepisy

From YouTube to the Kitchen. Vol. 1 – Co kulinarnego oglądać w Sieci?

Często otrzymuję pytania, czym się kulinarnie inspiruję? Co czytam, co oglądam, by mieć ciągle nowe pomysły. Rzetelna odpowiedź zajęłaby mnóstwo czasu, dlatego skupię się na razie na jednym medium – wideo. Filmy oglądam najchętniej i chyba tylko dlatego płacę ciągle za kablówkę, by mieć dostęp do Kuchnia+, TLC czy TVN Style.

Oczywiście mam mnóstwo książek kucharskich i kulinarno-podróżniczych, którymi się inspiruję, ale to temat na osobny rozdział. Osobiście uważam tradycyjne książki kucharskie za nudziarstwo. Wolę połączenie kulinarnych i podróżniczych, jak na przykład Świat od kuchni. W poszukiwaniu posiłku doskonałegoAnthony’ego Bourdaina czy “4-godzinny mistrz kuchni” Timothy’ego Ferrissa, którą odkryłem w styczniu 2014 roku.

SORTED Food

Jeśli spytacie mnie, które 3 kanały na YT warto obserwować, to na pewno będzie to brytyjska Wielka Trójka (Nigelli nie lubię jakoś), czyli Jamie Oliver, Gordon Ramsay i Heston Blumenthal. Tyle na początek wystarczy. Są to kucharze z ogromną charyzmą i niebagatelnymi umiejętnościami. Ja na co dzień gotuję jak Jamie, klnę jak Ramsay, a tak na prawdę chciałbym gotować jak Heston. Wielka Trójka, ale poza nimi jest jeszcze długi ogon odkrytych przeze mnie kucharzy. O liście tych nieodkrytych nie wspomnę…

Z premedytacją nie umieszczę w tym zestawieniu treści z Polski. Brakuje mi kanału na miarę Sorted Food. Ale kto wie, może ja się odważę?

1. Jamie Oliver.

Kucharz-celebryta, a przy tym jak sam o sobie mawia – prosty chłopak z Essex (hrabstwo we wschodniej Anglii). Najlepszym na to dowodem jest jego projekt pt. Food Tube. Facet dalej nagrywa nowe programy dla TV, ale większość swojej energii spala w Internecie. Stworzył interaktywną (z widzami) youtubową platformę, do której zaprasza swoich dobrych znajomych i nowo odkryte osoby, by publikowały swoje autorskie programy. Poza Jamiem znajdziemy tam osoby takie jak Gennaro Contaldo, Aaron Craze czy DJ Barbeque, o których napiszę później. Są oni wprost wspaniali. Są solą tego kanału.

Jedyną w swoim rodzaju ciekawostką są comiesięczne wejścia na żywo na YT. Przez 2 godziny Oliver zaprasza gości, odpowiada na pytania widzów, jest kapela. Po prostu trzeba to zobaczyć!

Poza tym moimi ulubionymi seriami, których ze względu na licencje nie zobaczymy na kanale JO, są:

Jamie at home – Oliver nagrywa ze swojego domu, gdzie gotuje w ogrodzie, z którego zrywa warzywa i zioła. Magia!

Naked Chef – jego pierwszy program TV, nagrywany w londyńskim mieszkaniu z dziewczyną i przyjaciółmi.

30 minute meals, 15 minute meals – szybkie, pełne posiłki w 30 lub 15 minut. Odcinki pełne praktycznych tipów oszczędzających czas. Świetny montaż, piękne kolory. Pełnia szczęścia 😉

Quick Fish Dishes – Jamie pokazuje jak zabrać się za ryby i owoce morza. Pełen rybnych inspiracji i opowieści o ekosystemie. Dzięki tej serii odkryjecie mniej popularne ryby, które są tanie i nie grozi im wyginięcie.

Tyle na początek wystarczy, ale na YT znajdziecie dużo więcej. To tylko wierzchołek góry lodowej…

2. Gordon Ramsay.

Kucharz, celebryta, cham, nerwus, ale z drugiej strony mocna osobowość i świetny technik w kuchni. Od Gordona nauczycie się restauracyjnego podejścia do gotowania. Klasyczne przepisy i opanowanie techniki to jego mocne strony. Mnie osobiście zaskakuje swoim rodzinnym podejściem. Okazuje się, że stworzył serię, w której gotuje ze swoimi dzieciakami. Całkiem miło się to ogląda.

Ramsay na YT ma głównie pojedyncze przepisy z większości swoich programów, co ma swoją wartość. Jednak ja sugeruję przeczesanie playlist, bo będziecie mięli ochotę na więcej.

Ultimate cookery course – jak sama nazwa tej serii wskazuje, kiedy obejrzysz wszystkie odcinki nauczysz się świetnie gotować. Serio!

Home Cooking – rozszerzenie serii Ultimate, do której wykorzystuje 4 swoich dzieci i żonę. Fajnie się to ogląda. Zapomnijcie o wrzeszczącym Angliku.

 3. Heston Blumenthal.

Hestona “odkryłem” dosyć późno. Musieli mi się znudzić pozostali panowie, bym sięgnął po niego. Heston znany jest ze swojej restauracji Fat Duck, która serwuje menu degustacyjne za 200 funtów. Znany jest też z tego, że popularyzuje kuchnię szumnie nazywaną “molekularną”, czyli rozszerzającą podstawowe techniki o zdobycze chemii i fizyki.

Blumenthal nie jest specjalnie aktywny na YT, ale jego fani i owszem. Największą przyjemność przyniosą wam serie:

In searching of perfection – Anglik próbuje dotrzeć do sedna najpopularniejszych przepisów, by osiągnąć jeszcze więcej. Jest inspirująco i przesmacznie.

How to cook like Heston – bardzo krótka seria, wykorzystująca jeden magiczny składnik na jeden odcinek. Kucharz sprzedaje nam tajemnice swojego stylu gotowania. Marzę o podobnym programie ze swoja twarzą 🙂

4. Gennaro Contaldo.

Szalony Włoch. Kulinarny ojciec Jamiego. Dzięki niemu dociera do mnie przyjemność gotowania włoskiego jedzenia. Najsmaczniejsze składniki i niespieszny styl. Mogę się tak zestarzeć. Serio.

 5. DJ Barbecue.

Nie miałem pojęcia o tym popaprańcu, dopóki Oliver nie wystrzelił nim jak z armaty na Food Tube. Gość wygląda jak połączenie wioskowego głupka z Tennessee i dużego chłopca, który wciąż chce zostać superbohaterem. Poza tym, bardzo go lubię. Nikt tak jak on nie pali w piecu, by upiec kawał mięcha. Do tego mnóstwo pomysłów na grillowe przystawki. Coś, co pokocha każdy facet, a może i kobieta…

6. Aaron Craze.

Gość, którego JO wyciągnął za uszy w swoim programie dla trudnej młodzieży – Fifteen. Dał mu pracę w swojej restauracji, a on odwdzięcza się pełnymi egzotycznych smaków przepisami na niepowtarzalny street food. Polskie burgerownie powinny się uczyć.

7. Epic Meal Time.

Najbardziej poj*bany program kulinarny na YT. No może poza Swedish Meal Time i Vegan Black Metal Chef. Goście znani są z posiłków przekraczających 10 000 kalorii, hektolitrów whiskey i przekleństw. Są tak odrażający, że aż uroczy. Podświadomie chciałbym być karmiony ich jedzeniem….

Polecam osobliwy format kulinarnego show. Wygrywa najgorszy 😉

8. MasterChef Australia.

Bodajże najlepsza wersja Master Chefa. Z tego programu naprawdę można się czegoś nauczyć. Jury jest luźne i przyjacielskie. Nikt nie połknął kilka od szczotki, a poziom uczestników bije polskich odpowiedników na łeb!!

Kolejne odcinki można oglądać na kanale TLC w niedziele i piątki o 20:00.

9. SORTED Food.

Uwielbiam tych chłopaków. 5 Anglików, z których tylko jeden wydaje się mieć pojęcie co robi. Reszta mu pomaga i robią to dobrze. Gotują żywy, kolorowy i zapewne smaczny fusion. Wiele z ich przepisów wykorzystałem z powodzeniem. Wróżę im wielką przyszłość.

10. Anthony Bourdain.

Jeśli pisałem, że mogę się zestarzeć jak Gennaro Contaldo, to taka starość jaką prezentuje amerykański kucharz francuskiego pochodzenia jest atrakcyjniejsza. Cóż może być przyjemniejszego niż przemierzanie całego świata w poszukiwaniu najlepszego posiłku? Anthony’ego nie da się nie lubić. Polecam najpierw przeczytać jego książkę, o której wspominałem wcześniej, a później zabrać się za:

Cook’s Tour – seria, na kanwie której powstała powyższa książka. Facet jeździ po świecie w poszukiwaniu perfekcyjnego posiłku. W końcu znajduje go w Wietnamie… Więcej nie spoileruję.

No Reservations – jego najpopularniejsza seria. Można oglądać również na Kuchnia+.

—————————————————————-

To na razie tyle. Oglądam o wiele więcej, ale forma notki na blogu nie pozwala mi przeginać. Spodziewajcie się notki o  youtubowych odkryciach, a także o filmach z Polski. Może do tej pory pojawi się coś fajnego 🙂

Napiszcie w komentarzach, kogo Wy oglądacie na You Tube? Przejrzę te kanały, aby napisać kolejną notkę.

Summary
From YouTube to the Kitchen. Vol. 1 - Co kulinarnego oglądać w Sieci?
Article Name
From YouTube to the Kitchen. Vol. 1 - Co kulinarnego oglądać w Sieci?

Komentarze