Magiczny składnik

Przepisy

Cytrynówka na miodzie w 2 dni

Nie jest tajemnicą, że nie przepadam za czystą wódką. To zupełnie jakbym miał pić środek do płukania ust. Jedyna akceptowalna forma czystej, to wódka zmrożona do postaci żelu. Bez sensu. O wiele bardziej lubię – jeśli już – dobry bimber lub domowe nalewki na spirytusie (choć nie lubię słodkich). Długo szukałem odpowiedniego przepisu na cytrynówkę, która nie miała być nalewką, dochodzącą tygodniami, ale aromatyczną wódką na imprezę. Miałem tylko 2 dni, a większość przepisów była przewidziana na dłuższy okres ekstrakcji.

Po udanej imprezie stwierdzam, że 2 dni w zupełności wystarczą, by spirytus wyciągnął z cytryn większość smaku i aromatu. By wódka wyglądała bardziej fantazyjnie, zakupiłem naturalne barwniki spożywcze. Dodałem odrobinę żółtego i czerwonego proszku. Możecie sami popróbować, by zaskoczyć swoich gości. Zróbcie tzw. blind test, który kolor jest lepszy, choć to ten sam smak…. ale suchar, co? 😉

  • Składniki
  • Cytryny: 7
  • Spirytus etylowy (rektyfikowany): 500 ml
  • Woda mineralna: 600 ml
  • Miód: pół szklanki
  • Cukier: 1/4 szklanki
  • 2 słoiki

Wykonanie:

1. Zagotuj wodę i sparz cytryny we wrzątku przez 10 sekund. Na cytrynach kupionych w supermarketach jest woskowa powłoka, której trzeba się pozbyć. Cytryny obierz obierakiem do warzyw z żółtej skórki (bez białej warstwy, która jest gorzka). Umieść skóry w litrowym słoiku.

2. Obrane cytryny pozbaw białej warstwy i pokrój w plastry. Umieść w drugim litrowym słoiku. W garnku podgrzej 400 ml wody, dodaj miodu i cukru i rozpuść. Jeszcze ciepły płyn wlej do pokrojonych w plastry cytryn. Pomieszaj, poczekaj aż przestygnie i zakręć.

3. Do skórek dolej resztę 200 ml wody i 500 ml spirytusu. Jeśli dolejesz sam spirytus, to czas ekstrakcji smaku i aromatu wydłuży się. Woda nie może być gorąca, gdyż w wysokiej temperaturze paruje alkohol, a tego nie chcemy. Zakręć słoik i pomieszaj.

4. Mieszaj słoikami co jakiś czas przez 24 godziny, po czym przecedź spirytus ze skórek do garnka. Cytryny przelej na sito umieszczone nad garnkiem ze spirytusem i wyciśnij łyżką lub po prostu rękami. Otrzymany płyn pomieszaj i przelej do butelek. Przed tym możesz przecedzić wódkę przez filtr do kawy, by pozbyć się stałych cząstek cytryn. Mi one nie przeszkadzały, więc nie przecedzałem już. Teraz możesz poeksperymentować z barwnikami. To bezpieczne i nie zmienia smaku i zapachu płynu.

5. Cytrynówkę trzymaj jeszcze przez 24 godziny w lodówce,  by wszystkie smaki odpowiednio się połączyły. Na zdrowie! 🙂

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Cytrynówka na miodzie w 2 dni
Opublikowany
Czas przygotowania
Total
Średnia ocena
31star1star1stargraygray Based on 155 Review(s)
Magiczne Składniki: , , , ,

Komentarze