Magiczny składnik

Przepisy

Pieczona wieprzowina nadziewana bakaliami

Już od kilku lat moim świątecznym obowiązkiem jest pieczenie mięs. Mięsa te (najczęściej wieprzowy karczek i schab) zastępują nam kupowane wędliny, z których prawie w ogóle zrezygnowaliśmy. Żałuję tylko, że nie mam dostępu do wędzarni. Mógłbym poszaleć bardziej. Tradycyjnie już karczek nadziewamy suszonymi śliwkami, a schab morelami. W tym roku postanowiłem odejść od zwyczaju i dodałem do schabu suszonych fig i daktyli.

Wieprzowina była pekluje się przez kila dni, o czym napiszę później. Następnie mięsa nacinam i wciskam bakalie. Na koniec mięso smaruję oliwą i przyprawiam pieprzem, solą, czosnkiem i rozmarynem. Na zewnątrz wciskam jeszcze goździki, które nadadzą wędlinom korzennego aromatu. Na koniec układam gałązki rozmarynu i związuję wszystko nicią, by utrzymać kształt. Ważną sprawą w pieczeniu jest temperatura i czas pieczenia. Chcemy, aby wędlina była soczysta i różowa w środku, dlatego nie można doprowadzić do przesuszenia. Najbardziej podatny na wysuszenie jest schab, dlatego wybieraj taki z warstwą tłuszczu, który wytapiając się nawilży mięso. Można też na górę mięsa ułożyć boczek, który spełnia tę samą funkcję. Do kontroli pieczeni najlepiej sprawdzi się termometr, który wbijamy w najgrubszą część mięsa. W przypadku wieprzowiny temperatura powinna wynosić ponad 70 stopni.

  • Składniki
  • Schab lub karczek: kawałki ponad 1 kilogram
  • Sól peklowa: 2-3 łyżki na litr wody
  • Suszone owoce (śliwki, morele, daktyle, figi)
  • Oliwa: kilka łyżek
  • Czosnek: kilka ząbków
  • Rozmaryn: kilka gałązek
  • Sól, pieprz
  • Liście laurowe, ziele angielskie
  • Gruba nić

Wykonanie:

0. Kilka dni przed pieczeniem (ewentualnie można ten etap pominąć, jeśli wędlinę spożyje się w ciągu kilku dni) rozpuść sól peklową w kilku litrach wody. Dodaj kilka liści laurowych i ziarenek ziela angielskiego. Włóż mięso i trzymaj 3-4 dni w chłodnej temperaturze (może być na dworze, jeśli temperatura waha się od +8 do +2).

1. Mięso osusz z wody. Długim, cienkim nożem natnij mięso od środka wzdłuż włókien. Do tych otworów upchnij wybrane bakalie. Następnie mięso natrzyj delikatnie oliwą, tak by przyprawy nie zsuwały się z powierzchni. Natrzyj mięso pieprzem, solą, czosnkiem posiekanym w plastry oraz rozmarynem. Gałązki rozmarynu ułóż na górze mięsa i zwiąż nicią pętelkami co kilka centymetrów (by utrzymać kształt).

2. Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni. Włóż mięso i od razu zmniejsz temperaturę do 160 stopni. Jeśli posiadasz termometr, zakończ pieczenie, gdy na skali pojawi się 70-75 stopni. Jeśli nie posiadasz termometru, przyjmij taką zasadę: 30 minut na każde 450 gram mięsa + 25 minut. Czyli jeśli kawałek mięsa ma 1,8 kg, to czas wyniesie 2 godziny i 25 minut.

3. Pozwól mięsu wystygnąć przez całą noc. Mięso powinno nadawać się do spożycia od tygodnia do dwóch.

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Pieczona wieprzowina nadziewana bakaliami
Opublikowany
Total
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Komentarze