Magiczny składnik

Przepisy

Galaretka z czerwonego wina do mięs

Widziałem ten trick kiedyś w telewizji. Jeden z samozwańczych guru kuchni molekularnej, niejaki Marcel znany także z amerykańskich wersji Top Chef, przygotowywał coś takiego w swoim laboratorium. Potrzebował uzyskać makaron z wina. Sam pomysł mógł okazać się absurdalny, ale zaciekawiony efektami, chciałem coś podobnego przygotować u siebie. Przepis na galaretkę z wina może wydawać się z kategorii arbuza nasączanego wódką lub pijanych żelków, ale nie do końca. Jeśli lubisz wino, to czemu nie zmienić jego struktury? Przecież to tylko struktura.

Galaretkę żeluję za pomocą roślinnego środka Agar Agar (ktoś mi wyjaśni dlaczego pisze się to podwójnie?). Nie ma on żadnego smaku (puryści pewnie zaprzeczą) ani smaku, dlatego lepiej nadaje się do tego celu niż np. żelatyna uzyskiwana z kości zwierzęcych. Galaretkę taką można przygotować saute jako ciekawostkę degustacyjną, można przygotować na słodko, albo jeszcze inaczej. Ja do mojej galaretki dodałem żurawinę świeżo smażoną na konfiturę. Dzięki czemu wino trochę dosłodziłem i zakwasiłem celem podawania z mięsem na ciepło lub na zimno, np. z wędliną lub serami.

Wino możesz podgrzać powyżej 70 stopni (polecam termometr, ale nie taki okienny), wtedy w ciągu kilku minut cały alkohol wyparuje. Możesz też ogrzać do ok. 60 stopni i rozpuścić agar, wtedy zatrzymasz większość alkoholu. Decyzja należy do Ciebie.

  • Składniki
  • Wino czerwone: 250 ml
  • Konfitura z żurawiny: 4-5 łyżek
  • Agar Agar: 5 łyżeczek

 

Wykonanie

1. Wykonanie galaretki jest bajecznie proste. W garnku podgrzej wino, dodaj konfiturę i rozpuść Agar. Jeśli wsypiesz odpowiednią ilość tego środka, już niedługo po zdjęciu z ognia powinno się krystalizować. Jeśli w ciągu godziny-dwóch nic się nie będzie z galaretką działo, oznacza to, że potrzeba więcej agaru. Możesz spróbować jeszcze raz podgrzać i dodać łyżeczkę lub dwie więcej dla pewności.

2. Galaretkę trzeba przelać do mniejszych pojemników i schłodzić min. 2 godziny. Można podawać w formie przystawki lub jako sider do większego dania.

Sprawdź też przepis na pasztet z kaczych wątróbek z galaretką z wina.

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Galaretka z czerwonego wina
Opublikowany
Czas przygotowania
Czas gotowania
Total
Średnia ocena
41star1star1star1stargray Based on 4 Review(s)

Komentarze