Magiczny składnik

Przepisy

Męskie Grzanie – Stek z antrykotu z grillowanymi boczniakami

Czasami sobie myślę, że kulinarna historia ludzkości rozpoczęła się wtedy, kiedy pierwotny człowiek wrzucił kawał mięsa do ognia rozpalonego przez piorun. Wyciągnął pieczeń i mu posmakowało. Później ta pierwotna technika gotowania rozprzestrzeniła się z ust do ust po całym globie. Osobne plemiona miały swoje własne zwyczaje, inne zwierzęta, inne rośliny i przyprawy. W ten sposób powstało zróżnicowanie w kulturze kulinarnej ludzkości.

Konkludując, nie ma dla mnie lepszego sposobu przygotowania posiłku niż upieczenie go na otwartym ogniu. Jestem fanem grillowania. Nie mogę się wprost doczekać letnich miesięcy, w których to mam szansę stać się choć na chwilę wodzem ogniska… Jak za dawnych czasów.

Facet po prostu czasami musi zjeść kawał krowy. Podążając tym tropem, spędziłem pół dnia we Wrocławiu na poszukiwaniach odpowiedniego mięsa. Byłem na hali targowej na ulicy Piaskowej, niestety pudło. W Almie, myślałem, na pewno będzie. Niestety. Zabrakło. Zniechęcony, zmierzając już na Dworzec Główny w celu podróży w rodzinne strony, natknąłem się na Cud na Odrą, czyli delikatesy EPI na Komandorskiej. Uwierzcie mi, nie widziałem w całej Polsce lepiej zaopatrzonego sklepu. Nawet w Warszawie. Świetna obsługa, świeże produkty. Byłem nawet świadkiem kłótni klientów o ostatni kawałek mięsa… O mało co, a doszłoby do rękoczynów.

Zakupiłem więc prawie kilogramowy, 3 centymetrowy kawałek antrykotu wołowego. Mięso na steaka powinno być poprzerastane tłuszczem. Fachowo nazywa się to marmurkiem. Po prostu z mięsa powinien wyciekać tłuszcz podczas pieczenia, który nawilży danie. Antrykot podałem wraz z grillowanymi boczniakami oraz klasyczną sałatką coleslaw. Zapraszam na krótki przepis.

 

 

  • Składniki
  • Antrykot wołowy z kością (Rib Eye): od 0,5 kg – 1 kg
  • Boczniaki
  • Sól, pieprz
  • Rozmaryn, kilka gałązek
  • Oliwa
  • Czosnek: cała główka

Wykonanie:

1. Perfekcyjny steak zaczyna się od rzeźnika. Poproś o dorodny kawałek antrykotu z kością (tak zwany rib eye). Mięso powinno być poprzerastane tłuszczem. Nie jemy takich potraw na co dzień, więc przymknij oko na cholesterol… Prawda jest taka, że nie musisz jeść tłustych części, ale są one niezbędne w procesie pieczenia na grillu.

2. Istnieją różne “szkoły” przyprawiania wołowiny. Puryści solą i pieprzą mięso dopiero po usmażeniu, ponieważ sądzą, że sól sprawia, że mięso staje się twarde. Ja jednak uważam, że mięso solone z zewnątrz, nie zdąży wchłonąć tej soli, która rozpuści się dopiero na patelni/grillu. Smaruję więc steaka oliwą i posypuję od serca solą morską i pieprzem.

3. Rozpalamy grilla. Ważne jest, by mieć na ruszcie dwie strefy. Strefa opiekania z mocnym żarem oraz strefa pieczenia ze średnim ogniem. Najpierw kładziemy mięso na bardzo gorący ogień i pieczemy z każdej strony przez 2 minuty. Czynność ta zamknie soki wewnątrz mięsa, które będzie soczyste. Po 4-5 minutach odkładamy steaka na mniejszy ogień. Przekrój całą główkę czosnku na pół (w poprzek ząbków) i nacieraj nim mięso z każdej strony. Z rozmarynu zrób miotełkę i także wcieraj w mięso. Czynność ta nada niewiarygodnego aromatu. Przewracaj steaka 3 razy i smaż po 2 minuty z każdej strony, by uzyskać stopień wysmażenia medium rare.

4. W tak zwanym międzyczasie grillujemy boczniaki, na które nie ma skomplikowanego sposobu przygotowania. Smarujemy oliwą, by się nie przypaliły, doprawiamy solą i pieprzem. Smacznym dodatkiem jest klasyczna sałatka coleslaw z białej kapusty.

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Męskie Grzanie - Stek z antrykotu z grillowanymi boczniakami
Opublikowany
Czas przygotowania
Czas gotowania
Total

Komentarze