Magiczny składnik

Magazyn

13 przepisów na przetwory ze szparagów. Wydłuż szparagowy sezon na cały rok!

[EDIT: 25.05.2020] Poprzedni wpis o czterech sposobach na przechowywanie szparagów uzupełniłem o 9 innych przepisów na szparagi. Te które były też względem doświadczenia przerobiłem, ale zachowałem (np. marynowanie i mrożenie). Niektóre sposoby były inspirowane wkładam mojej społeczności. Tutaj możecie dotrzeć do tego wpisu.

Zwykle miałem taki pomysł, by korzystając z pełni sezonu szparagowego, zostawić je sobie jakoś na później. Wszystkie jednak zjadałem. Tym razem nie dałem za wygraną i zakupiłem ogromne ilości szparagów w celu przechowania ich na później. Pamiętajcie, że cena szparagów obniża się do 5-6 zł za pęczek w środku sezonu i to wtedy najlepiej kupić ich większą ilość. Później znowu zaczyna wzrastać do kilkunastu zł i taka cena utrzymuje się przez cały rok, kiedy przypływają do nas szparagi z całego świata.

Ciężko jest mi rozstać się z moim ulubionym warzywem na tak długo, dlatego ciągle kombinuję, jak sobie ten sezon przedłużyć. Poniżej opisuję moich 13 sposobów na przechowywanie szparagów w różnej formie, tak żeby nic się nie zmarnowało. Znajdziecie m.in. pomysły na szparagi na imprezę, do grillowania, do zupy czy na kanapkę w postaci masła.

Wszystkie przepisy niejednokrotnie przetestowałem i zaświadczam, że to działa. Jednak żeby wszystko wyszło na 100%, warto zaopatrzyć się w pakowarkę próżniową (koszt 200-500 zł) i dobry zamrażalnik.

1. Szparagi białe marynowane w zalewie octowej

Przepis: Do tego celu najlepiej nadają się białe szparagi, ze względu na swoją bardziej zwartą strukturę, ale zielone też mogą być. Białe trudniej rozgotować w procesie pasteryzacji. Szparagi (białe) obierz i przytnij na 2-3 cm niżej niż krawędź słoika. Odciętych końcówek nie wyrzucaj. Odstaw na bok, przydadzą się jeszcze. Szparagi włóż do wymytego słoika. W rondlu podgrzej 500 ml wody i dodaj 10 gramów soli morskiej, 70 ml octu jabłkowego lub 40 ml spirytusowego. Dodaj też 10 gramów cukru oraz łyżeczkę gorczycy. Podgrzej do rozpuszczenia składników i wlej do szparagów w słoiku. Główki powinny być w całości zakryte zalewą. Pasteryzuj minimum 30 minut w temperaturze 80 stopni. Tak zabezpieczony słoik powinien być zdatny do spożycia przez wiele miesięcy.

Szparagi: białe i zielone

Ilość szparagów: 1 pęczek (ok. 0,5 kg)

Techniki: marynowanie, pasteryzowanie

Sprzęt: obieraczka, garnek, waga

Czas: 45 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: do bezpośredniego spożycia, do sałatek, do tatara

2. Szparagi marynowane w solance

Przepis: W ten sposób zwykle marynuję szparagi zielone, żeby zachować ich naturalny smak. Białe też będą ok. Szparagi przytnij na 2-3 cm niżej niż krawędź słoika. Odciętych końcówek nie wyrzucaj, przydadzą się jeszcze. Szparagi włóż do wymytego słoika. W rondlu podgrzej 500 ml wody i dodaj 10 gramów soli morskiej. Podgrzej do rozpuszczenia się soli i wlej do szparagów w słoiku. Główki powinny być w całości zakryte zalewą. Pasteryzuj minimum 30 minut w temperaturze 80 stopni. Tak zabezpieczony słoik powinien być zdatny do spożycia przez wiele miesięcy.

Szparagi: zielone i białe

Ilość szparagów: 1 pęczek (ok. 0,5 kg)

Techniki: marynowanie, pasteryzowanie

Sprzęt: obieraczka, garnek, waga

Czas: 45 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: do bezpośredniego spożycia, do sałatek, do tatara

3. Szparagi kiszone

Przepis: Kiedyś ukisiłem białe szparagi przez zupełny przypadek. Po prostu nie zapasteryzowałem słoika z marynatą. Kiszone szparagi okazały się pyszne i później robiłem je już świadomie. Nadają do tego celu najbardziej białe (z zielonych polecam zrobić kimchi). Kisimy zupełnie podobnie jak ogórki małosolne. W sumie bardzo podobnie smakują do kiszonych ogórków, o czym się przekonacie mam nadzieję już niedługo.

Zacznij od zrobienia zalewy. W rondlu podgrzej 500 ml wody z 10 g soli. Do słoika litrowego włóż umyte i obrane szparagi. Odetnij końcówki tak, żeby czubki szparagów były mniej więcej w 3/4 wysokości słoika. Odciętych końcówek nie wyrzucaj, wykorzystaj je do włożenia pomiędzy szparagi, tak, aby trzymały się ciasno w słoiku, żeby nie wypływały na powierzchnię podczas kiszenia.

Do słoika dodaj jeż 2 ząbki czosnku, kawałek chrzanu, 2 gałązki kopru, łyżeczkę gorczycy i 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu w ziarenkach. Zalej solanką powyżej czubków i zamknij zakrętką przetkaną złożonym na 4 ręcznikiem papierowym. Chodzi o to, żeby była delikatna wymiana gazowa.

Szparagi: białe

Ilość szparagów: 1 pęczek (ok. 0,5 kg)

Techniki: kiszenie

Sprzęt: obieraczka, garnek, waga

Czas: 45 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: do bezpośredniego spożycia, do sałatek, do tatara

4. Mrożenie szparagów w całości

Przepis: Mrożenie szparagów to kwestia kontrowersyjna, bo trzeba zrobić to umiejętnie, żeby ich nie zepsuć. Nadają się do mrożenia głównie zielone szparagi, ponieważ zawierają trochę mniej wody od białych. Polecam do tego celu użyć pakowarki próżniowej, dzięki której dookoła warzyw znajdzie się mniej wilgotnego powietrza i nie będzie się osadzał na nich szron. Przepis jest bardzo prosty!

Umyj szparagi, odkrój końcówki. Możesz też obrać ostatnie kilka centymetrów obieraczką. Bardzo ważne jest dokładne osuszenie szparagów. Zrób to za pomocą ręczników papierowych oraz dodatkowo daj im wyschnąć 2-3 godziny w przewiewnym miejscu. Układaj je w worku, najlepiej w jednej warstwie.

Myk polega na tym, żeby szparagi zamrozić jak najszybciej, dlatego kilka godzin przed mrożeniem nastaw lodówkę i zamrażarkę na minimalną temperaturę (u mnie jest to -25 stopni Celcjusza). Szparagi wstaw najpierw na dolną półkę w lodówce na 2-3 godziny, żeby maksymalnie się schłodziły przed mrożeniem. Po tym czasie od razu przełóż szparagi do zamrażalnika. Trzeba pamiętać, że rozmrożone szparagi nigdy nie będą tak jędrne jak świeże. Można dodatkowo temu przeciwdziałać poprzez zblanszowanie szparagów w gorącej wodzie z octem. Dosłownie 20 sekund po czym przekładamy do lodowatej wody i suszymy 2-3 godziny.

Szparagi: zielone

Ilość szparagów: 1 pęczek na 2 osobne torebki próżniowe (ok. 0,5 kg)

Techniki: mrożenie, blanszowanie

Sprzęt: pakowarka próżniowa, zamrażalnik

Czas: 6 godzin

Przechowywanie: w torebkach próżniowych lub strunowych

Zastosowanie: do ogólnego użytku

5. Mrożenie odciętych “zdrewniałych” końcówek szparagów

Przepis: Wmawiają nam, że zdrewniałe końcówki szparagów do niczego się nie nadają i trzeba je wyrzucić. Nic bardziej mylnego. Jak takie końcówki kroję na plastry i wykorzystuję np. do pizzy, do risotto czy ugotowane do sałatki. Jedyne czego możecie się obawiać to ogromnej ilości błonnika 🙂 Nawet zupełnie twarde końcówki kiedy je grubiej obierzecie będą w środku zdatne do jedzenia. Odcinam jedynie suche końce. Kroję to wszystko w talarki. Suszę jak w przepisie wyżej i wszystko wykonuję tak jak ze szparagami w całości. To jest idealna forma mrożenia szparagów, bo nawet jak będą miękkie to nie będzie miało to znaczenia.

Szparagi: zielone i białe

Ilość szparagów: ścinki z kilku pęczków

Techniki: mrożenie

Sprzęt: pakowarka próżniowa, zamrażalnik

Czas: 6 godzin

Przechowywanie: w torebkach próżniowych lub strunowych

Zastosowanie: do ogólnego użytku, do risotto, na pizzę

6. Puree z białych szparagów

Przepis: To chyba najprostszy i najbardziej intuicyjny sposób na przechowywanie szparagów ze wszystkich. Trzeba jedynie ugotować obrane białe szparagi do miękkości i porządnie zblendować. Ja dodaję jeszcze łyżeczkę soli morskiej na pęczek zmiksowanych szparagów.  Jeśli uważasz, że szparagi są za mało gładkie możesz przetrzeć jeszcze przez sito. Przełóż do mniejszych słoików i zapasteryzuj jak w przepisie 1 i 2. Ja takie puree wykorzystuję różnorako. Fajnie się sprawdza jako baza sosów, jako dodatek do puree z ziemniaków z masłem. Raczej nie robię z tego zupy, szkoda. Odkrojone końcówki wolę zamrozić niż robić z nich na siłę zupy krem.

Szparagi: białe

Ilość szparagów: 1 pęczek (ok. 0,5 kg)

Techniki: gotowanie, blendowanie, pasteryzowanie

Sprzęt: garnek, blender, sito, lejek

Czas: 1 godzina

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: do zupy, do sosu

7. Masło szparagowe z białymi szparagami

Przepis: To jest mój ulubiony sposób na szparagi! Masło kocha szparagi, więc czemu by nie zrobić masła szparagowego? Sam zapach podczas przygotowywania sprawi, że przyznacie mi rację. Weź ok. 200 g białych szaparagów (waga po obraniu) i pokrój je w drobną kostkę. Przełóż do małego rondelka i dodaj pół kostki masła (drugie pół kostki będzie potrzebne na koniec). Włącz grzanie 2 lub 3 na kuchence indukcyjnej, po prostu minimalne, żeby temperatura oscylowała ok. 80 stopni. Masło zacznie się powoli topić. Mieszaj od czas do czasu. Nie można doprowadzić do ścięcia białka i sklarowania masła. “Gotuj” tak minimum 30 minut, aż szparagi pozbędą się nieco wody. Wyłącz grzaniem, dodaj pół łyżeczki soli morskiej i dodaj pozostałem zimne masło. Masło powinno być mleczne, a nie przezroczyste. Mieszaj do rozpuszczenia masła i przełóż miksturę do mniejszych słoików. Trzymaj w lodówce. Można trzymać bardzo długo.

Szparagi: białe

Ilość szparagów: 150-200 gramów obranych białych

Techniki: konfitowanie (gotowanie w tłuszczu w niskiej temperaturze)

Sprzęt: deska, obieraczka, nóż, rondel

Czas: 1 godzina

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: na chleb

8. Pesto z zielonych szparagów

Przepis: Do tego przepisu zainspirował mnie jeden z waszych komentarzy (dzięki Jerzy) pod postem, w którym pytałem się jakie przetwory ze szparagów zrobić. Nie do końca wiedziałem jak się do tego zabrać, bo ze szparagów pesto jeszcze nie robiłem. Jednak to nie może być takie trudne. Skorzystałem z klasycznego sposobu na pesto alla genovese oraz różnych pomysłów na polskie pesto z pietruszką i ziarnami słonecznika, jakie robiłem dosyć często. Wyszło pyszne, więc dzielę się przepisem. Weź pół pęczka zielonych szparagów i odkrój końcówki. Zblanszuj 20 sekund i pokrój na mniejsze części. Umyj i osusz pęczek pietruszki. Pokrój z grubsza i przełóż do robota kuchennego z opcją siekania. Dodaj też 50 gramów prażonego słonecznika, 50 gramów startego sera pecorino oraz 70-100 ml oleju rzepakowego z zimnego tłoczenia (może być inny dobry olej). Doprawiam sokiem z połowy cytryny, łyżeczką soli i pieprzu i siekam na pastę. Można też użyć blendera ręcznego. Pesto przełożyć do kilka mniejszych słoików. Wyrównać powierzchnię na płasko i zalać cienką warstwą oleju, żeby zabezpieczyć.

Szparagi: zielone

Ilość szparagów: pół pęczka, ok. 250-300 gramów

Techniki: blanszowanie, miksowanie/siekanie

Sprzęt: robot kuchenny z opcją siekania

Czas: 15 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: na chleb, do makaronu

9. Kimchi z zielonych szparagów

Przepis: Kolejny przepis zainspirowany moim pytaniem na Facebooku (Dzięki Kuba Ol). Kimchi ze szparagów robi też Marcin ze Słodkokwaśna.pl. Podszedłem do sprawy delikatnie upraszczając wszystko, robiąc przy okazji kiszonkę wegańską, bez dodatku sosu rybnego czy suszonych owoców morza. Podstawą są zielone szparagi i białe łodygi dymki. Myję pęczek cienkich szparagów, odcinam końcówki i kroję na kilku cm kawałki. To samo robię z pęczkiem dymki (białe i zielone części). Przenoszę do miski i zasypuję łyżką soli morskiej. Dokładnie mieszam i zostawiam na kilka godzin do zmięknięcia. Następnie przepłukuję i odsączam. W międzyczasie robię pastę kimchi, w której szparagi będą się kisiły. Do wysokiego naczynia dodaję 3 ząbki czosnku, 2 łyżki obranego i pokrojonego w kostkę imbiru, 2 łyżeczki obranej i pokrojonej świeżej kurkumy (lub łyżeczkę suszonej). Dodaję też kilka kawałków szparagów i dymki. Dodaję też pół jabłka, pół łyżeczki soli morskiej i 2 łyżki sosu sojowego. Blenduję na gładką pastę. Jeśli chcemy trochę doostrzyć dodajemy płatki papryki gochugaru (ja dałem tylko 1 łyżeczkę). Dodajemy pastę do miski ze szparagami i dymką i smarujemy dokładnie warzywa. Następnie przekładamy do słoika i ugniatamy dokładnie, żeby warzywa znalazły się pod warstwą soku. Kisimy w temperaturze otoczenia w słoiku zakręconym ze złożonym na 4 ręcznikiem papierowym 2-3 dni. Po tym czasie przekładamy do lodówki na tydzień dwa i możemy zamknąć słoik już bez ręcznika.

Szparagi: zielone

Ilość szparagów: 1 pęczek cienkich (ok. 500 gramów)

Techniki: kiszenie, blendowanie

Sprzęt: blender ręczny

Czas: 20 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: do bezpośredniego jedzenia

10. Grillowane szparagi w oliwie

Przepis: To jest mój drugi ulubiony sposób na przechowywanie szparagów. Drugi w tłuszczu, coś w tym musi być… Chyba nie ma nic lepszego niż grillowane szparagi, dlatego warto w takim stanie je przechować na później. Umyte szparagi z odciętymi końcówkami grillujemy kilka minut uważając, żeby ciągle były chrupiące. Przekładamy do słoika z 2 liśćmi laurowymi, 2 ząbkami czosnku, 1 łyżeczka ziaren pieprzu, kilkoma ziarnami ziela angielskiego i plasterkiem cytryny. Zalewamy mieszanką 50/50 oliwy extra vergine z oliwą z wytłoczyn lub innym olejem. Zamykamy słoik i pasteryzujemy 30 minut w temp 80 stopni. Można przechowywać miesiąc-dwa.

Szparagi: zielone

Ilość szparagów: 1 pęczek średnio grubych (ok. 500 gramów)

Techniki: grillowanie, pasteryzowanie

Sprzęt: grill lub patelnia grillowa

Czas: 15 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: do bezpośredniego jedzenia, do sałatek, do steka

11. Zupa krem z białych szparagów i ziemniaków

Przepis: Jest coś poza truflami co idealnie pasuje do ziemniaków, a są to białe szparagi właśnie. Mam takie przekonanie, że na dobry krem ze szparagów trzeba jakiś ogromnych ilości szparagów. Albo świeżych, albo trzeba czekać, aż nam się obierki zgromadzą. Ja nie lubię tyle czekać, więc proponuję cudownie pyszną wersję z ziemniakami. Szparagi obieramy i kroimy na mniejsze części. Tak samo robimy z ziemniakami typu kulinarnego B-C (więcej skrobi). Szaparagów powinniśmy mieć ok. 500 gramów, a ziemniaków 750 gramów. Gotujemy ziemniaki pod przykryciem w 750 ml wody. Kiedy ziemniaki będą mięknąć dodajemy szparagi przykrywamy. Gotujemy tak szparagi na parze kolejne 5 minut. Odstawiamy garnek na kilkanaście minut, żeby się przestudził. W międzyczasie w garnku roztapiamy 50 gramów masła i podsmażamy na nim 1 cebulę i 2 żabki czosnku. Kiedy cebula będzie zaczynała się lekko złocić zalewamy wszystko 150 ml białego wina i gotujemy 2 minuty. Następnie dodajemy całą zawartość garnka z ziemniakami i szparagami i pozostałą wodą. Blendujemy na gładki krem blenderem ręcznym lub kielichowym przystosowanym do gorących produktów. Doprawiamy do smaku solą morską. W razie potrzeby dodajemy trochę więcej wody, żeby zupa miała odpowiednią konsystencję. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy 30 minut w temperaturze 80 stopni.

Szparagi: białe

Ilość szparagów: 1 pęczek (ok. 500 gramów)

Techniki: gotowanie, miksowanie, pasteryzowanie

Sprzęt: garnek, blender

Czas: 45 minut

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: jako zupa lub baza zupy

12. Proszek z suszonych obierek białych szparagów

Przepis: Po tej całej produkcji zostało mi mnóstwo obierków z białych szparagów. Nie chciało mi się bawić z zupą i mozolnym przecieraniem resztek. Postanowiłem zadziałać sprytniej. Zebrałem obierki i rozłożyłem na blaszce od piekarnika i ususzyłem w temperaturze 50 stopni. Cały proces trwał kilka godzin, czego efektem są suche jak słoma obierki, które łatwo się kruszą. Przeniosłem je do worka i wstępnie rozgniotłem, żeby zmniejszyć ich objętość. Następnie zmieliłem za pomocą młynka do kawy, takiego z ostrzami (tylko do mielenia przypraw się nadaje, nie mielcie w nim kawy). Uzyskałem tym samym skoncentrowany smak szparagów w proszku. Można używać wszelako jako przyprawę lub wzbogacacz innych dań.

Szparagi: białe

Ilość szparagów: obierki z kilku pęczków białych szparagów

Techniki: suszenie, ucieranie na proszek

Sprzęt: piekarnik, suszarka do grzybów, młynek do kawy

Czas: 3 godziny

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: jako przyprawa

13. Sól szparagowa

Przepis: Proszek, jaki uzyskałem z poprzedniego przepisu wymieszałem 50/50 z grubą solą morską i metodą pulsacyjną połączyłem w młynku do kawy. Będę używał jako soli smakowej do różnych innych potraw.

Szparagi: białe

Ilość szparagów: obierki z kilku pęczków białych szparagów

Techniki: suszenie, ucieranie na proszek

Sprzęt: piekarnik, suszarka do grzybów, młynek do kawy

Czas: 3 godziny

Przechowywanie: w szklanych słoikach

Zastosowanie: jako przyprawa

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Jak przechowywać szparagi na cały rok - 13 przetworów
Opublikowany
Total
Średnia ocena
41star1star1star1stargray Based on 20 Review(s)
Magiczne Składniki: , , ,

Komentarze

Close