Magiczny składnik

Przepisy

Jak ugotować perfekcyjne białe szparagi?

Długo przymierzałem się do kupna specjalnego garnka do gotowania szparagów. Nabycie takiego naczynia uważałem za zbytek. Jednak szparagi, czy to białe czy zielone (oraz fioletowe) to jeden z moich ulubionych magicznych składników. Czego się nie robi dla miłości? Naczynie kupiłem na Allegro. Dodatkowym atutem jest możliwość ugotowania w nim makaronu oraz wykorzystanie jako frytownicy. Wypróbowałem na makaronie i sprawdza się idealnie.

Odkąd uprawia się w Polsce te podłużne rośliny, jedzenie szparagów przestało być luksusem z posmakiem niewolniczego wykorzystywania rodaków przez niemieckich obszarników. Pochodzę z Dolnego Śląska, a tam, jadąc z Brzegu do Wrocławia, rozpościerają się aż po horyzont, przykryte czarną folią, pola szparagów. Maj i czerwiec, kiedy jest na nie sezon, uważam za najlepsze miesiące w roku. Nie ma nic lepszego niż szparagi z wody z kieliszkiem białego, schłodzonego wina. Zastosowania szparagów jest mnóstwo. Zobacz przepisy z wykorzystaniem szparagów.

Szparagi po polsku

Korzystając z okazji do przetestowania naczynia, ugotowałem dla Was “Szparagi po polsku”. Ten prosty przepis podpatrzyłem w warszawskiej restauracji “Warszawa Wschodnia“, założonej przez Mateusza Gesslera. Sam lokal stoi na bardzo wysokim poziomie. Świetne wnętrza. Obsługa nad wyraz uprzejma, jednak widoczny był pewien chaos i brak koordynacji, a także zaniedbywanie niektórych gości. Ale dam szansę temu lokalowi i wybiorę się tam jeszcze nie raz, ponieważ odpowiada mi ich menu. Wracając do tematu, zamówiłem tam po prostu szparagi. Na rachunku widniała nazwa “Szparagi po polsku”, więc postanowiłem powtórzyć to w domu. Przepis ten to nic innego jak szparagi polane bułką tartą smażoną na maśle. Jednak nie byłbym sobą, jeśli nic bym w nim nie namieszał. Kiedy topiłem masło dodałem małą garść liści szałwii, którą wykorzystałem później do szparagowego risotto.

 

 

 

 

  • Składniki
  • Sprzęt
  • Białe szparagi: pęczek
  • Masło: 4 łyżki
  • Bułka tarta: kilka łyżeczek
  • Szałwia: 10 listków
  • Ocet: 2 łyżki do gotowania
  • Sól: do gotowania

Wykonanie:

1. Do ugotowania szparagów możesz użyć takiego garnka jaki kupiłem, ale jeśli nie posiadasz, to nie przejmuj się. Przez kilka lat gotowałem szparagi w zwykłym garnku. Szparagi trzeba najpierw obrać. Najlepiej nadają się do tego grubsze sztuki. Przytrzymaj szparaga przy główce kciukiem i palcem wskazującym, tak żeby układał się na twoim nadgarstku. Obieraj w ten sposób obieraczką do warzyw. Możesz też kupić specjalną obieraczkę do szparagów. Na koniec ułóż wszystkie szparagi na desce i odkrój jakieś 3 cm od dołu. Jest to zazwyczaj niejadalna, zdrewniała część. Możesz też odłamać zdrewniałą część.

2. Ułóż szparagi w pęczek i zwiąż nitką. Zagotuj wodę w garnku z solą i 2 łyżkami octu (ja wlałem jabłkowy). Wody powinno być tyle, by główki szparagów wystawały ponad powierzchnię. Pic polega na tym, by gotująca się woda tylko muskała je, zachowując ich smaczne wnętrze. Szparagi powinny być gotowe po ok. 5  minut. Ja gotuję je nawet krócej. Nie dłużej jednak niż 7 minut.

3. W rondelku stop masło i wrzuć szałwię. Szałwię wyciągnij, kiedy liście będą chrupiące. Następnie dosypuj powoli bułkę, uważając, by zachować półpłynną konsystencję. Kiedy zbrązowieje, polej ugotowane wcześniej szparagi.

Großartig. Klicken Sie!

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Jak ugotować perfekcyjne białe szparagi?
Opublikowany
Czas przygotowania
Czas gotowania
Total
Średnia ocena
3.51star1star1star1stargray Based on 16 Review(s)

Komentarze

Close